Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

conchita pai ne-ai inebunit!Fa bine si pune si niste poze lasa plictiseala!!!!Fa cu ctrl+copy si pune mai multe odata!

La mine am vazut ca au iesit frunzulitele la liliac(malin - cum imi place mie sa-l numesc) si visinul sta sa-i plezneasca florile...dar inca nu a inflorit...Eu astept in continuare ploaia!A picurat ici colo catva stropi dar nu de-ajuns! In rest...floricele cresc, trandafirii s-au facut fff frumosi, sper sa faca si flori la fel de multe ca anul trecut, am si 3 puiutzi noi care au deja frunzulitze marisoare.
Rasaduri nu am cumparat inca...nu am ajuns la piatza...e greu cu Maria Sa Stefan dar o sa ajung si pe acolo cat de curand!

sivma
eu am o astfel de tufa in curte, face flori galbene acum si pe urma ramane doar o tufa cu frunze verzi, nu stiu daca despre aceasta tufa este vorba Nu stiu cum se numeste... eu o aveam in curte ramasa de la bunicii mei
Pupici la toate!




Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by ana_a


sivma
eu am o astfel de tufa in curte, face flori galbene acum si pe urma ramane doar o tufa cu frunze verzi, nu stiu daca despre aceasta tufa este vorba Nu stiu cum se numeste... eu o aveam in curte ramasa de la bunicii mei
Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Am plantat si eu o tufa de-asta galbena, se numeste forsythia.
Uitati-o www.plantes-et-jardins.com/catalogue/catalogue4.asp?id_variations=6258&w1=" target="_blank">aici sau www.aujardin.info/plantes/forsythia.php" target="_blank">aici
Se mai numeste si mimosa de Paris.

Anto, m-ai dat gata cu hotii tai de ghivece!!! Sper sa-i prinzi!

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Anto,
Eu cred ca hotii ghiveciului cu leustean, sunt vecinii tai care i-ai innebunit cu mirosul ciorbelor cu leustean!!
DAr hai lasa nu fii necajita!!! si despre florile de la craciunita, consoleaza-te cu faptul ca oricum intr-o zi - doua tot cadeau!
Uite de la mine, sa nu mai fii suparata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Sunt nervoasa pe niste amarate de paselute! Si sa va zic de ce! Mi-am cumparat saptamana trecuta panselute si le-am plantat in doua ghivece mai mari din fata casei. Am pus acelasi pamant in ambele vase, intr-un vas toate panselutele m-i s-au prins ba chiar au crescut si scos floricele , si in al doilea, toate s-au ofilit. Nu pot intelege, in acelasi pamant, puse, la fel udate si sunt la o departare de cativa metri. Si cand ma gandesc ca am ales cele mai viguroase sa le pun in vasul de langa usa , sa fie mai frumoase, si ele nici gand sa se prinda, imi vine sa arunc vasul cu totul. Orium panselute nu mai pun acolo.
In rest, astept si eu sa-mi infloreasca niste narcise batute de culoarea piersicii. Oricum bobocii de la flori sunt babani de tot, si sper sa fie asa cum erau pe cutie cand le-am cumparat. Lalelele si ele isi deschid floricelele de la o zi la alta, clematisul creste si se intinde, trandafirii sunt bine -merci(in afara de unul care a murit, sau mai bine zis a putrezit si era si cel mai frumos!). Mi-au mai rasarit niste flori pe care le-am pus din toamna, si chiar ma ingrijoram de ce nu dau nici un semn. Crinii mi-au iesit si ei dar cam greu, , bujorii sunt marisori si sper sa infloreasca anul acesta, si am observat ca iar m-au invadat lacramioarele. In toamna le-am mai sapat si rarit , iar acum sunt la loc.
Cam atat. Deocamdata destul! Ma duc sa vad ce-mi mai fac panselutele alea obosite si daca nu isi revin in 2 zile le zbor, si pun alte flori in loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy spune:

Fetelor daca aveti o clima mai blinda,inteleg ca va ies toate florile si altele. La mine procesul e mai incet. Am avut soare un timp, dar s-a facut din nou frig (aseara au fost 0* si azi ceva intre 5-7*). Florile mele abia si-au scos capul de sub pamint si probabil ca regreta amarnic.
Am facut azi o runda prin gradina si am vazut ca bujorii sunt cam 15cm, liliacul este gata,gata sa isi desfaca mugurii,unul din rododendroni are frunzele pirjolite,dar are boboci,iar trandafirii nu arata toti prea bine. Astept sa se faca mai cald,sunt nerabdatoare sa vad ce a supravietuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Anto, mai sa fie de hoti! or fi bucatari de s-au repezit la leustean. :)) schiuz mi ca rad, culmea e cum de ti-au furat taman leusteanul! de unde stiau ei de leustean? precis is europeni.

