Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Serenity90 spune:

E super ideea cu bagajul...mai ales pt noiiiii...care nastem pt 1 oara...dar sincer unele lucruri din lista de pe prima pagina mii se par absurde si inutile...eu miam facut un bagajel destul de mic cu lucrurile care am consideart eu k imi sunt cu adevarat utile, 3 zile cat stau in spital ( o sa nasc la caritas)
-halat
-2 camesi de noapte (una de sacrificat)
-1 pijama (nu ma vad eu umbland p'acolo in cracii goi..mai ales k am o oroare fata de fuste, iar cand dormi te trezesti cu ea la gat )
-2 prosoape pt mine,mai mici, obisnuite, si unul pentru bebe mai maricel si pufos
-5 chiloti cu fund (gogosari ) niciodata nu stii cand te poti pata...asta e chinul nostru..
-3 perechi de sosete
-1 pereche papuci de casa
-sapun,pieptan,periuta-pasta dinti,sampon,deodorant,clame de par...
-1 pachet de tampoane MARI (de ce sa riscam)
-pampersi pt bebe...vro 10-15 bucati
-servetele umede tot pt bebe
-1 body
-2 paturici..una subtire de bumbac
-set hainute pt scos din spital
-un sapun bebe si sampon bebe pt baita dinainte de iesire din spital..
Ar mai fii cateva mizlicuri,dar cand esti in durerile alea mari nu le folosesti decat dupa nastete..cum ar fii aparat foto, ceva de citit sau de ascultat muzik pt plictiseala de dupa...
De astea mam ocupat eu...cu banii se descurca tati (maruntis pt asistente si etc )

Denisa bb Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelyana spune:

Serenity90,si eu tot la Caritas o sa nasc...acum am 37 sapt, daca stau cumintica o sa se intaple pe 24 august..cu nastere provocata...daca nu stau linistita..poate veni bebe oricand
nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serenity90 spune:

Stelyana eu ar trebui sa nasc acum pe 15...dar la cum decurg lucrurile cred k o sa fie mai tarziu...e cam puturos bebe al meu! La ce doctor esti?

Denisa bb Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelyana spune:

sunt la dr.Bogdan Catrangiu (INST. ONCOLOGIC FUNDENI) care mi-a urmarit sarcina .. si la dr. Ionescu Sorin(CARITAS) care m-a vazut lunar la eco...sunt colaboratori...
problema este ca sapt asta pleaca amandoi...si raman fara medic, acum tb sa stau mai mult in pat ... cumintica, si pe 24 vor fi amandoi medicii prezenti sa-mi provoace nasterea...dar eu stiu daca mai vrea bebelina sa stea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serenity90 spune:

Pai de ce sa nu mai stea?? Ai doar 37 de sapt...eu am 39+ si vad k nu da semn k ar vrea sa iasa! Si de ce sati provoace nasterea?? Vrei tu neaparat pe 24?

Denisa bb Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelyana spune:

pe 24 sunt in Bucuresti ambii medici.... dar nici eu nu prea sunt de acord cu provocarea nasterii, mai ales ca la prima sarcina am nascut foarte usor, la termen, etc...
bebelina e destul de agitata, plus ca sta destul de jos si am colul scurt..asta mi-au spus la ultimul control, acum vedem noi..pana pe 24 stau cumintica pe acasa, baietelul meu merge in parc cu tai..chestii de-astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Dragi gravidute si mamici, poate stiti ca noi am initiat pe forumul aspirantelor o campanie pt sprijinul reproducerii asistate si in prezent suntem la faza de strangere semnaturi prin petitia on line Sustinere pentru reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate.
Fac un apel la voi sa ne ajutati, semnand petitia si inaintand link-ul catre ea mai departe in lista voastra de mess, pe mail, etc.
Acesta este link-ul: http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.htmlVa multumim anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

serenity, in cazul in care nu ai nascut deja, adauga la listuta ta si un tub de Garmastan(pt.mameloane) si mameloane de silicon. bebe nu prea stie sa suga si poate nici tu sa-l tii corect la san si s-ar putea sa-ti faca niste rani. nastere usoara si bebe sanatos.



Mari de Daria Maria(29.01.2008) Povestea Darului plangacios

sunt tot mai mare


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

POZE DARIA

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Cred ca nu tb sa uitam (unde este cazul), de trusa pt recoltare de sange placentar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Pentru fetele care vor sa fie si taticii prezenti la nastere...aici ni se recomanda sa nu uitam de "bagajelul lui tati". Adica sa aiba si el acolo sandwich, suc, ciocolata, carte/revista, gameboy/rebus/IPOD, un tricou in plus etc si mai ales bani/cartela de telefon/mobil la el. Nu de alta, dar sa nu ne trezim ca exact atunci cand e nevoie de el, viitorul proaspat tatic e in cautare de chiosc/bufet/bancomat/telefon in celalalt capat de spital sau la alimentara de peste drum.



Dark Bendis

24+ cu "Huckleberry" Baby

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput