Sfaturi despre botez

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Pe fetita mea au botezat-o nasa noastra de casatorie si baiatul ei.Deci se poate.Iar eu am botezat impreuna cu mama mea un bb cand aveam 14 ani.

mamica scumpei Bibi-02/07/05
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Am si eu o intrebare: daca nasa este la ciclu, mai poate boteza, sau trebuie sa amane botezul pe alta data?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Draga mea am botezat si acum in august m-am si casatorit religios ca nu apucasem, in ambele cazuri am avut CM. Eu nu cred ca e o problema, cred ca sint doar chestii carora le dau prea multa atentie unele ''babe'' ca sa zic asa.Am si intrebat mai ulti preoti si mi-au spus ca si chestia asta e lasata de la Dumnezeu asa ca.Imagineaza-ti cite mirese sint ce-ar fi sa-si schimbe data nuntii ca le-a venit.Sa fim serioase.Sint chestii lasate de la Dumnezeu si nu vad de ce sa nu intram in biserica.In plus nu mi-a dat si mie nimeni sa citesc sa vad intr-adevar unde scrie ca NU AI VOIE.
Numai bine,
Crisa

Viata-i scurta daca nu o putem lungi s-o facem lata!!
http://tt.lilypie.com/7nGZm4.png
http://www.flickr.com/gp/10650554@N05/x96080

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

acarisaS si eu sunt de acord cu tine; si pot sa va spun si de unde vine chestia asta cu nu ai voi in biserica daca ai CM: in vremurile vechi femeile nu purtau nimic in timpul CM si lasau o dara.... ma-ntelegeti... si de asta nu aveau voie in biserica, ca sa nu murdareasca.

Oana de Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padrya spune:

Buna!
Va rog si eu o intrebare. Am botezul baietelului pe 23 februarie si mi s-a spus de la biserica ca taxa este de 3 milioane si trebuie platitta inainte cu o saptamana. Cine plateste taxa asta parintii sau nasii?
Merci de raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

adrya, noi am botezat fetita duminica, 13 ianuarie si taxa a fost de 2 milioane si a fost platita de nasi in ziua botezului. Noi am achitat doar o taxa anuala de 25 ron.

Petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padrya spune:

Mersi de raspuns!
Am fost la alta biserica unde mi-a cerut o taxa de 65 ron pe care tb sa o platesc cand anunt botezul iar restul se descurca nasa la botez. Mi se pare foarte urat ca au ajuns si bisericile sa ceara spaga in avans asa cum mi s-a cerut prima data ( 300 ron)!Foarte urat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

La Manastirea Casin au cerut taxa 350 Ron, asa ca ne-am dus la biserica Sf.Gheorghe, de pe Calea Grivitei, unde am achitat 50 Ron taxa... si 500 Ron ceruti dupa botez . Slujba a fost tinuta de 3 preoti si a fost de-a dreptul flusturita, plus bonus pe caseta o secventa cu cei trei vorbind despre cu totul altceva, in timp ce nasa dezbraca copilul.
Cu un gust amar am hotarat ca urmatorul botez nu-l mai fac in Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Am si eu o intrebare: daca copilul are doua perechi de nasi de botez, fiecare face lumanarea lor sau se face o lumanare pentru fiecare copil?
Ideea e daca numarul lumanarilor depinde de numarul copiilor botezati sau a nasilor...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Am fost la o nunta in Iasi unde au fost 2 perechi de nasi.
Fiecare pereche de nasi a avut perechea ei de lumanari.
Prin asociere, cred ca fiecare nasic de bebe trebuie sa vina cu lumanarea lui.
Dar cel mai bine intrebi la biserica, oricum faci un drum sa intrebi ce iti cere preotul acolo si sa intrebi de taza.
Asteptam vesti, cum a fost botezul?
Petrecere frumoasa si finut sanatos si norocos! :*
Si eu botez pe bebele finilor in mai, abia astept :)

Fericirea e ceva ce nu se atinge niciodata... dar pentru cautarea ei merita sa alergi toata viata.

Mergi la inceput