Petra, uite ca facem pereche la panselute, n-am nici un sfat ca la panselute n-am noroc dilok.

azi mi-au inflorit crinii!! ie rosii, hm. treaba e ca num amintesc sa fi cumparat si rosii. :)) cresc si dovleceii, poate in uichend o sa dau cativa prin ou si sa-i prajesc cu usturoi, mmm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by conchita

Petra, uite ca facem pereche la panselute, n-am nici un sfat ca la panselute n-am noroc dilok.

azi mi-au inflorit crinii!! ie rosii, hm. treaba e ca num amintesc sa fi cumparat si rosii. :)) cresc si dovleceii, poate in uichend o sa dau cativa prin ou si sa-i prajesc cu usturoi, mmm.



Nu-mi mai trebuie nici un sfat despre panselute, ca le-am zburat pe cere care au fost indisciplinate si nu s-au prins!!

Despre crinii rosii pe care i-ai cumparat de fapt alta culoare, pot sa-ti zic ca si eu asteptam narcise de culoarea piersicii si au iesit galbene, galbene. Mi-am mai cumparat niste floricele ca niste stelute albastre(pe ambalj!!) si cand au iesit sunt cu totul altceva, adica niste floricele dispuse ca zambilele mov!! O fii bune si alea dar nu sunt ce am vrut! Nu mai zic de lalele, care erau fel de fel de culori si forme si in realitate nu prea seamana.

Ieri mi-am cumparat petunii, ai azi am program de plantat. Mi-am mai luat si alte floricele (gura leului si mai una care imi scapa cum se cheama) . sper sa se prinda si sa o duca bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy spune:

Mi-au iesit irisii. I-am plantat cu 4 ani in urma si am crezut ca s-au facut pamint. Dar surpriza,anul trecut am avut unul singur,si ieri cind m-am uitat la locul cu pricina, surpriza si mai mare sunt 7 fire ce incep sa se dezvolte in soare. Voi vedea ce va fi in final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

mi-a murit cel mai frumos trandafir!!! Am avut unul de culoarea piersicii, avea ce-a mai frumoasa floare...si ieri cand ma uit sa vad daca a dat vladitze... e mort! Are tulpina neagra si e gata de el!S-a uscat! Nu imi vine sa cred...
M-am mai consolat cu gandul ca anul trecut am pus doua flori de la acest trandafir in pamant si una are vladite noi, poate s-a prins...sunt curioasa daca va fi la fel de frumos.
Nu imi dau seama de ce a murit...ce nu i-a placut...ca doar nu am avut o iarna asa de grea ca sa inghete!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

buna fetelor.....

da harnicute mai sunteti....
eu am intrat sa va salut pe toate si sa va doresc spor la gradinarit!!!

eu am primit niste capsuni de la cineva...si dupa ce i-am tinut o saptamana in cutie....ca imi era lene sa ma apuc sa ii pun in gradina....mi-am facut intr-o vineri curaj, mai precis vinerea trecuta, si i-am pus.....si cu aceasta ocazie am facut si 3 stratulete cu legume...cu toate ca eram hotarata ca anul asta sa nu fac.....si mi-am pus ceapa, morcov ridichi si salata.....iar azdinineata...am observat ca salata mea a iesit deja....asa ca fuga in gradina sa vad daca chiar e salata sau buruiana....si surpriza...deja toate dau....abia astept sa le vad cum cresc....iar azi m-am bucurat si de jumataea de ora de ploaie ce a fost....nu mai trebuie sa ud eu gradina

in rest rosiile mele sunt mari mari.....simt acum lipsa unei sere...sau ceva....ca inca e prea devreme sa le pun in gradina...

si ardeiul gras vad ca creste frumos....

in rest nimic nou aici pe la noi.....

va doresc o saptamana placuta si spor la munca





peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput