Cind au inceput sa vorbeasca copiii dvs?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicol_mami spune:

la 6 luni zicea gaga mam si trrrr acu la 9 luni zice mama ,tata,pa,pa,nana,apa,caca,si multe ,face pa cu manuta si aplauda ,sta pe oala si stranba nasu dupa ce o eau de pe oala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss26buc spune:

MEY deja ma ingrijorez rebeca mea are 10 luni dar nu scoate nici un cuvant...e normal???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

stai linistita, fiecare copil cu ritmul lui. Nici al meu pana la 2 ani nu zicea mare lucru (dect mami,tati,papa si cam atat) Acum la 2 ani si 2 luni ma dispera,nu inteleg tot ce zice dar turuie continuu

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Ancuta a inceput sa vorbeasca mai clar pe la 2,6 ani.

Acum, turuie intr-una...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emeralde spune:


primele cuvinte in jur de 1 an iar propozitii pe la 2 ani si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Fii-mea la 6 luni a spus pentru prima oara "mama" dupa care incet-incet a inceput sa acumuleze cuvinte. Performanta cea mai cea a fost la 10 luni cand am auzit-o silabisind "co-co-dil". Acum are 2 ani si 8 luni si vorbeste deja in fraze simple dar uneori turuie si pe limba ei de nu intelege nimeni nimic.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inlove spune:

Pe la 1 an si ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:


Matei a zis mama prima oara la 4 luni si 10 zile. Am reusit si l-am si filmat

Acum la 11luni spune: mama, tata, papa, apa, pa (si face si din manuta), haide, uite (si arata cu degetelul),nani, ham-ham (mam-mam), mac-mac (tot ma - ma), a inceput sa spuna un inceput de mamaie (ceva care suna a maie), la (ii spunei surorii mele pe care o cheama Lia) Toate cu adresa exacta.

In afara de asta recunoaste f multe lucruri si le arata daca il intrebi unde sunt.

Dar nu pot spune ca vorbeste. Intelege multe lucruri...imi da piciorusele cand ii pun sosete si ii spun, muta obiectele dintr-o mana in alta cand ii spun (cand il ambrac de exemplu). El se face inteles,insa mai e pana sa pot spune ca vorbeste. Dar nu mult!

Matei Gabriel povestea nasterii
Matei Gabriel 24.08.2008 foto

Mergi la inceput