Copii nascuti in 1999 (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Bine ai venit, Carmenbur!

Nora, nici mie nu-mi place cum tine Theodora creionul in mana. Il strange rau si tine degetele f aproape de varf. Am incercat s-o pun sa-l tina de mai sus, dar nu mai are controlul, nu-l mai manuieste bine.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Crini,ce coincidenta,copii nostrii cunt nascuti in aceiasi ani,fetita in 1999 si baietelul in 2004!Fetita este in grupa pregatitoare,aici,majoritatea copiilor merg la scoala la 7 ani,desi Georgi stie aproape tot ce se face in clasa I,merge ceva mai greu cu scrisul(scrie cam uratel).Ii place mult la gradi,educatoarea stie sa-i antreneze in diferite activitati iar totul este sub forma de joaca,cei mai buni primesc buline rosii,cei mai putin buni-buline galbene iar ultimii -buline albastre.



Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbur spune:

Bine v-m gsit
Nor, prere me este s lsi copilul s invete singur s tin creionul in mnut. Pote v mi fi stngci o period si poi se v descurc. Dc ii trgi tenti pre mult l lucrul st s nu-l stresezi.
Cnd citesc ce scrieti voi incep s m gndesc cu emotii l nul viitor

Mmi de Vld(1999) si Cristi(2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Camelia, chiar mai mult, fetita mea e nascuta tot in mai - 17 mai 1999.
Aici merg la 6 ani la scoala, sau chiar mai devreme, pot avea de la 5 ani si 6 luni la 6 ani si 9 luni. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun, nu stiu daca am fost clara.
Asta e o consecinta a faptului ca la 3 ani copiii merg la gradinita si acolo fac 3 ani, devine nefiresc sa-i lasi un an in plus.
Si la noi fac un fel de grupa pregatitoare, dar mi se pare ca nu asa complet ca in tara. Invata sa scrie cu litere mari de tipar, sa faca cifrele, ceva adunari si ordinea numerelor (care e mai mare 53 sau 29?). Liniute si bastonase nu se fac nici la scoala nici la gradi.
Iar eu care am cumparat o gramada de caiete tip din tara!

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Carmen, asta-i si teama mea, sa nu-l stresez. Da' nici n-as vrea sa ignor problema. Daca e o problema, poate e normal sa fie mai greu la inceput, stiu si eu...

Crini, intrebai ce mai fac la scoala:
-muzica (e total afon dar ii place, invata cantecele si se amuza)
-flamanda (a doua limba in Belgia, fac o ora /sapt)
-religie (nu au profesor de religie ortodoxa, asa ca l-am inscris la cea catolica)
-piscina
-gimnastica
-atelier de bricolaje (cum sa-i zic... de mesterit)

E destul de variat programul, avand in vedere ca stau 7 ore la scoala. Dar au o pauza de 1h30, timp in care e si masa de pranz). In plus, miercuri dupa amiaza si sambata merge la fotbal.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Am uitat sa va spun ca ieri s-a intors de la scoala fara penar. Cand am vazut... dar n-am certat-o ca si ea era speriata si se tot uita in ghiozdan, parca nu-i venea sa creada ca nu e. I-am facut totusi morala "sa te uiti in banca inainte sa iesi din clasa, sa ai grija de lucrurile tale". Si ea ce credeti ca-mi spune? "Lasa mami, ca intr-o zi am uitat un joc, si l-am gasit a doua zi" Adica a lasat-o rece ce-i spusesem, nu i se pare ca-i cazul sa fie mai atenta. Sper sa-l gaseasca, pentru ca avea in el tot necesarul de scoala: creioane, creioane colorate, carioci, lipici, foarfeca, guma, ascutitoare. Oricum i-am dat pentru azi creion, guma, ascutitoare si lipici, sa fie pregatita, daca cumva a disparut.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

L-a gasit intr-adevar. Erau tocite creioanele si am stat aseara sa i le ascut, ca noua ne-au atras atentia sa fie pregatiti, sa nu piarda timpul in clasa cu chestiile astea.
Azi ne dau caietele acasa. Am sa va spun luni ce au mai facut.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna,

Ma tot uit si astept pe mamicile din RO sa povesteasca si ele ce se intampla in clasa I, da' presupun ca aici copiii de 1999 se duc la scoala de-abia la anu'. Chiar, ce-ar fi sa ma duc la "Copii nascuti in 1998"?

Si eu sunt ingrijorata ca ceilalti copii vor fi mai avansati decat al meu si va avea probleme cu recuperarea (mai tii minte Nora, ca te speriasesi ca Tudor citea de la 3ani jumate? Ei si ce, nu vrea sa scrie absolut deloc si, cand o face, scrie cu litere mari de tipar, ciudate si inegale. Frate-sau mai mic scrie mai bine deja....).

Abia astept sa ma duc sa vorbesc cu viitoarea invatatoare pentru inscriere, si sa o intreb ce asteapta de la ei, si sa pun mana la treaba, ca daca o sa-l iau cu binisorul, cred ca o sa se bucure sa mai " ne jucam impreuna".

Mai povestiti, suntem aici si va urmarim!

P.S. In legatura cu antibioticele, si eu sunt impotriva lor in principiu, si am de gand, cu prima ocazie, sa apelez la medicul Elenei si al lui Adi(prietenii din parc a flacaului meu cel mare). Cica este homeopat si cei doi copii n-au mai luat antibiotice deloc de cand le este doctor (1-2 ani). Va mai povestesc dupa experienta proprie.

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Miruna du-te si dupa ce te pui la curent sa povestesti aici, ca sa stiu si io',s-o iau mai tare ,tare sau mai incet.
Mie nu-mi mai spune nimic Miruna, zice doar ca lucreaza pe caietele speciale, o sa le vedem la sedinta care va sa vie, spre saptamana viitoare asha.
Optionale nu a inceput inca sa faca, doar dansul (adica profa') a mai venit, muzica ioc, ne asteapta in particular, deocamdata
Crini ti-am citit postarea cu penarul, ce crezi ca am patit noi, vine acasa cu un penar, zic nu se poate de ce l-ai luat de la gradi, nu este al tau, stiam ca mai fac schimb de papushele bla, bla, bla
Imi spune pe un ton autoritar, ai uitat ca-i al meu mami !de anul trecut .Are grija tare de lucrurile ei dar in casa nu mai am creioane,toate mi le ia si le pune in gentuta lui Barbie.
Zic si eu in gluma acum, poate va fi scriitoare de le aduna asha.

Nora aveti la scoala si piscina?

Avem cand e urmatorul meci?
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Miruna, sa nu te aud ca zici asa ceva de Tudor, ca te pap! Las copchilul in pace, stii bine ca-i destept, serios, cuminte si, ce mai vorbesc eu aici, un super-copil, bucura-te de el. Si de Stefan, desigur.
Dar fii atenta, intotdeauna ti s-a parut ca Stefan e mai cu mot....
Pupicei, mi-e dor de voi, pup-o si pe Cristinica din partea mea.

Zana, n-au piscina la scoala, au un autocar (2, de fapt) care-i duce peste tot (piscina, sala de gimnastica, excursii, etc). Toate cheltuielile legate de scoala sunt platite de primarie si, implicit, de locuitorii orasului. In calitate de rezident, esti obligat sa platesti taxe (intre 8-10% din venitul brut anual!!!) ce se folosesc pentru intretinerea strazilor, parcuri, scoli, etc, etc, totul pentru un oras curat si frumos. Scumput, dar merita, iti garantez.

Maine la ora 1pm are meci, zau ca ne-ar trebui o galerie.


Nora

Mergi la inceput