A mai construit cineva casa!?! (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Danilamonica nasol.
Noi nu am pus nici un wc in casa pana am avut mesteri, nu am pus manerele la geamuri pana am avut mesteri.Uite de ce sunt in stare!
Crixia sa va ajute D-zeu!
Am pus 2 pozici cu muscatele de pe scarile de la terasa,care doriti sa vedeti cu ce ma ocup:))

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Maggda, super-frumoase sunt muscatele! Ce vei face la iarna cu toate, ai unde sa le pui?

Dia, la voi cum merge santierul?


Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Am si eu o intrebare: de unde ati inceput cu constructia casei, inafara de teren. Ordinea care a fost: proiectul, aprobarile? sau alta. Si noi am vrea sa construim dar ne gandim la costuri la creditul pe care nu stiu cum sa-l iau.
Poate puteti sa-mi spuneti in mare cam cum stau lucrurile!
Va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna Crixia,

Suntem la acoperis.

Miine se termina acoperisul dar mai sunt niste lucruri de facut pentru a putea spune ca am terminat casa la rosu. Nu e facuta inca scara interioara, scarile de la terasa si de intrare in casa.

Suntem stresati si obositi de atita alergatura in ultimele luni. Ne-am aminat plecarea spre Franta inca doua saptamini ca sa o vedem terminata si sa putem pleca linistiti si secatuiti
Pina la final ne-a costat mult mai mult decit planificat ,acum urmeaza sa stringem o parte din banii imprumutati si apoi peste un an cind reveenim in tara om vedea daca putem sa reincepem sau nu.
Cind ajung in Franta promit ca ma ocup de pagina de poze sa va pun si voua sa vedeti casuta noastra.

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Dia, avansati! Bravo voua!
Hai, curaj, capul sus, ca rezolvati voi! Asteptam poze!

Valiburu, eu am respectat etapele, adica dupa teren, actele pentru autorizarea constructiei. Nu am inceput pana nu am avut autorizatia de constructie! Asta implica si proiectul: partea pentru autorizare si partea pentru executie!


Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Crixia am loc berechet pt flori pt ca peretii exteriori sunt facuti cu caramida de 38 si geamurile le-am pus pe exterior asa ca am pervaze super.Numai in living pe pervaz imi incap vreo 30 de ghivece.oricum la iarna uscatoria si un dormitor nu-l incalzesc mai mult de vreo 15 grade si acolo imi voi depozita muscatele pt ca la toamna cand le voi tunde pe cele curgatoare vreau sa le puhn in jardiniere si la primavara voi avea flori si in terasa Biancai de la etaj.Am gasit in oferta de la metro piscina rotunda cu diam de 3,6m si adancxime de 76cm, cu filtru de recirculare, pt Bia e super.Acum astept sa mearga cineva la Timisoara sa-mi cumpere.Azi am comandat usile de la etaj, o sa va pun poze cand vor fi gata.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Terenul pe care vrem noi sa construim este extravilan.
Nu am incercat sa-l introducem in intravilan pentru ca s-ar putea sa fie dificil (este o pasune la marginea padurii, mult in afara localitatii).
Aveti idee care ar fi avizele si actele care trebuie pentru construirea unei anexe agricole?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ooooo, unde sunteti?
Ce-i asa liniste pe aici? Toata lumea e la santier? sau in vacanta? Deja?

Adrianam, vad ca nu s-a inghesuit nimeni sa-ti raspunda! Ce-i drept si pe mine m-ai cam blocat cu intrebarea ta, incearca sa afli de la autoritatile locale! Bafta!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Gata am turnat si noi simbata placa ! Am prins vreme buna si totul a mers foarte bine.

Valiburu noi am achizitionat terenul si in timp ce asteptam pentru certificatul de urbanism, planul urbanistic zonal, avizele, si autorizatia de la Primarie am luat planurile casei de la arhitect si am trecut la construit.
Teoretic trebuie sa ai autorizatia de construire inainte de a te apuca de construit dar practic noi nu am facut asa.

Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dy spune:

Buna!
Va urmaresc de foarte mult timp si discutiile care s-au purtat aici mi-au fost in mare masura de ajutor.
Si noi construim.
Casa noastra va avea 327 mp suprafata construita si 270 utila si este P + M.
Pe 17 mai 2005 au inceput sapaturile la fundatie, iar pe 20 mai (pe o ploaie torentiala) s-au turnat 18 cife (4 mc) de beton B100.
Problema noastra este ca am plasat casa la cca 100 m de drum, iar cifele fiind f grele au ramas blocate in noroiul care s-a format. Oricum si cele 18 masini au intrat jumatate dintre ele trase de un caterpilar. In fine... cu chiu cu vai le-au turnat. Cu toate acestea, au ramas neturnati 8 mc si prin urmare, dupa vreo 3 zile de plouat s-a daramat peretele de pamant si a trebuit sa cofreze zona.
Saptamana trecuta, marti au incercat sa mai intre odata cu o cifa, dar si aceasta s-a inomolit. Am crezut ca pica cerul pe mine cand am aflat. Au dat drumul la beton pe pamant si l-au turnat, tot pe ploaie, manual, cu galetile. Imediat ce au terminat de turnat, nu a mai plouat.
Acum asteptam sa nu mai ploua, sa se usuce pamantul si sa poata intra ca sa toarne elevatia.
Am cheltuit o gramade de bani sa facem un drum (balastru, refuz de ciur etc.), dar degeaga. Daca ploua, nu putem sa facem nimic.
Este frumos sa poti sa-ti construesti o casuta asa cum iti doresti, dar este al naibii de greu.
Noi am cumparat toate materialele (de fapt doar le-am platit, dar nu le-am ridicat). Construim in regie proprie, dar preturile sunt destul de mari (echipa este recunoscuta ca fiind f. buna, lucreaza in detaliu si pentru cele mai de imagine restaurante din Pitesti).
Avem 5.200 mp de teren la 7 Km de centrul Pitestiului cu utilitati full, mai putin canalizare (pentru care au aprobare, iar cel tarziu in 2008 va fi gata si cca 800 m drum neasfaltat, dar si acesta pana la sfarsitul anului va fi gata).
Am obtinut credit de la Volksbank (30.000E), dar cred ca va trebui sa solicitam suplimentarea, pt ca nu ne ajung si pentru acoperis).
Speram sa o terminam de rosu anul acesta, de fapt pana in toamna, iar in 2006 sa-i punem doar geamurile, urmand ca prin 2007 sau 2008, dupa ce vindem vreo 3500 m din teren sa ne apucam si de finisaje.
Daca putem mai repede, cu atat mai bine. oricum avem unde sa stam si nu ne grabeste nimeni, dar eu abia astept sa-mi "vad visul cu ochii".
Imi aduc aminte cum, la un moment dat erau vreo 8 cife care asteptau in strada, pline cu beton si tot mai veneau. Ce senzatie de emotie puternica (aproape mi-au dat lacrimile) am avut cand prima masina a inceput ca toarne beton in fundatia casei noastre.


Va doresc spor la construit!
Si poate nu mai ploua pt. ca m-a innebunit de tot timpul asta.

Dy

Mergi la inceput