Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ncristina spune:

Draga mea Papadie, te pup de 1.000 de ori si-ti multumesc de si mai multe ori. De multe ori ma gandesc la tine si-ti multumesc in suflet. Povestea ta care mie mi-a ramas in minte cu titlul: "Aveti ideea cum se curata nasul unui bebelus de 1.750kg?" o stiu de prin august 2004, atunci cand eram insarcinata in vreo 5 luni si ceva. Am ras si am plans cu lacrimi de crocodil (inutil sa-ti spun ca povestea este salvata la mine in calculator). Dupa ce am nascut m-a ajutat foarte mult gandul la tine si am incercat sa fiu si eu puternica. Si asta pentru ca pe data de 29 octombrie 2004, am nascut la 34 de saptamani cele mai frumoase fetite din lume: Alexia Maria care a avut 1,8 kg si 43 cm si Teodora Andreea de 2,2 kg si 44 cm. Scor Apgar fiecare 8. Am stat in maternitate 11 zile, din care ele au stat la incubator cred ca 7. Au scazut si au luat in greutate in maternitate, astfel ca ne-am intors acasa cu cat le nascusem. Din pacate, am avut o depresie rea de tot dupa nastere si am pierdut si putinul lapte pe care l-am avut. Din fericire, si asta e tot ce conteaza pentru mine, fetele au fost sanatoase de la inceput, au respirat singure, le-am facut toate analizele posibile pentru cazurile de prematuritate (ecografie transfrontanelara, oftalmologie, hemograma). Sunt bine, chiar foarte bine, multumesc lui Dumnezeu! Acum avem aproape 8 luni, iar acum o luna aveam 7 kg si 70 cm. Suntem foarte vioaie si nu ne place mancarea gatita ... si suntem cele mai frumoase fetite.
Imi cer scuze ca m-am intins atat, iar tie Papadie iti multumesc din nou si te pup
http://community.webshots.com/user/christinutza
Cristina, mami de BB Alexia si de BB Teodora (29.10.2004)

http://community.webshots.com/user/christinutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Salutare tuturor...am venit si noi acasa de bunici [ a fost frumos, si am fost rasfatati]...si ne-a fost tare dor de voi !! IAZY , noi am inceput diversificarea la 7 luni, pina la 4 a avut laptic de la mine , apoi formula Nan HA. Deci dupa 7 luni am inceput diversificarea [ corectind virsta ar fi 5 luni], dupa schema DR CULCER pentru ca d-ei il vede in particular si l-a vazut din prima clipa din spital [ a mers si merge bine cu alimentatia].Vaccinurile , le-am facut la 2 luni BCG-ul care se face la 2400 kg, apoi la 3 luni pe cele de la 2 luni . Vaccinul de 4 luni , l-am facut la 5, si cele de la 6 luni au fost facute la 6 luni [ deci atunci am ajuns la zi cu ele] La 8-9-si un an am facut suplimentar Hiberix , Pent-actHIB, si Priorix. Bine ai venit SPIC DE GRAU !! Bine ai venit DUTZY !! HERRA , nu-i nici o problema ca nu are dinti la 9 luni , DRAGOS , nu avea nici unu la 10 luni , apoi la 10 luni si o saptamina au inceput sa iasa rapid , incit , intr-o luna avea 6 dinti [ 2 jos si 4 sus]- asa este si acum cind pe 28 face un an si o luna. O salut si pe mamica de gemeni !! NCRISTINA , sa-ti traiasca printesele !! Acum noi va pupam, trebuie sa-i pregatesc lui Dragos peste pastrav - azi are-n meniu peste cu legume si supa de vita. Sa fiti cumintei !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Clara s-a nascut la 34 de saptamani de sarcina, a avut 44 cm si 2,250 de kg ( grasuta batranica, asa cum a zis doctorita cand a vazut-o ). Un copil minunat si puternic, si atunci si acum. A supt cu multa forta la 2 ore de la nastere, in primele 3 luni a luat mult in greutate, chiar prea mult, ca a facut o hernie inhhinala, de care am scapat la 6 luni. S-a ridicat singura in funduletz la 6 luni, a mers la 13 luni, data la care i-a iesit si primul dintisor. La nastere nu am avut nici un fel de problema, a respirat singura fara probleme, dar apoi, nu stiu daca din cauza ca pielicica nu a fost suficient de matura, a facut o dermatita atopica, cu care ne-am luptat mult si din greu. Pe acelasi fond a facut 2 bronsiolite foarte urate si a devenit suspecta de astm bronsic. Acum, la aproape 3 ani, suntem foarte bine, vorbeste de la 1 an si cateva luni, acum vorbeste mult si canta intr-una, e o nazbatioasa, e mai mica decat copii de aceeasi varsta cu ea, dar e si mostenirea mea ( am 1,52 ), a fost dintotdeauna un copil bun, bun si foarte, foarte iubit. COPILUL LUI DUMNEZEU! asa cum a zis singura strabunica pe care a apucat sa o vada, D-zeu s-o odihneasca in pace. Si viata noastra!!!


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by ncristina
le-am facut toate analizele posibile pentru cazurile de prematuritate (ecografie transfrontanelara, oftalmologie, hemograma).



eu nu i-am facut decat hemograma, si aia la 7 luni; chiar am intrebat dr...care ii spunea deja "fost prematur"; cred ca il duc si eu la oftalmolog.

iar vaccinuri am facut la 2-4-6 luni; ce, si astea se decaleaza cu cat n-a mai stat in burta?? sau depinde de greutate?


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna

Fetele am si eu o nedumerire... l-am dus pe Sebi la mama sa il intarc... eu am lapte ca in prima luna... muuult ... ma mulg si iese 250 ml din sani fara sa ii storc pana la ultima picatura... sa scad cantitatea de lapte muls treptat sau sa mulg pana se termina si cand vine acasa sa ii dau la bibe? ma simt cam aeriana cu chestia asta si chiar am impresia ca par cam prostuta ( sa nu folosesc un termen mai dur ) dar chiar sunt in dilema... e atata lapte pe care il dau la chiuveta si de care imi pare rau ca nu e printul meu prin preajma sa ii dau cu bibi...

Ce sa fac?



Nally si Sebastian (14.04.2004)


Sebi la 1 An!

Poze nou-noutze cu Sebastian!!!

Poze...Poze...Poze

* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

nally da de ce vrei sa-l intarci???
laptele de mama se pastreaza 6 luni la congelator.
eu iti pove aici ce mi-a zis moasa mea:)daca tii musai sa intarci
fa-o treptat pt ca ai f mult lapte si sa nu faci vreo mastita. adica mulge si fa stoc la congelator dar mulge azi 250, apoi 230 etc
io fac aici galerie sa nu-l intarci:-))
_
ncristina va pupacim dublu²

herra, mielu a avut vaccinurile facute la 2, 3, 6 si 12 luni. la 3 luni deoarece pleca pediatra in concediu si a zis ca decit sa-i faca la 5 luni mai bine la 3:-)


"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

ncristina tiza mea ves ca ti-am taiat niste pupici din text ca se latise pagina:-))

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dutzi spune:

Naly, din cate inteleg eu, tu vrei sa-l intarci brusc pe Sebi, de asta l-ai dus la mama, nu? Atunci, din cate am citit, trebuie sa eviti exprimarea manuala a sanului, care nu face decat sa-ti stimuleze in continuare sanul sa dea laptic. In acest caz e bine sa pui pungi reci cu gheata pe san sau sa presezi local sanul.

Daca vrei sa intarci gradat, atunci, asa cum iti sugera Papadie, omiti, pe rand, cate un supt si astepti cateva zile pentru ca sanii sa se obisnuiasca cu schimbarea si tot asa, pana ii dai numai biberon.

Sper ca ai inteles, adica nu m-am aberat eu prea tare. Cert e ca nu-ti spun din proprie experienta, pentru ca eu alaptez inca si-mi doresc sa ma tina asta cat mai mult...asa ca mai gandeste-te si tu, cum e mai bine, poate astepti sa se intarce singurel, atunci cand va dori.

Va pupam pe toti,


Delia si Iustin(25.11.2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/delia_calin/album?.dir=/7554

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Fetele multumesc de sfaturi!

Sebi e deja la mama si e in a doua zi fara mine! Am sa pastrez lapticul in pungute la congelator! Si am sa ii dau cand vine acasica din bibe!

De ce am vrut sa il intarc? Poi sincer nu mai puteam merge nicaieri fara ca printul meu cand ii era sete sau foame, fara sa accepte altceva, imi tragea de bluza si ma punea sa ii dau tzitzi pe unde nimeream! Plus ca, sincera sa fiu nu mai aveam rabdare noaptea sa ma trezesc de 3-4 ori pe noapte sa ii dau san! M-am saturat de un an si doua luni acelasi program de somn fragmentat si pentru mine is pentru el! Asa cred ca e mai bine pentru amandoi!

La mama in prima noapte s-a trezit pe la 2 noaptea si a stat treaz cautandu-ma prin toata casa pana pe la 3 fara un sfert cand a reusit mama sa il adoarma... iar aseara a adormit de la 10 si s-a mai trezit la 5 dimineata cand n-a mai avut mama pe cine sa pacaleasca cu somnul si l-a scos la pimbare prin curte la gaini si apoi la bucatarie sa faca mancarica pentru toata casa!
Fiind la curte are teren de joaca foarte mare si diverse metode de distragere a atentiei! Iar el nu mai da semne ca ii e dor de noi!

Sper sa fie bine si pentru mine... eu azi m-am muls mai putin decat aseara... sper sa reusesc sa trec usor si cu bine peste intarcat!

Multumesc mult pentru sfaturi ...Dutzi am sa incerc si cu compresa rece pe san!

Va pupic dulce!



Nally si Sebastian (14.04.2004)


Sebi la 1 An!

Poze nou-noutze cu Sebastian!!!

Poze...Poze...Poze

* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dutzi spune:

Nally, eu fiind noua pe aici, nici nu m-am uitat cu atentie la varsta lui Sebi, gandindu-ma ca toti copilasii tre sa fie de-o seama cu Iustin. In cazul asta, da, cred si eu ca-i cazul sa intarci, si eu zic c-a venit timpul...ce bine-ar fi sa pot alapta si eu atat de mult ca tine. Sa-mi spui si mie, cand ai timp, cum a decurs intarcarea si cum te simti.

Va pupam pe toti,


Delia si Iustin(25.11.2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/delia_calin/album?.dir=/7554

Mergi la inceput