Credeti cu adevarat in Dumnezeu?!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Sora,gasesti raspunsurile la ZZ,la 'intrebare pentru musulmance'.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aynur spune:

Buna ziua tuturor din nou
Cateva versete frumoase:
"12.Noi i-am dat lui Luqman intelepciunea,[zicand]:'Adu-I multumire lui Allah,caci cel care aduce multumire nu aduce multumire decat pentru sine,pe cand cel care este nemultumitor [sa stie ca] Allah cu adevarat nu are nevoie de nimic si El este Vrednic de Lauda[Hamid].
13.Si i-a zis Luqman fiului sau,sfatuindu-l pe el:'O,fiule!Nu-I face lui Allah asociat,caci facerea de asociati este faradelege mare!'
14.Noi l-am povatuit pe om[sa faca bine] parintilor sai,mama lui l-a purtat,[suportand pentru el]slabiciune dupa slabiciune,iar intarcarea lui a fost dupa doi ani,[asadar]:'Adu multumire Mie si parintilor tai,caci la Mine este intoarcerea!
15.Dar daca se straduiesc pentru ca tu sa-Mi faci ca asociat altceva ,despre care tu nu ai cunostinta,atunci nu te supune lor!Ramai impreuna cu ei in aceasta lume,cu dreptate,dar urmeaza calea acelora care se intorc catre Mine,caci apoi la Mine este intoarcerea si eu va voi vesti ceea ce ati facut!'
16.'O,fiul meu!De ar fi [ceva] de greutatea numai a unui bob de mustar si s-ar afla ascuns intr-o stanca ,in ceruri sau in pamant,Allah il va scoate la iveala ,iar Allah este Binevoitor si Binestiutor[Latif,Khabir]!
17.O,fiul meu!Implineste Rugaciunea[As-salat],porunceste fapta buna,opreste de la ceea ce este urat si rabda ceea ce vine asupra ta,caci acesta este dintre lucrurile hotarate[de Allah]!
18.Nu te intoarce de la oameni si nu pasi pe pamant cu semetie,caci Allah nu-l iubeste pe cel trufas si mandru!
19.Fii cumpatat in mersul tau si scoboara glasul tau,caci cel mai urat dintre toate este glasul magarului!' "(surat al luqman 31:12-19 Quranul Traducerea sensurilor in limba romana,editura islam,1999-traducere si editare Liga Islamica si Culturala din Romania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Buna fetelor !
Mai oameni buni, sa ma explic nitel.
MLDiana, eu am vrut sa spun DOAR ca ateul are mult mai multe momente cand se simte singur, iar de aici rezulta (poate n-o numesc corect) tristete, amaraciune a sufletului, eu ma gandesc ca un credincios cand e in impas se roaga, se gandeste la vreo pilda, citeste Biblia, insa un ateu cauta explicatii pe care de multe ori nu le gaseste. Sa fiu mai precisa... tata e ateu. Ia cam in ras ce e legat de Biserica. Totul la el e logic si totul are o explicatie stiintifica. Poate nu tine de ateism 100%, dar il vad cum reactioneaza cand e intr-un impas: in loc sa spere la mai bine cauta vinovati (doar el e curat mereu) si pana nu il cheama si pe "al necurat" nu se lasa, iar mie-mi face fizic rau doar auzirea acestei 'chemari". Nu e o disputa cu tat, e doar un exemplu. La "tristete" vroiam sa ajung. Nu e trist sa nu ai sufletul plin de iubire? Chiar daca-ti inchipui ca duci o viata plina de placeri (fiind ateu) - vine o vreme cand esti singur cu tine insuti si nu cred ca te simti prea bine recunoscand ca nu stii totul asa cum credeai. la asta ma refeream. Ateii pot "trai" foarte bine, dar eu cred ca totul e de fatada si momentele cand sunt singuri cu ei insisi nu sunt asa placute... parerea mea
Cat despre cei care ucid n numel credintei, nu cred ca un ortodox ar face asa ceva (nu ma bag in disputa despre maicuta omorata pe cruce) - alte religii nu le cunosc.. Insa nu vad cum un om care crede intr-un Dumnezeu poate gasi justificare mortii...omuciderii... Eu nu am zis niciodata ca un credincios cu suflet poate ucide in numele credintei!!!!!!!!!!!!!!!!...E groaznic ce se intampla, nu-i voi intelege niciodata pe acei "kamikaze" si nu stiu ce credinta au. Daca aud "voci" care le spun sa ucida si le atribuie "Dumnezeului" lor, atunci e o boala psihica si nu credinta!!!
Deci "mesajul" pe care am vrut sa-l transmit a fost acela ca ateul nu cred ca este fericit in adancul sufletului asa cum traieste, chiar daca are impresia ca e stapanul lumii..Cred ca omul prin natura sa are nevoie de un ghid in viata, credinciosii Il au pe Dumnezeu, iar ateii daca nu-I recunosc lipsa, eu cred ca I-o simt in clipele de singuratate si reflectie...iarasi parerea mea . Iar daca exista vreunul care duce o viata fara griji si nu-si face niciodata procese de constiinta, atunci sigur Dumnezeu ii va arata si reversul medaliei... la un moment dat...
Deci: nu justific in absolut nici un fel uciderea in numele credintei (si nu stiu de unde am lasat sa se inteleaga asta) iar "tristetea" unui ateu rezida in faptul ca sunt sigura ca el recunoste cata nevoie are de un Dumnezeu... Poate ii e greu sa creada in Biblia in sens istoric, poate ii e greu sa-L vada pe Dumnezeu asa ca in icoane, dar cu siguranta ar dori un Dumnezeu al sufletului sau.
Va pup si revin.....

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Mii de scuze daca atunci m-am exprimat gresit si ati inteles altceva... E usor sa filosofezi si greu sa transmiti ceea ce simti cu adevarat.... Eu chiar adineauri am aflat despre un stupid accident de masina care a luat viata unui baietel de 1 an jumate... Si nu vreau sa stiu cum se simt parintii lui, ma doare inima deja, si incerc sa accept ca Dumnezeu stie ce face... In astfel de momente spuneam eu ca durerea poate fi atenuata de gandul ca sufletul micutului e undeva sus, cu ingerasii... unui ateu cred ca i-ar fi mult mai greu sa treaca peste asta.... desi eu dac-as fi in locul mamicii aceleia nu stiu cum as reactiona Culmea e ca Dumnezeu a facut in asa fel incat tragedia se intampla exact cand mamica vrea sa ia un test de sarcina caci s-ar putea ca in burtica sa fie un al doilea sufletel... Haideti sa ne rugam numai cateva secunde pentru sufletelul lui si pentru parinti...

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Sora,cum sa nu, ti-as raspunde cu cea mai mare placere,desi raspunsurile le poti gasi unde te-a intrumat irina.c si desi ma indoiesc enorm ca nu le-ai citit deja.
Dar am eu presentimentele mele ca nu cauti decit cearta.Nu stiu cum sa-ti zic ,dar in ceea ce ma priveste stilul tau e asa.Uite ,personal nu ne cunoastem,eu una nu am nimic de impartit cu tine,nu am stiut de "existenta" nick-ului sora2001 pe acest forum pina cind anul trecut vorbeai rautacios si la misto la adresa mea.De ce?Ti-am facut ceva,ma cunosti de undeva,sau din cauza ca te-a montat prietena ta?(stii tu cine)Pacat.
Pur si simplu simt ca nu ma placi si crede-ma este un sentiment ciudat sa te tot intrebi oare ce are cutarescu cu tine din mom.ce nu ati schimat nici macar doua cuvinte in scris,nicidecum viu grai.
De aceea te rog sa nu te superi dar eu nu consider interventiile tale de buna credinta atunci cind este vb despre religia mea.Simt ca ma urmaresti ca o umbra numai ca sa ma intepi.Nu ma deranjeaza,fiecare isi umple timpul cum vrea,insa iti zic inca o data ,pacat.Pacat ca ma judeci fara sa ma cunosti si pacat ca iti face placere speranta ca prin anumite mesaje ranesti.
Cu toata sinceritatea iti zic, si din inima te numesc draga mea,nu pe mine.Am auzit si trait destule ca sa dau o importanta deosebita mesajelor rautacioase,care vor doar sa atinga un punct sensibil si am iertat si uitat dureri imense provocate de asa zisi prieteni.Asa ca ce scriu pe net unii care nu au ce face,chiar ca nu are valoare.Nu in felul acesta imi definesc sentimentele,"pe ala il urasc ,cu ala nu vb...etc"nu,absolut deloc.
Daca crezi ca poti lasa sentimentul asta de ranchiuna la o parte cu mare placere discutam,poate stam si la o cafea cindva ,asta ca sa vezi ca nu sunt asa frajitoare cum ma crezi.Si ca sa nu plictisim putem muta discutia pe PM.
Numai bine iti doresc din toata inima.

