Nasterea copilului meu

Nasterea copilului meu | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

SAlut.
Cum am reusit si eu sa sed o taica, m-am infiintat in fata computerului sa scriu si eu cate ceva din experienta mea. Am nascut pe 27 februarie la ora 5.35 un baietel, Stefan, de 3.800, 52 cm si circumferinta capului 37/35 cm. Nasterea nu a fost foarte grea, dar dat fiind faptul ca bebele nu a fost mic deloc, am facut o pareza vezicala si zilele care au urmat nasterii au fost cumplite. Adica sonde si dureri...Au trecut insa si acum sunt acasa, luptandu-ma cu altele: hemoroizii si oboseala. Dar oare de ce ma plang atata? Nasterea a avut loc in Maternitatea din Brasov. Durerile au inceput a 11.00 am duminica si dilatatia a inceput abia la 11.00pm. A fost insa suportabil. Pe la 03.00am luni aveam dilatatie de 4 cm si doctorul de garda mi-a facut dilatatie de 7-8...dureros... Apoi la 05.00 am a venit medicul meu si a mai lucrat si el la dilatatie...care a devenit maxima... La ora 05.35 a venit pe lume Scumpici.
Avem un bb sanatos, mancacios si cuminte, nu plange decat atunci cand este ceva in neregula, adica nu foarte des. Uneori insa parintii lui cei nepriceputi nu depisteaza cauza plansului repede si asa ajungem sa plangem mai multisor. Insa ne perfectionam stilul pe zi ce trece...
Problemuta mea este ca laptele meu nu ii ajunge. El mananca de la mine cam 100-120 de grame si nu se satura mereu... asa ca mai completam cu 30-40 de mililitri de lapte praf. Dar asta e viata, ma voi stradui sa il hranesc si la san cat mai mult...

Deja am depasit sfera nasterii...

Si scaunul asta a devenit asa de incomod...

Pupici bebeilor vostri si voua...
Nicoleta si Stefan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Felicitari!

Sanatate multa si tie si lui bebe.

Cred ca ai vrut sa scrii 17 febr. la data cind ai nascut, dar nu-ti face probleme caci te intelegem. Si eu sint uneori cu capul in nori si am constatat ca am devenit uituca, mi s-a incetinit ritmul vietii , nu mai pot merge atit de repede ca inainte si alte chestii de genul acesta.

Cu drag Romana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

felicitari si multa, multa bucurie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

MULTA SANATATE SI BUCURII!

Dana si Diana-Maria http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

In primul rind... mi-a placut titlul... in al doilea rind ai fost o curajoasa... Sa traiti si sa infloriti... Bebele sa creasca mare, sanatos, frumos si destept... iar voi sa aveti numai bucurii... stai sa vezi nu ce comod devine scaunul ala peste 2-3 saptamini... Refacere usoara si la bebic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaid spune:

Draga Nicoleta, felicitari pentru bebe! Bebelusul tau are aceeasi zi de nastere ca si fetita mea, care s-a nascut pe 27 ianuarie (dar in 2002).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Data este 27 ianuarie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Sa-ti traiasca Stefan!
Nu te descuraja cu lapticul ca secretia lactata se mai regleaza pe parcurs.
Multa sanatate si multi lui Scumpici!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

bravo nicoleta, felicitari pentru scumpici, sa va creasca sanatos si cumintel;
ia mai spune-mi ce mai fac tantile in maternitatea brasov: ioneasca cea cu multe dioptrii, silvia si eva , laura - de la pediatrie, si hidoasele moase? bine ca ai scapat de ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Iris, se pare ca le-ai cunoscut destul de bine... Eu nici nu stiam cum le cheama...
Cel mai rau a fost ca nu prea au asistente prompte la etajul doi si trebuia sa ma rog de ele sa imi puna sonda, sa nu explodez... Dar a trecut.
Si avem acum un bebelus super ...si am inceput sa ne gandim si la o Ioana si poate la inca un baietel... Inca nu stim numele...

Sunteti niste dragute.
Nicoleta si bb Stefan.

Mergi la inceput