Loreema-Maria - Un dar nepretuit !

Loreema-Maria - Un dar nepretuit ! | Autor: loreema24

Link direct la acest mesaj


VLAD LOREEMA - MARIA
Un dar nepretuit !

Atunci cand mami ( Ramona- Luiza ) si tati ( Marcel ) au hotarat ca a venit vremea ca in viata lor sa apara un copil, Mos Craciun m-a adus pe mine.

Pe 27 decembrie 2003 mami a hotarat ca a asteptat destul sa vina ....... si a cumparat un test de sarcina si l-a facut. Rezultatul = 2 liniute roz! Reactia lu mami = Tati a venit Mosul! Reactia lu tati = Ce? Serios ? . Si asa au aflat mami si tati de aparitia mea pe lume.

In burtica am fost destul de cuminte. De la o luna jumatate mami a avut greturi pana la patru luni dupa care totul a mers f bine.

Am miscat prima data la patru luni si o zi in timp ce mami si tati se uitau la un meci de fotbal( nasu a zis ca sigur sunt baiat, cand a auzit).

Cand sarcina a ajuns la 40 de saptamani mami a avut travaliu fals si am ajuns la spital unde doctorita a anuntat-o pe mami ca are un bebelus de aproape 4 kg care inca nu vrea sa iasa din burtica. Asa ca toti ne-am intors acasa.

La 42 saptamani (5 sept 2004) mami si doctorita au hotarat ca trebuie sa ies din burtica chiar daca nu vreau asa ca la ora 8 dimineata mami a ajuns la spital hotarata sa ma nasca in ziua aceea.

Deci la ora opt internarea,la spitalul CFR 2, la ora 10 au inceput cu perfuziile si in loc sa o apuce durerile pe mai a apucat-o somnul, de s-au inchinat si asistentele! Pe la 11:30 au inceput si contractiile, usoare la inceput, numai ca pe la ora 13 pe mami a apucat-o plansul asa ca doctorita a hotarat sa o lase sa se plimbe putin prin curtea spitalului cu tati ca sa se linisteasca . In timpul asta toata lumea care ne cunostea astepta sa vin pe lume, asa ca telefonul lui tati suna intruna.

La primul control pe masa dilatatia 4 cm(prea putin). Pe la ora 18 au inceput contractiile serioase dar eu stateam sus si ma tineam de stomac , nu voiam sa ies si gata! La ora 20 l-au lasat pe tati sa vina sa stea cu mami si sa o ajute ( sa-i faca masaj , sa o tina de mana, sa o mangaie), sa fie langa ea. Pe la ora 22 contractiile erau deja la interval de 5 minute , dar la control dilatatia era tot 4. Degeaba a tras doctorita de col, a rupt membranele, i-a mai dat lu mami o pastiluta, eu tot nu voiam sa ies. Ajunsese mami de dormea dusa intre contractii.

La ora 00:20( 06.09.2004) au urcat-o pe mami iar pe masa si au hotarat ca trebuie facuta cezariana !

Asa ca repede in sala de operatie (fara tati din pacate), unde au anesteziat-o pe mami ( rahianestezie) si au trecut la treaba!

La 0:40 am iesit din burtica si am tipat serios.

In primul moment doctorita a spus s-ar parea ca e baiat si infirmiera pe care o rugase tati sa il anunte cand ma nasc a fugit direct la el si i-a spus :Sa va traiasca baietelul! Binenteles ca tati a sunat imediat bunicii din partea mamei si i-a anuntat. Nici nu a inchis bine telefonul ca se intoarce infirmiera si spune :Ma scuzati, aveti fetita reactia lui tati : [collor=blue]Ce ! Am gemeni ? [/color]. Atat de ametit era la ora aia ca nu a realizat. Cand s-a dezmeticit primul lucru la care s-a gandit a fost [collor=blue] Macar se va intelege bine cu Indra [/collor] si apoi a anuntat familia ca e de fapt fata.

Imediat dupa aceea a fost chemat sa m� vad� daca vrea. Binenteles ca a venit imediat si cum nu m� sp�laser� inca tati tine minte ca aveam un par f mare parca coafat in creasta.

In tot acest timp mami era asa de ame�ita de la anestezie ca vorbea �ntruna si nu �n�elegea de ce nu mai termina cu opera�ia ca doar eu ie�isem.

Dupa opera�ie tati a �inut-o pe mami de vorba inca o ora , ca asa trebuia, sa stea mami treaza o ora si binenteles ca nu i-a t�cut gura lu mami deloc dupa care in sf�r�it somn pt. mami si tati a plecat acas� sa se odihneasc� si el.

La ora 12 in sf�r�it m-a v�zut si mami , pt. ca m-au adus sa pap l�ptic de la mami, daca nu era mami la reanimare nu m-ar mai fi l�sat sa plec in salonul de nou-n�scu�i.