Imi cer scuze de off topic.

Andora,eu am inteles mesajul tau.

Osolita,poate ca nu de testicole este vb neaparat.Eu cred ca este vb de drumul parcurs al "acestei ape" in organism pina ajunge la testicole si devine sperma.Sau cum se formeaza sperma ,din ce parti ale oraganismului ca in final sa ajunga in stadiul de sperma in testicole.Hai ca mai clar de atit nu pot.
Da si tu un search despre prof asta.E cel mai bun profesor de embriologie din Canada.(nemusulman)asa ca stai fara grija ,are pareri din punct de vedere stiintific.

Cu acest mesaj interventia mea la acest topic s-a incheiat.Nu vreau sa risc sa ajungem la ZZ.Se vede ca inca nu este acceptat termenul de musulman,islam sau arab(mai nou) atunci de ca sa facem razboi cind printr-o simpla disparitie poate fi pace.Ceea ce va si doresc .Deasemenea discutii interesante si fructuoase.

Printesele mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabry spune:

Nu va pot spune ca sint foarte religioasa,credinta e in suflet si cred ca fiecare o avem,doar ca la unii vine cultivata si la altii dispare,depinde de persoana.Eu as vrea sa va intreb ,ce parere aveti de ceea ce se intimpla in Irak?E mai mult decit o 'partida politica',altfel nu-i inteleg de ce se omoara intre ei(nu vorbim de atentate).Intr-o seara uitindu-ma la stiri am auzit cind o persoana(n-are rost sa specific religia)spunea:'Dumnezeul vostru zice sa iubiti,al nostru zice sa ucidem'.Ei ,atunci nu avem dreptate sa ne punem intrebarea daca aceste persoane sint normale si daca n-au intradevar nevoie de mila lui D-zeu?Eu generalizez,nu vorbesc de o singura persoana,dar credeti-ma daca ati vedea imaginile cind aduc acasa cite un soldat(i) mort,cum ti se rupe sufletul si plingi chiar daca ai fi de fier.Nu am nimic impotriva 'musulmanilor',sint oameni ca si noi,dar cred ca versetele scrise in acest subiect ar prinde bine chiar musulmanilor,ca ar fi cazul sa incetam cu aceste razboaie si atita singe varsat fara nici o importanta..Nu credeti?

panagia gabri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Nu mai convins ca ateii sunt fara suflet si credinciosii au suflet.
Stiu ca nu te-ai referit la cei care ucid in numele credintei dar nici nu sunt de acord cu tine cu ce ai spus.

Nu toti oameni sunt la fel ,depinde de educatie ,caracter,sanatate mintala etc.Nu trebuie sa-i bagi pe toti in aceeasi oala asta pentru ca l-ai avut exemplu pe tatal tau.Si eu am cunoscut atei si nu mi s-au parut deloc agresivi ,figuranti("stie totul")etc.Ei poate nu cred in Dumnezeu ,dar sunt mai realisti .Nu cer ajutor la Dumnezeu cind sunt in impas si asteapta sa se intimpla minunea(apropo de minune).Incearca sa se descurce singuri .CA sunt tristi ?Si crestinul e tot la fel de trist cind i se intimpla ceva.Crezi ca daca se roaga la Dumnezeu o sa fie mai putin trist?Eu nu cred ca toate astea tin de Dumnezeu .
Tine de viata si de om.
Si acum sa spun ce cred despre credinciosi.Unii o iau razna devin fanatici ,invocindu-l pe Dumnezeu la tot pasul .Altii desi cred in Dumnezeu nu fac cam tot ce inseamna crestinesc(tin post ,nu spala duminicile ,se duc la biserica etc.)dar nu sunt mai putin crestini decit altii si nici rai nu sunt.
Si crestini adevarati care se gindesc in fiecare zi la Dumnzeu si fac cele crestinesti .De astia din urma nu stiu ce sa zic.Mi se pare ca uneori exagereaza.Traieste-ti viata. ,zic eu.
Nu ma distrez ,nu maninc ce imi place , nu ma fardez ( asta iar o gindire invechita,lucrurile au mai evoluat intre timp)etc si astept cu inima deshisa la viata de apoi.Cam asa gindeste un adevarat crestin.
Poti sa le faci pe toate atita timp cit nu o iei razna .

Si inchei aici ,ca m-am lungit deja.

P.S Am observat ca pina la urma unii au reusit sa inteleaga si sa vorbeasca calm fara sa mai jigneasca pe cineva fara motiv.Asta e un lucru bun.Doamne ajuta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

quote:
Originally posted by andora

Buna fetelor !

Iar daca exista vreunul care duce o viata fara griji si nu-si face niciodata procese de constiinta, atunci sigur Dumnezeu ii va arata si reversul medaliei... la un moment dat...


Daca un om o duce bine si nu are nici un motiv de ura ,de invidie si nu-si face procese de constiinta pentru ca nu are de ce ,atunci Dumnezeu o sa-i arate ce?Nu a facut nimic rau ,singura "vina" a lui este ca munceste sa-i fie bine.
Se pare ca tu faci parte din ultima categorie descrisa de mine,nu?Poate gresesc.Pentru ca tu daca gindesti despre atei asa ceva ineseamna ca te-a remarcat mult atitudinea tatalui tau fata de biserica.E bine ca tu esti opusul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Diana, acum am inteles mai bine ce vroiai sa spui si ma bucur ca in mare sunt de acord cu tine.
Nu vreau sa clasific, sa generalizez si nici sa condamn. Numai Dumnezeu face asta. Dar incerc doar sa inteleg si sa-mi exprim parerea... deci:
M-am intrebat de multe ori ce inteleg eu prin credincios. Unul e cel care crede in faptele descrise in Biblie, in Dumnezeu asa cum este pictat in icoane care si-a trimis Fiul pe Pamant pentru a ne izbavi si pentru a-si arata dragostea fata de noi - si altul este credinciosul care crede de asemenea in Dumnezeu, dar il vede ca pe o forta care a creat Universul si care vegheaza "evolutia" noastra. Primul merge la Biserica etc, iar al doilea este calauzit de nevoia de a face "bine". Uneori se intampla sa existe cineva ca mine, un amalgam al celor doua tipuri.
Mai exact: cred in Dumnezeul cel in straie albe care prin Isus ne-a demonstrat dragostea sa neconditionata, incerc sa mai tin post dar nu mereu, incerc sa nu calc/spal duminica dar la fel nu reusesc mereu, ma fardez (de multe ori chiar cand stiu ca trec pe la Biserica desi stiu ca e pacat) si mai ales am obsesia de a face mereu bine si a nu supara pe nimeni. Acum nu inseamna ca si reusesc asta. De aceea am si eu tristetile mele, pacatele mele, dar cred ca Dumnezeu m-a ajutat sa am tot ceea ce am si incerc sa fac ceea ce "trebuie" facut de un credincios adevarat. Nu voi fi niciodata 100% fiindca recunosc ca miercurea si vinerea nu tin post decat cateodata, ca nu sunt la curent mereu cu "cele bisericesti", nu intru-n Biserica purtand batic pe cap... si multe altele. Dar incerc sa fac bine atunci cand pot si sa ii multumesc mai intai pe ceilalti si apoi pe mine. Poate si respectul de sine face parte din indatoriri dar deocamdata eu asa vad lucrurile.
Avand in vedere cele de mai sus, indraznesc sa spun ca nu fac parte din ultima categorie pe care ai descris-o desi as vrea.

Despre tristete - si crestinul e trist, da, cand se intampla tragedii ca aceea cu copilul, insa gandirea sa merge mai departe si unii reusesc sa treaca peste durerea egoista si sa vada sufletul celui disparut ca pe unul fericit.. Un ateu ar gandi realist, ar vedea moartea ca pe un sfarsit (in situatia asta) si poate tristetea ar fi mai mare. Poate ma insel insa, eu nu stiu cum simte un ateu.
Ateii gandesc realist si incearca sa se descurce singuri, bravo lor! dar cred ca si credinciosul tot singur se descurca, fiindca Dumnezeu eu zic ca-i ajuta la fel si pe atei si pe credinciosi! Asa cred eu, ca ne da sanse egale pana la sfarsit. Pilda fiului risipitor m-a urmarit mereu si la inceput m-a revoltat. Apoi am inteles ca Dumnezeu ii iubeste pe toti, si ateul poate deveni credincios oricand. Intr-un cuvant, eu zic ca daca portita acea a sufletului unui ateu e deschisa si daca viata sa e una buna, Dumnezeu are rabdare si niciodata nu-si va intoarce fata de la el.

