Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela.f spune:

Buna gravidutelor si mamicilor,

eu urmeaza sa nasc pe la jumatatea lui iunie si m-ar ajuta muuuult de tot daca as stii ce tip de pompa de san e bine sa cumperi?

Multumesc
Mihaela
22+



http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;101/st/20060618/k/e328/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu am avut exact asa pompa de la Chicco si am fost foarte multumita de ea. Am folosit-o mult timp.
Uite aici :Reclama

[green]Ioana 28 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

[b][font=Comic Sans MS]pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

sa va zic eu de bagajul meu...mi-am pus detoate parca plecam in concediu...am uitat sa va zic am nascut la giulesti...aveam o genata cat portbagajul...ce am folosit din ea...mai nimic...in afara de pasta periuta sapun deodorant prosop, vata , tampoane, hartie igienica etc...camasa de noapte pe care am pus-o in ultima noapte , halatul, pampersi pt bebe si servetele umede, atat...aaa si chiloti mai multi si cat mai mari sa intre tamponul ...

pompa mi-am luat una chicco tip seringa care nu a fost buna de nimic ,dupa am gasit un pe net de la farlin electrica la 1,3 mil, parca, care m-a ajutat f mult

si nastere usoara si bb sanatosi



Adriana si bb Cezarica 23 Aprilie 2005

Cezar,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Mihaela-subscriu la pompa electrica pe site-ul www.breastfeeding.com ,care e f bun-sunt f multe info pe tema alaptatului, e recomandata tot cea electrica care stimulteaza intr-adevar lactatia.Normal ca tot bb e cea mai buna "pompa".
Eu nu am avut nevoie(am alaptat cu succes de la inceput si inca alaptez) cu toate ca am primit una de la Chicco (manuala).Dar daca aveam nevoie imi luam Medela-am inteles ca e f buna,face toti banii.
Ti-as recomanda un studiu pe breastfeeding si sa citesti Alaptatul Helpline,acum cat ai timp(Femina Intim) ca sa stii cum sa rezolvi eventuale probleme dupa nastere.
Nastere usoara si un bb perfect!


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

buna fetelor....
pe mine ma framanta ce anume tre sa cumpar pt bebe....adica am tot citit acolo pe liste voastre, dar ideea e ca scrie pantalonasi, body-uri, costumase....dar nu scrie cam cate....
in jurul meu toti se dau cu parerea ca sa nu cumpar prea multe ca si asa creste bebe repede si nu o sa aiba timp sa le poarte....ok, dar ce e prea mult? sau daca nu iau indeajuns?si cam ce marime?la magazine au niste marimi ciudate si nu stiu ce marime sa aleg, sa nu-i fie nici mici dar nici sa se piarda in hainute?pt mine si sotul toate sunt mici....numai ne distram cand mergem la cumparaturi.....am luat cate ceva....dar tot am teama ca nu o sa am tot ce trebuie pt bebe....
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:



arleena-eu am luat 7 body chilotel cu maneca scurta si 7 cu maneca lunga,7 perechi de sosetute,4 perechi de manusele,3 caciulite(era vara),3 costume de iesit afara,paturici mai multe ca am primit si am si cumparat eu 4.si am mai primit multe hainute si cred ca si tu vei primi sigur.mie mi-au ajuns si pe unele nu le-am pus fetei. La maternit am luat pt bb:2 costumase de iesit afara(unul de nou nascut si unul de 0-3 luni),2 paturici,4 body scurt si 4 lung(2 randuri la fel nou nascut si 0-3 luni).amandoua randurile sa fiu sigura daca am surprize la nastere,adica daca era bb mai mare.oricum daca mai ai nevoie de mai multe schimburi poti trimite pe cineva sa iti mai aduca de acasa.despre numere zic sa intrebi in ro cand cumperi la ce varsta s-ar potrivi:de ex.47,48,50 e dimensiunea bb.a mea a avut 47cm la nastere si in gen cam asa au bb la termen intre 47-50cm e media.daca e numerotare de la 0,0 inseamna nou nascut,1 0-3 luni.oricum intreba de unde cumperi pt ce varsta sunt hainutele.
spor la cumparaturi de bijuterii pt ca par atat de micute hainutele
nastere usoara si un bb sanatos si mancacios!


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

merci emaaimee
o sa le fac lista la mama, la soacra si la cumante cu ce sa-mi ia, sa nu ma trezesc ca imi umplu casa de 'nspe mii de chestii si hainute sa fac depozit .
o sa ma uit si la marimi mai atent....pana acum am luat 4 body unul de 46 cm si celelalte au marime 0-3luni.eu nu mai iau din astea, sa-mi mai ia si cele mentionate mai sus . apoi am mai luat deocamdata 2 costumase dragute si 2 salopete....2 caciulite....
mai vad eu, ca mai am cateva saptamani.....sotul toata ziua se uita la hainute si se distreaza de ce micute sunt....

31+


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Io sunt in 38 de saptamani si am fost la cumparaturi pt. bagajul de spital. Ce mi-am luat:
- 2 pakete maari de vata
- 2 role de tifon;
- 1 spray oximed
- 1 cutie mare de crema de galbenele
- supozitoare carpicon si supozitoare diclofenac
- papuci
.... am uitat sa iau mameloane se silicon :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Luizax dar camasi de noapte nu-ti iei? Sau le ai deja? Papucii sunt din plastic? Cica e musai sa iti iei si un strugurel ca ti se usuca buzele.

[poze carmina
intalnire burtici
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput