A mai construit cineva casa!?! (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Cum stati cu santierele fetelor?
Crixia cum stai cu sesiunea?Eu incep saptamana viitoare dar am auzit ca altii deja termina!Ai nostrii profi nu se mai satura de predat, sigur ne scot direct conferentiari!

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

La noi nu se pune vorba de teren pt ca avem ceva cam 200m2 pt constructie. ma gandeam sa va intreb cam cat face documentatia la arhitect? Ca sa stiu cum sa procedez si cat sa dam pt un proiect. stiu ca se poate intampla sa aiba si gata facute. Dar se poate sa il faca gata facute ceea ce inseamna mai mult timp si bani?
Cum credeti ca tb sa procedez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

NU VREAU SA VA PIERD!!!!!
NU V-AM ABANDONAT!
AM TERMINAT SESIUNEA CU BINE, URMEAZA DISERTATIA, DAR IN PARALEL LA SANTIERUL NOSTRU SE FINISEAZA PE EXTERIOR.
CAUTAM MESERIASI PENTRU LUCRARI SANITARE SI ELECTRICE!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna fetelor.
Cum mai stati cu constructia?

Eu am ajuns de citeva zile inapoi in Franta unde vom ramine un an si ceva.
In acest timp casuta noastra va sta cuminte la rosu si ne va astepta sa mai venim cu ceva banuti si sa o terminam.

Ce bine e sa te detasezi de problemele cu furnizorii , cu mesterii ...
E, da oricum aici incep alte probleme. Dosare si iar dosare, iar dupa 8 luni de stat in tara nici nu va ginditi cite scrisori am gasit in cutia postala (adica luate de cineva din cutie si aduse in casa). Daca socotesc o medie de o scrisoare pe zi si vreo doua trei reclame...

Am promis mai demult ca o sa va scriu la cele care incepeti casa citeva detalii cu privire la costul casei in rosu.

Ca sa aveti o idee la ce va inhamati:


Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Na, sa nu ma injurati . Mi-am uitat carnetelul in masina si la ora asta (00.25) nu mai am chef sa cobor sa il iau.

Deocamdata va spun asa in mare

casa P+E+M suprafata 120m2/ nivel la mansarda sunt ceva mai putini , nu e compartimentata de loc deocamdata dar vom face doar o sala mare pentru masa de pingpong sau biliard si aparate de gimnastica de ne-or tine finantele...

** manopera casa in rosu 8000 euro cu o buna parte de beton facuta manual
detaliata manopera a fost asa:
2500 euro pe fundatie+elevatie+placa de la parter
2500 euro ridicarea parterului + placa dintre parter si etaj
1500 euro ridicarea etajului
1500 euro podul (mansarda)

materialele ~ 20 000 euro

la sumele astea se mai adauga aprox 3000 euro cheltuiti pina sa ne apucam de casa cu arhitect, scoatere circuit agricol, autorizatii+ avize

Revin miine, Spor la construit

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Dia,

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Dragele mele.
Mi-am cumparat si eu 2000 de m2 la Tg Mures si vrem si noi o casa, insa habar nu avem cu ce sa incepem.V-as fi recunoscatoare sa imi spune-ti si mie ce trebuie facut.PLANURI, NOTAR, ACTE , PRIMERIE, PROIECT.Sinurul lucru care il avem clar este ca vrem o casa pe trei niveluri cam de 180m2.Garaj si crama,salon, sufragerie, baie si bucatarie si 3 dormitoare si 2 bai in mansarda.
As vrea sa stiu daca imi puteti spune unde sa maduc sa vad de toate acestea.
Multumesc mult pentru orice informatie si spor la construit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Olim!