Cand ziceam de "ateul care duce o viata fara griji si nu-si face procese de constiinta" ma refeream la ateul care si pacatuieste in acelasi timp. La cei care jignesc, lovesc, ucid, traind apoi in deplina multumire cu ei insisi. Acestora cred ca Dumnezeu le va arata si reversul... Dar cei care nu cred in Dumnezeu insa nu fac rau nimanui, ba mai fac si cate-un bine cateodata, eu sunt de parere ca El le va ierta aceasta necredinta fiindca fara blasfemii si fara fapte si vorbe rele eu zic ca duc o viata demna de lauda... nu-l iau pe tata drept exemplu pt a generaliza, poate fiindca e prof de mate simte nevoia sa "inghesuie" totul pe un fagas logic si sa nu creada ce nu vede... nu e o scuza, e explicatia mea. Ateii ca el fac rau poate doar prin vorbe negandite, dar faptele iarasi nu cele ale unui pacatos inrait.... Sunt zeci de tipuri de atei, nu le pot clasifica acum fiindca pur si simplu nu stiu cum, insa repet - cei care duc o viata demna si buna cred ca au mari sanse de a fi iertati in clipa Judecatii...

Eu stiu doar ce mi s-a-ntamplat mie: cand L-am rugat pe Dumnezeu sa-mi dea ceva - mi-a dat, cand L-am rugat sa ma ajute - m-a ajutat. Drept urmare cred ca exista si ca ne da "mana libera" sa facem ce credem noi ca trebuie. Liberul arbitru este insa dovada ca ne iubeste cu adevarat si ca ne lasa sa descoperim singuri care e calea cea buna. Iar daca eu incerc aici sa clarific ce am zis si nu reusesc e doar vina mea. Esenta o spun din nou: cred ca adevarat crestin e cel care face bine in viata, care are mereu un zambet pentru ceilalti, care ajuta cand poate si care stie sa asculte si sa mangaie, care prin rugaciune gaseste forta de a face toate astea. Si cred ca acestea se pot realiza si cu farduri, si cu maieuri mai mulate, si poate fara batic in Biserica... Iertare daca gandesc cu pacat, dar parca degeaba tii posturile si jignesti, invidiezi sau vorbesti pe la spate...
Iar faptul ca ateii nu au suflet si credinciosii au nu l-am spus si nu l-am gandit niciodata. Suflet au cu totii. Habotnicia sau ateismul duc insa la fapte crancene... Si atunci cand constiinta nu te pazeste sa faci asemenea orori, atunci eu zic ca nu ai suflet.

Va pup si sper ca nu am suparat/ deranjat pe nimeni. Diana, eu cred ca gandim cam la fel dar poate eu m-am exprimat gresit... si atunci e vina mea ....

Mii de scuze daca m-am lungit, se vede treaba ca vreau sa ma justific cu orice pret

Ca sa va plictisesc definitiv nu inchei aici.. fiindca am o nelamurire.. Oare chiar ar ierta Dumnezeu un ateu care face oamenilor numai bine in viata si l-ar aseza pe aceeasi treapta cu un credincios a carui viata e identica? Eu chiar nu stiu (poate fiindca nu sunt destul de credincioasa ca sa aflu raspunsul), e doar curiozitate.

Va pup pe toti si urez "La multi ani!" tuturor sarbatoritilor de astazi!!!!!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabry spune:

Cred ca D-zeu ar ierta un ateu daca in ultimul moment(sa zicem pe patul de moarte),ar crede in El.Probabil pe toti ne inspaiminta moartea in asa fel, ca pina la urma ne face sa credem ca exista cu adevarat un D-zeu.Eu una cred ca e credincios ala care nu-si lauda credinta,spunind in dreapta si stinga ca-i credincios,credinta fiecaruia e in sufletsi nu e o lauda.Imi permit a spune ca eu cred ca nu e necesar a scrie 10000 versete din biblie,sint deja purtatori cuvintului lui D-zeu(ma refer la cei care studiaza teologia)si hai sa nu exageram ,ca o dam in fanatism religios si cred ca nu e cazul.Sa speram ca ne mai tine D-zeu ,la cit sintem de rai si vrasmasi intre noi.(Vezi ceea ce am scris mai sus).Ar mai fi multe de spus pe aceasta tema ,dar tem sa nu exagerez prea tare.


panagia gabri

Mergi la inceput