Nu as putea descrie in cuvinte ceea ce am sim�it cand am �inut-o prima oara in bra�e . Cert este ca am uitat de tot ce a fost r�u in timpul sarcinii si a travaliului in momentul in care a inceput sa sug� din s�nul meu! Mai fericita ca in acel moment nu am fost si nu voi fi niciodat�!

La ora 15 mami era deja in salonul ei si la ora 19 m-au adus si pe mine si m-au l�sat langa mami!

De acum sa vede�i cum m� fac eu mare!

La trei zile ne-au dat drumul acas� unde m� a�teptau tati, bunica Viorica si bunicul Bebe. Pana la 10 zile mi-a facut bunica b�ita in fiecare seara pt. ca pe mami o durea burtica .

De la 5 zile am ie�it afara in fiecare zi cu mami.

Cam de la doua saptamani au inceput colicii, dar noroc ca imi d�dea mami Bonnisan si imi trecea repede. Nu prea i-am �inut treji pe p�rin�i mei.


La o luna si doua saptamani m-au botezat. Na�ii de botez au fost Ivan Marian si Mihaela si nasica mica Alexandra- Maria. Botezul a fost s�rb�torit la restaurant cu 40 de invita�i care s-au distrat de minune.

La o luna si trei saptamani am fost in excursie de doua zile la Sinaia, ca doar trebuia sa vad Castelul Peles.

La doua luni am plecat prima data la Constanta sa cunoa�tem familia tat�lui, si pe surioara mea mai mare Indra, si de atunci mergem cam lunar acolo. Tot acolo am petrecut primul Revelion si primul Paste .
Primul Cr�ciun l-am petrecut acas� cu p�rin�ii si a doua zi si cu na�ii.

Pe la 2 luni am inceput sa g�nguresc, la 5 luni si 1 saptamana am c�zut prima data din pat,la 6 luni am zis tata, la 7 luni mi-a ie�it primul din�i�or si dupa o saptamana si al doilea,la 7 luni si jum�tate am zis mama.

La 7 luni am fost 2 zile la Predeal,ca a fost ziua mamei si am dus-o la Trei Brazi.

Acum, cand mami scrie , am 9 luni si stiu sa fac urm�toarele: zic ma-ma, ta-ta, ba-ba, da-da, na-na; stau foarte bine in fundulet de la 6 luni; merg sus�inuta de la 7 luni si jum�tate; fac ce trebuie la olitza de doua luni daca m� pune cineva pe oala; pap cam tot ce trebuie la v�rsta mea � fac figuri numai la legume; fac pa cu m�nuta; daca m� cheam� cineva �ntind m�nutele daca am chef sa m� duc la persoana respectiva;ridic din umeri la "nu stiu"; La "buna sau salut" ridic o manuta; la tatamare ridic ambele manutze; si cam at�t isi aduce mami aminte acum.

La 9 luni avem 8550 g si 76 cm. Fotomodel ma fac!
Si am descoperit ca mapot ridica singurica in picioare daca ma prind de ceva. Ce fericita sunt cand reusesc!



Pozici
Pozici noiFara par
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salisa spune:


Draga mamica de Indra si Loreema!Felicitari pentru cele 2 fetite scumpe.
Intr-adevar esti o mamica de 2 fetite,!

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

quote:
Originally posted by salisa


Draga mamica de Indra si Loreema!Felicitari pentru cele 2 fetite scumpe.
Intr-adevar esti o mamica de 2 fetite,!

12+

AO



Multumesc! Si DA , ma consider mamica de doua fetite !

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei
Pozici
Pozici noiFara par
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Ramona... am retrait odata cu tine toate mommentele de care povestesti... sa fiti sanatosi cu totii si sa continui povestea... va pupam dulce de tot!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Sa-ti traiasca dulcetica si sa fiti fericiti!

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

La cat mai multe clipe magice petrecute alaturi de minunea mica Loreema-Maria! Fie ca ea sa creasca mare, sanatoasa si voioasa si sa va umple mereu inimile de bucurie.

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

sa va traiasca si sa va aduca multe bucurii! stie sa faca o multime de chestii giza voastra pt virsta ei, felicitari!
M 30s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

loreema24 sa fiti fericiti cu totii si sa aveti parte numai de bucurii alaturi de frumoasa printesa!Pupici si de la noi!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004)
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii si impliniri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anita si Rachella -17.o1.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Multumim frumos pt urari si va uram si noi sa fiti cel putin asa de fariciti cum suntem noi!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei
Pozici
Pozici noiFara par
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Sa va traiasca printesa si sa fiti o familie fericita si implinita.


Elena & Alexandra (25.09.2004)

Mergi la inceput