Va este frica de nastere?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

mie nu mi-a fost frica da nuj cum si de ce eram asa calma, ca de obicei sunt fricoasa.am nascut in iunie anul asta, mi s-a rupt apa la 12 noaptea, nu aveam nici o durere, m-am dus la spital m-am internat la 1 noaptea, am dormit putin, ca se nastea la greu, tipete, gemete.... io, calma, fara teama
la mine a fost prima nastere si am 29 ani si vreau sa spun ca in 3 ore am nascut, astfel: la ora 8 am inceput sa am contracctii da io nu stiam ca alea sunt contractii...io mergeam la wc..ma chinuiam pe acolo..dupa fo juma de ora mi-am dat seama ca alea sunt contractii....pe urma m-au dus in sala de nastere...la ora 11 deja a venit pe lume micutzul. nu as putea sa spun ca a fost foarte greu....au fost dureri dureri suportabile
pot sa spun ca nu mi-e teama deloc de o a doua nastere
poate oi fi eu atipica, dar nu mi s-a parut deloc ca am trecut prin <<chinurile>> nasterii
nastere usoara va doresc la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

acum imi citii mesajul..aproape ca nici eu nu am inteles ce vroiam sa spun..cata incoerenta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

mie doctorita mi-a spus "cezariana" din cauza miopiei - si asa a ramas ... ideea de cezariana ma scuteste de multe griji - travaliu inceput noaptea, sa nu vina doctorita, etc ...
nu prea mi-e frica, tot ce imi doresc este sa se poarte personalul frumos cu mine, fiindca nu prea suport nesimtirea si nepasarea; am avut o operatie de apendicita in urma careia m-am refacut foarte bine, asa ca am premise bune;
aaa, si mi-e teama de un singur lucru - sa nu am lapte si sa pierd startul la alaptat, fiindca am auzit ca este foarte important ... dar deja ma cam patez pe bluze, asa ca sper sa am destul laptic...

31+

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu nu sunt insarcinata, o sa incerc sa raman abia la anul dar asa, gandindu-ma de departe, mie nu mi-e frica de cezariana sau de durere la nasterea normala atat timp cat nu intervine epiziotomia. De asta mi-e frica ca de altceva. Mai ca prefer o cezariana decat epiziotomie. Ma ingrozeste gandul asta, cu atat mai mult cu cat nu ai cum sa stii daca o sa reactionezi bine sau nu, din ce am citit, unele femei au probleme cu viata sexuala de dupa, durere la schimbarea vremii sau mai stiu eu.
Deci daca voi fi in pozitia sa aleg, poate ca as alege cezariana nu din frica de durere, ca na, prin asta au trecut atatea femei ci de frica de epiziotomie.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput