M-am hotarat ......adoptie (13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

La multi ani, Maria! sa ai parte de tot ce-i mai bun in viata si sa le umpli mereu sufletul de bucurii alor tai.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

La Multi Ani Maria!
Sa fii sanatoasa si sa ai parte in viata de tot ce este mai bun si mai frumos.


Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

La multi ani ,Maria ! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de parintii tai !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Aiuras si noi avem extras din registrul de nasteri si asta pentru ca mama la parasit in maternitate fara sa ii faca certificat de nastere (mai bine zis fara sa il declare) a spus ca a uitat buletinul acasa se duce dupa el si dusa a fost. acest extras sa eliberat la cererea DPC. noi am luat si originalul extrasului de la asistenta care se ocupa de dosarul nostru (DPC). ia legatura cu ea pentru ca sigur este la dosar la ei.
sper ca am fost cat de cat coerenta si de ajutor (sunt un pic obosita)

MARIA sa ai parte numai de bucurii si inpliniri alaturi de parintii tai

Lorelei si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HAPPY GIRL spune:

Buna fetelor!
Am citit articolul din "Jurnalul National" despre Alin, baietelul de 5 ani luat in plasament si care nu este adoptabil.
Si noi suntem in aceeasi situatie.
In luna noiembrie scriam pe acest forum ca vrem sa adoptam o fetita pe care am botezat-o de la 2 luni dar mama ei nu isi dadea consimtamantul. Am primit raspuns ca nu putem face nimic.Cum se poate ca o mama sa nu-si doreasca copilul, sa nu se intereseze deloc de el de cand a iesit din spital si totusi sa mai aiba dreptul asupra lui?
Stiti ce am facut? Exact ce au facut parintii lui Alin: am luat-o in plasament.Ne-am asumat un risc enorm dar n-aveam alta posibilitate.Eram deja atasati de ea si pur si simplu nu am putut-o lasa acolo. Nu ne-a ramas decat speranta ca se va schimba legea adoptiei.
Am luat-o de la 9 luni, in luna decembrie, am petrecut Craciunul si Revelionul in 3 iar acum are 1 an si doua luni si este fericita; a crecut frumos, s-a dezvoltat psihic foarte bine si doctorul ne-a zis ca nu mai pare un copil institutionalizat. O iubim foarte mult si nu stiu ce ne-am face daca am pierde-o.
Daca mai este cineva in situatia noastra as vrea sa stiu ce au hotarat. Va multumesc.


TYOUBSCALX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

HAPPY (BRAVE) GIRL bine ai revenit. Citisem mesajul tau si la celalalt subiect, dar nu am raspuns pentru ca, sincer, nu stiu ce as putea sa-ti spun in afara de a te felicita pentru curaj si de a-ti ura noroc in rezolvarea situatiei.
Daca simti ca te mai descarci, mai scrie-ne. Din cate stiu eu povestile fetelor de aici, nu cred ca mai e cineva in situatia ta, dar poate ma insel sau poate ne citeste cineva "din umbra" si asa isi va face curaj sa scrie....
Care e situatia cu mama copilului tau? Nu vrea sa semneze, sau nu e de gasit? Ma gandeam ca poate reusiti sa o gasiti si sa mergeti cu o masina sa o luati sa semneze, sa nu i se para "dificila" deplasarea....


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IT spune:

Multe salutari la toata lumea ! Eu sint unul din cititorii din "umbra" ai acestui forum dar extrem de interesata de acest subiect al adoptiei pentru ca ne dorim si noi sa incepem acest proces in vara/toamna. Pur si simplu nu imi vine sa cred la ce suplicii si chinuri sufletesti sint supusi viitorii parinti adoptivi in loc sa fie ajutati mai bine de autoritati si mai ales de LEGE. Dupa parerea mea parintii biologici ar trebui sa decada din drepturile parintesti in momentul in care isi abandoneaza copii iar acestor copii ar trebui sa li se clarifice imediat statutul social ca fiind adoptabili.Este o mare nedreptate ,fata de copii in primul rind sa fie tinuti prin spitale si institutii ani in sir fara ingrijire,afectiune si stimulare psiho-motorie si voi care sinteti mame stiti ce consecinte grave poate avea situatia asta pentru dezvoltarea a copilului. Sint pur si simplu indignata mai ales ca cei care lucreza in domeniul protectiei copiilor (oare chiar ii protejeaza ?) nu fac mai mult sa schimbe legea. Mai multe proteste ,marsuri ,televiziune ,ziare astfel incit sa sensibilizeze opinia publica. Pur si simplu mi se pare avem la usa o situatie care in curind va fi exploziva . Vom asista la o noua generatie a copiilor strazii,aurolaci si care vor trai probabil in canale si ca orice copii care traiesc in situatii precare vor cadea usor prada retelelor de trafic uman. Uf ! Cred ca am m-am cam aprins dar sint TARE TARE TRISTA cind citesc mesaje ca cel al lui Happy Girl .
Draga Happy Girl , sint alaturi de tine si iti doresc mult,mult succes
Sper ca in curind sa apara soarele si pe strada voastra!

Toata simpatia pentru curajul vostru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Happy Girl nu pot decat sa va felicit pentru hotararea voastra.
Va tin pumnii si sper din tot sufletul sa fie bine.

Va pup,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HAPPY GIRL spune:

Va multumesc pentru incurajari.
Mama ei pur si simplu spune ca nu vrea sa-si dea copilul.
Noi n-am incercat sa o contactam si nici nu vrem. Dar nu-mi dau seama cum ar putea-o interesa fetita daca n-a vazut-o decat cand a nascut-o.
Dar, deocamdata, suntem o familie fericita. Fetita, pe care o cheama Alexandra- nume dat de noi la botez, pentru ca nu avea nici un nume, este foarte lipicioasa, cuminte ( dar destul de zvapaiata ) si toata lumea este topita dupa ea. Toata ziua rade, vorbeste ( pe limba ei ) si danseaza. Nici nu ne putem gandi ca nu va fi a noastra pentru totdeauna.

TYOUBSCALX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muresan felicia spune:

Buna
si eu sunt in aceeasi situatie, si chiar acum sunt disperata. Am crezut ca intalnirea aceea din 2 iunie va schimba ceva, dar se pare ca nu prea multe.
Noi am luat in plasament copilul in urma cu 1 an si jumatate.Mama lui isi daduse acordul, tatal insa ne-a tot purtat si ne poarta inca. Pe legea noua nu avem nici o sansa pentru ca tatal refuza sa isi de-a consimtamantul. Cand am luat noi copilul in plasament, tatal nu se interesa deloc de copil (si nici acum nu o face), nu il vizita; de aceea am zis ca copilul are nevoie de o familie. Dar cand tatal a auzit ca cineva vrea sa il adopte s-a aratat dintr-odata interesat de copil, dar doar cu vorba, practic nu vine sa vada copilul, nu face nimic pentru el, dar sustine sus si tare ca nu il da. Lui i-ar place ca copilul lui sa stea in institutie, sa il creasca altii, dar sa fie pe numele lui. Acum nu mai stim ce sa facem. Dupa legea noua daca ne-am duce in tribunal, i l-ar da acasa. SI nu vrem sa il pierdem sub nici un chip. Am fi multumiti si daca am putea sa il crestem. Dar tare mult am vrea sa fie pe numele nostru, si asta si pentru el, mai tarziu in viata. Sunt dispusa sa fac orice pentru a schimba legea.

Mergi la inceput