Sper ca terenul cumparat sa fie al vostru deja! Asta inseamna ca aveti deja act de vanzare-cumparare si schita terenului( Fisa, numar cadastral).
Urmatorul pas ar fi sa consultati un proiectant! Daca stit deja ce vreti ar trebui sa fie simplu, el doar sa stabileasca anumite detalii de orientare a camerelor!
Acum depinde ce va face proiectantul! Mai ales ca suntetti de departe, si poate nu are cine sa umble pentru voi, sa va faca absolut totul: schite si proiect pentru autorizare, proiect de executie, schite si documentatii pentru obtinerea diverselor avize.
Cum vreti sa contruiti, cu o firma sau regie proprie?
Din ce sa fie casa, caramida sau BCA? Unele detalii conteaza, chiar si la stabilirea pretului de catre proiectant!
Ca sa nu vi se para enorm pretul spus de proiectant, consultati cel putin 2! Fiecare va explica si totodata veti intelege si aceasta noua filosofie " casutza voastra"

Noroc si curaj!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

buna fetelor
desi bintui pe forum de ceva timp v-am descoperit de vreo citeva zile,am citit tot ce ati scris la acest subiect...si sa va spun despre noi
si eu am destule cunostinte in domeniul constructiilor caci de doi ani suntem angrenati in construirea casei noastre
acum doi ani am achizitionat terenul, undela la iesirea din oras intr-un cartier de constructii noi, tot atunci l-am ingradit cu gard din lemn pus pe fundatie din beton
in iarna ne-am ocupat de acte, proiect, avize, am vorbit de materiale la unii furnizori...si in primavara anului trecut am inceput cu fundatia
casa are p=1, fara mansarda,parterul se compune din hol mare..22mp, living...30mp, baie...12mp, bucatarie...16mp, care se deschide catre o terasa in spatele casei de 12mp. si o camara de 9 mp.
la etaj sunt trei dormitoare pozitionate pe holul care corespunde cu cel de jos .dormitoarele au 25mp, 16, si respectiv 12mp.
proiectul a fost gindit de sotul meu in functie de necesitatile noastre, nu am vrut bucatarie deschisa deoarece gatesc frecvent si nu-mi place sa miroasa a mincare in toata casa, am renuntat sa mai facem baie sus la etaj din considerente financiare, costa prea mult, in conditiile in care noi nu avem apa curentasi trebuie sa o scoatem din pamint de la 12m adincime..
cam asta e casa noastra, e construita din boltari cu stilpi din beton, cam ca cea a crixiei(am vazut foto)dar invelisul e din tabla, la etaj avem doua balcoane, unul cu acces din dormitor, altul din hol, pe care sper sa le umplu la anul cu muscate curgatoare...
anul trecut am turnat fundatia, am zidit peretii, am facut acoperisul, si ne-am oprit, nu mai aveam bani
in primavara anului acesta am tocmit meseriasi si am tencuit cu ciment interior si exterior, am pus ferestrele si usile, toate din lemn facute la comanda( nu ne-am permis termopan, si ne place asa ceva mai rustic) pe care in prezent le lacuim, urmeaza sa asezam tavanele care vor fi din rigips, sa gletuim...
de o saptamina avem si curent electric, urmeaza sa umblam pentru gaze....oricum sunt multe de facut,speram ca la anul sa scapam de apartament si sa ne mutam in casuta noastra
m-am lungit cam mult, daca va pot ajuta cu ceva va astept, avind in vedere ca noi suntem intr-un stadiu mai avansat
va pup
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor azi am cumparat gresia si faianta pt baia Biancai.Am gasit super la magazinul Delta(cred ca au si in Bucuresti), e pe albastru, faianta imi place ca e mare(40/28) si pt o baie de 9mp ne-a costat (cu un rand de bordura cu tot)aproape 16 mil(si cu adezivul si rosturile).Am vorbit si pt vana sa ne-o monteze cu jacuzzi dar acum asteapta sa vina motoarele din Italia.Oricum pana pune mesterul gresia si faianta apare si vana.Mai trebuie sa vad de chiuveta, ca vasul wc si bideul le luam "normale".Cand va fi gata o sa va pun poza.pana atunci sotzul meu cu ajutorul meu s-a apucat sa puna din nou rigips la etaj,pana la toamna vrem sa terminam la etaj cu rigipsul.
pupici la toate

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput