Clipe de fericire

Clipe de fericire | Autor: april

Link direct la acest mesaj

Primavara, mai mult ca oricand, simt fericirea in aproape orice lucru marunt: o raza de soare, un zambet de copil, o floare, o clipa de liniste, o muzica buna, o adiere de vant.

De multe ori nu ne dam seama de minunatiile din jurul nostru si ne trezim ca timpul trece, viata trece, si noi nu ne-am bucurat mai deloc.

Voi cum percepeti fericirea??

Ce momente sau intamplari va fac sa spuneti ca viata e frumoasa?

Antonela &Andrada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Viata e minunata! Asa e!
Eu ma bucur de lucrurile simple, de mirosul primaverii, de florile ce imi mangaie privirea, de povestile cu prietenii, de pacea pe care o simt in suflet... Sunt atatea motive pt a fi fericit... Cheia, cred eu, este sa vazi partea buna si sa ai credinta si echilibru interior.

Pupici si bucurie in sufletzele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Asta-i si "sloganul meu favorit" pe DC:

"Le bonheur n’est pas une destination, mais une façon de voyager."

Adica fericirea nu e o destinatie anume, ci modul in care calatoresti. Trebuie sa ne bucuram de fiecare clipa, de fiecare "nimic" (asa cum ai zis tu, o raza de soare, o floare, un zimbet) ca sa fim fericiti si sa "calatorim" confortabil, cu inima plina de senin si frumos. Fericirea o avem in noi, trebuie doar sa o descoperim.

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

pentru mine fericirea este zimbetul, glasul, risul, mirosul copilului meu;totodata fericirea este biletelul sau scrisorica pe care le gasesc zilnic prin casa scrise de minutza ei si impodobite cu inimioare,milioanele de pupici pe care ni le administram....

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Pana acum ma bucura fiecare anotimp, fiecare bucurie marunta, un examen luat, o atentie cumparata de mine sau de sotul meu, acum pentru mine si pentru sotul meu cele mai mari bucurii sunt clipele petrecute alaturi de ingerasul nostru cret, drag, iubit si asteptat de noi.
Sanatate la toata lumea!
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Fericirea = gandire pozitiva. De acolo decurg toate.

Simina
Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Fericirea este optimismul din fiecare!
Uneori iti trebuie atat de putin sa fii fericit!

Dana

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inca o zi spune:

Maxime despre fercire!!
"Fericirea e ceva ce nu se atinge niciodata... dar pentru cautarea ei merita sa alergi toata viata." (Anonim)

"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce iti place, ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci." (James M. Barrie)

"Guvernele nu pot face pe nimeni fericit, e destul sa nu-l nenoroceasca, lucru pe care, de altfel, il pot face cu destula usurinta." (Fernando Savater)

"Fericirea este placerea sufletului." (Anonim)

"Unii, cand li se ia calusul din gura mutesc de fericire." (Stanislav Jerzi Lec)

"Cea dintai conditie a fericirii este intelepciunea." (Sofocle)

"Cel care nedreptateste e mai nefericit decat cel nedreptatit." (Democritus)

"Fericirea orbeste mai mult decat mandria." (Anonim)

"Singurul scop rational pe care poate sa si-l propuna omul este fericirea lui insusi si a altor oameni." (R. Owen)

"Exista un ciclu al lucrurilor omenesti care, invartindu-se, nu ingaduie sa fie fericiti aceiasi oameni." (Herodotus)

"Suma totala a nenorocirilor care inca nu ni s-au intamplat, se numeste fericire." (R. Dianu)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

ce frumos..ce adevarat...dar ce greu de urmat...

be happy!!!!!
http://community.webshots.com/user/ana_maria222

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

Cand il vad pe sotul meu ca zambeste sunt cea mai fericita fiinta de pe fata pamantului!!! Desigur si alte lucruri mici ma fac fericita, ca de exemplu sa joc fotbal(cand vad o minge innebunesc daca nu o ating cu piciorul, cred ca trebuia sa ma faca mama baiat ca fotbalist ma faceam), dar nimic nu se compara cu zambetul sotului meu

Mello motanelul iubit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Eu ma simt fericita si cand ma bag sub plapuma sau cand strang rufele uscate si care miros placut a curat, sau cand aud picaturile de ploaie cum cad pe geam...dar evident si cand simt manutzele plinute si catifelate ale Freyei pe fata mea, sau cand vad cum zambeste prin somn sotul meu dimineatza cand ma trezesc...chiar departe uneori mi se face dor brusc de mama, doar sa-i vad ochii negri ca doi taciuni sclipind in toata fatza ei si atunci imi dau seama ca pe scurt: paradoxal, sunt fericita ca traiesc si ma bucur de fiecare clipa ca si cum ar fi ultima...cand sunt suparata ma simt ca Scarlett O'Hara imi vine sa disper dupa care simt nevoia brusc sa lupt...cred ca e scris in codul meu genetic: supravietuitoare!

Mergi la inceput