Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ana, imi pare rau de trandafirasul tau, stiu ce simti! cum sa facem totusi sa revitalizam trandafirii? stie cineva o reteta minune?

Peca, super cu zarzavaturile! capsunile o sa creasca vazand cu ochii, numa daca tu n-ai iepuri pe-acolo ca sa ti-o ia inainte cand vine vremea de cules. :)

gata cu albumul, de fapt partial, ca nu-s toate florile acolo. cand mai adaug, va anunt:
http://community.webshots.com/user/gardenandkengi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

uf...daca stie cineva cum sa facem cu trandafirii astia ... azi am vrut sa-l scot afara din pamant sa vad daca nu gasesc nimic de sama...da nu am avut curaj...inca mai sper sa dea vreun mugurel. Se poate sa fi fost butas batran?Asa mi-a zis cineva...ca a murit poate din cauza ca era batran se poate asa ceva?Eu l-am luat acu 2 ani ca fiind butas de 2 ani

In rest...a venit ploaia si la mine, mi-am adus cateva fire de zambile mov mai mari, ale mele sunt cam amarate, nu stiu cum va fi cu astea noi, ca acu le-am pus, aveau floare...
In schimb, am de catziva ani narcise si nu infloresc...oare de ce?Nici anul asta nu au boboci, anul trecut au avut 2 boboci micutzi si atat, si acu 2 ani nimic....

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

hihi conchita ca ti-ai pus album cu pozici si nu zici nimika?Era sa nu-l observ.... Sau i fi zis tu si nu am fost eu pe faza?
Da, spune-mi si mie ce ai acolo pe jos?Frumoase flori!Si interesante! Acu le vizionez si tare greu se incarca....Revin cu complectari dupa ce le vad pe toate!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

conchita, super gradina ta!Dar ai si spatiu nu ca si la mine acolo un pic de gradinutza in fatza casei langa gard Hm...
Si eu as fi vrut sa aranjez florile ceva in genul cum le-ai aranjat tu, doar ca la mine nu e asa mare spatiul, da mi greu sa o conving pe soacra sa ma lase sa scot pietrele care mi le tot insira frumos in jurul florilor...cica nu intra buruiana Si nici anul asta nu am avut curaj sa-i zic sa ma lase sa o aranjez cum vreau eu...Ea ma ajuta acum la plevit si una alta, anul trecut ma ajutat iarasi ca eram cu burtica mareeee ... acum il am pe Stefan care imi ocupa din timp asta este... Poate la anul o sa am curaj sa-i zic sa ma lase sa-mi aranjez eu cum vreau...

A...si Kengi e super frumos!Ai paza buna la veveritze!



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ana, la mine au murit trei trandafiri, deci aplic trei variante de experiment. pe unul l-am scos din pamant, i-am spalat radacinile, l-am dat cu anti-fungus, l-am lasat sa se usuce si i-am reimpachetat radacinile cu rumegus. sa vedem ce iese. pe al doilea la fel, numai ca i-am taiat tot ce era butas la suprafata, am lasat numa nitel. pe-al treilea l-am lasat in pamant asa cum era. daca reuseste vreunul sa isi revina, iti zic ce metoda a functionat.

pai acum am dat linkul la album prima oara. si vezi, de-aia nu l-am pus pana acum, ti-am zis ca ma apuca bazdacul pana le gasesc de unde le-am salvat, ca nu le-am dat nici un nume, sunt pe numere. tre sa vizionez o suta pana gasesc o floricica. acu vrei sa scriu si ce floare e, la fiecare? uoooof, ce lene mi-e. okay, okay.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Conchita, felicitari pentru floricele, sunt superbe!!!
Dar scrie si tu acolo in album ce sunt, ca m-ai facut curioasa, vreau si eu flori de-alea multe rosii si nu stiu ce-s!

Ana, imi pare rau pentru trandafir!

Eu am aruncat ficusul-cauciuc pe care-l aveam in casa si caruia ii cazusera aproape toate frunzele, am recuperat ghiveciul mare in care era si mi-am plantat leandru roz. Mi-am facut o gradina-in-ghivece in fata casei, cu leandru alb si roz, palmieri si mimoza. De abia astept sa-nfloreasca leandrul, au doar bobocei acum! Si mi-am luat hibiscus (trandafir chinezesc?) portocaliu, 3 la numar, unul a inflorit deja si e superb! O sa va pun poze in curind!

In WE asta n-am facut mare lucru in gradina ca a fost cam urit afara si a plouat, doar am smuls niste buruieni pe ici pe colo...

Pupi si spor mānutelor verzi!

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ana,
Probabil narcisele nu-ti infloresc daca sunt in tufe pre mari sau daca au fost plantate cu mult timp in urma. Trebuie despartite tufele in toamna sau primavara. Sau pur si simplu s-au salbaticit si nu mai au putere se inflorire. Asa a patit si mama mea cu nieste tufe de narcise. Dupa ce le-a despartit au inceput sa inloreasca si pe care care le-a lasat impreuna nici gand, iar despre salbaticirea lor am citit intr-o carte ca este o posibila cauza a neinfloririi acestpr flori.
Despre trandafirul tau ce sa-ti zic? Si mi-e mi-a murit unul anul acesta si unul care era cel mai frumos. Asta este. nu am mai avut ce-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Cum se cheama "iasomia" in engleza, sau ce denumire mai are? Este iasomia aia din Romania care creste in forma de copacel si are niste flori albe frumos si destul de puternic mirositoare???? Eu parca stiam ca nu este tot aia cu "Jasmine" din engleza.

Felicitari pentru gradina ta si pentru florile tale frumoase! Ai muncit tu ceva acolo dar macar acum te bucuri de ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by petra
Eu parca stiam ca nu este tot aia cu "Jasmine" din engleza.



ei, m-ai bagat in ceata. eu credeam ca Jasmine e iasomia...am vazut mai multe feluri de Jasmine si astea doua de le am eu seamana cu ce stiam eu ca e iasomia. dar acum, la experienta mea cu florile, s-ar putea sa gresesc.

ma bucur ca va place gradina mea si multumesc ca ati fost blande cu mine, ma asteptam la critici! bine ca n-ati vazut cum am pus aracii pentru fasole, cu fundul in sus, adica :)) cam stiu eu acum ce si unde am gresit, la anul o sa procedez altfel. din cauza de iepuri mancatori de bulbi, acum am spatii mari unde nu se vede nici o floare, numa nisipul. ma gandesc sa mut bulbii aia, ce-a mai ramas din ei, in ghivece, sa nu mai ajunga iepuroii la ei, si sa plantez altceva (peren) in loc. dar nu prea curand...plus ca am lasat spatii cam mari intre flori, is prea rasfirate. plus planul gradinii care nu e chiar super de super...in fine, asa e la inceput, mai bajbaim, mai invatam, mai schimbam din mers. norocul meu ca va am pe voi!

p.s. am scris si denumirile la flori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Conchita, eu sunt in admiratie pentru gradina ta.
Eu nu pot sa va arat chiar nimic dintr-a mea, caci iar a nins, am 50cm de zapada si sigur voi avea alte ramuri rupte !

Spor la gradinarit la toate !

Mik.

Mergi la inceput