Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Buna, mamicilor! Sunt studenta la Medicina si am nascut pe 15 iulie 2005 pe Iulia Anastasia (3700 g si 52 cm),in Municipal, cu dr. Badiu. As avea si eu cate ceva de adaugat pe ici, pe colo , la ceea ce s-a spus deja:
-referitor la clisma: mie mi s-au rupt membranele noaptea, fix la 40 de sapt. ,si am nascut la 19 ore dupa aceea. De cand am vazut ca am contractii regulate, la 15 min, nu am mai mancat decat niste compot la borcan, pregatit special pt. eveniment, pt.ca nu doream clisma (diverse riscuri), dar am baut multa apa, pt. a ma hidrata, asa ca nu am avut probleme jenante.
-deasemenea, cand m-au pus pe masa de nasteri si am inceput sa imping, mi s-au uscat f. tare buzele. Am rugat o asistenta sa ude o batista cu apa (desigur, si apa si batista erau ale mele) si ma foloseam de ea, ca apa nu as fi avut cum sa beau.
-dupa ce am nascut, m-a luat un frig ingrozitor, desi era vara. Asa ca puneti-va sosete groase inainte si mai cereti o patura in pat, daca e cazul.
-Pt. sangerari: cine nu suporta vata poate folosi absorbante Always cu bumbac (pachet roz) pt. piele sensibila. Nu sunt stralucite, dar sunt o alternativa.
-Atentie: pt. durerile de dupa epiziotomie puneti Diclofenac supozitoare, dar nu mai mult de 1 pe zi! Altfel trece la bebe si e toxic!
-lactatia mi s-a declansat cu Galactogil, niste granule cu plante si calciu, extrem de bune. Eu nu aveam lapte, dar cu ele s-a rezolvat intr-o zi! Inca alaptez si o s-o fac exclusiv pana la 6 luni. Nu i-am dat bebelui nimic altceva, nici apa, nici suc sau ceai. Nici colici nu a avut, dar am tinut eu un pic de regim (daca e cineva interesat de detalii, sa de-a de veste) si am baut ceai de chimen, fenicul si anason. La 4 luni si 3 sapt. Iulia are 7,3 kg si 64 cm.
-pt. sterilizat va sfatuiesc sa folositi solutie la rece (de ex. Chicco) pt. 30 min. Fierberea va duce in timp la distrugerea obiectelor, datorita calcarului din apa).Noi o folosim pt. suzete si jucarii, deocamdata.
-cine doreste produse tehnico-medicale- gasiti la mag. Exhelios, de pe str. Blanari, prin Lipscani.
Sper ca v-am fost si noi un pic de folos!

mamica de superbebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Adaug si eu ceva, nu stiu daca s-a scris:
Pentru mine au fost de mare folos pernele mele de-acasa. Astia aici iti dau tot ce-ti trebuie, dar la capitolul perne stau tare prost. Au unele subtiri si alunecoase. Asa ca daca sinteti ca mine si trebuie sa fiti cu capul ridicat luati-va pernele voastre!

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Sa nu va luati prea multe, eu am luat ce e pe lista asta si multe nici nu le-am folosit. Acum am 1/2 din bagajul de la fetita si cred ca are sa-mi fie deajuns.
Sanatosi sa fim si sa nu stam prea mult in spital ca ne apuca depresia.



Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Mie mi-a fost tare util colacul de plaja dupa ce am venit acasa.Am putut si eu sa stau in fund fara sa ma doara.Eu nu am suportat burtiera sau chiloti de elastic,ma deranjau prea tare.Mi-au mai fost utile absorbante pt noapte si chiloti de unica folosinta.Pt spalarea zonei am folosit sticla de suc cu picurator umpluta cu apa si betadina,ceai de pelin si galbenele.


de fetita cu fundita

Iaca poze POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mey fetelor, GALACTOGIL si GARMASTAN au aceleasi efecte? Ca eu mi-am cumparat Garmastan si vreau sa stiu daca am nevoie si de Galactogil

Laura cu ? 32+

Puiutul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Garmastan e crema pentru prevenirea/tratarea ranilor la sani.
Galactogil este sub forma de granule dulci pentru stimularea secretiei lactate.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Va rog sa-mi spune-ti cum fac sa trimit un mesaj in PM-ul unei doamne.Multumesc

irlandeza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Eu nu am cum sa duc adeverinta de salariat ca nu am lucrat.am carnetul de sanatate pe care l-am folosit tot timpul la doctor, dar nu am platit asigurarea si am inteles ca pentru gravide nasterea e gratuita oricum. O sa am probleme la spital?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Peanut, nasterea este gratuita in Romania, nu iti trebuie adeverinta de salariat pentru asta. Cei care o cer sunt gresit informati. Pentru altfel de interventii si spitalizari iti trebuie o dovada ca esti asigurata, altfel le platesti dar, pentru nastere (indiferent de care- naturala sau cezariana) si spitalizarea aferenta, nu iti trebuie!
Sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 26 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Multumesc Inaioana.Asa credeam si eu si bine ca nu am de ce sa imi mai fac probleme.

Mergi la inceput