M--am hotarat.....adoptie(partea a 10-a)

M--am hotarat.....adoptie(partea a 10-a) | Autor: liliana csaki

Link direct la acest mesaj

Poftiti va rog!Partea precedenta e www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41437&whichpage=10" target="_blank">aici

Pozele noastre
Poze noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Multumesc Aissa de lamurire.
Ma gandeam ca CNP din act este edificator dar nici nu stiu daca se mai poate modifica-corecta actul de incredintare avand in vedere ca nu mai au comisia de anul trecut iar la Sect.6 nu au inca comisie nici dupa legea noua.
Luni ma duc sa le calc pe cap din nou pe toate de la toate sectoarele! Oare de ce pun oameni iresponsabili sa se joace cu vietile noastre!Cine este forul lor superior? Nu vreau sa ma gandesc la legea noua inca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Dar in ce fel e gresit actul, numele? Ca de exemplu eu stau cu emotii pentru ca desi e trecut numele nostru de vreo 5 ori in act (hotararea de incredintare), cu CNP aferent, la un moment dat la mine in loc de Laura Cristina scrie Laura Cristin. Deci in vreo 4 locuri e bine si in unul nu. Si eu i-am aratat saptamana trecuta asistentei si a zis sa tac din gura ca ea nu mai arata altuia. Acum mi-e frica si de asta, sa nu ma intoarca de la ORA sau din Tribunal sa o iau chiar razna de tot.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

putem continua discutia aici.

Nou venit





1 Posts
Trimis la - 28/03/2005 : 20:32:27
--------------------------------------------------------------------------------

Buna fetelor,
Ma numesc Gabi si dupa ce am “cochetat” ceva timp cu ideea de adoptie ne-am hotarat sa mergem mai departe. Multe din intrebarile pe care ni le-am pus si-au gasit raspuns in acest forum.
Totusi am cateva intrebari pentru a purcede la treaba:
1. Prima etapa am inteles ca este este DPC pentru a completa o cerere, nu? Cererea este tipizata sau nu?. Are loc un prim interviu cu familia care doreste sa adopte sau te cheama ei. Daca iti iau interviu trebuie aduse ceva acte sau nu?
2. Dupa aceasta etapa cu DPC, cam in cat timp vine asistenta sociala acasa la viitoarea familie care adopta?
3. Ultima mare intrebare este cam cat costa un bb? Am vazut ca a mai pus cineva aceasta intrebare insa, spre deosebire de ea, noi nu avem cunostinte prin spital (cel putin deocamdata) sa ca nu avem unde sa ne interesam.
Multumesc anticipat
Gabi

Autor Subiect
aissa
Membru senior


Are album!



Romania
Bucuresti - Rahova
1165 Posts
Trimis la - 28/03/2005 : 21:26:32
--------------------------------------------------------------------------------

Gabi, bine ai venit. Nu cred ca e cazul insa sa tinem mai multe subiecte deschise pe aceeasi tema. Hai la subiectul de mai jos la care deja sunt multe fete si cateva incep acum procedurile si te pot ajuta cunoscand modificarile in proceduri dupa legea noua.
Prima etapa: te duci la DPC si faci cerere (de mana) si ei iti dau si o lista de acte necesare. Apoi vin la tine (dupa ce ai dus actele). Cand? Depinde de sector, cate de aglomerati sunt...
Iar faza cu costul e cea mai sensibila. Daca vad aici un raspuns in lei ma voi inclina. Eu una nu am dat bani. Doar mici cadouri care mi-au usurat drumul. Nu am vazut sa fi zis cineva de bani. Trebuie insa sa ai noroc si sa gasesti o "bresa" in retea pe unde sa patrunzi.
Hai pentru dialog insa la subiectul deschis de Liliana.
Parerea mea e ca moderatorii il pot inchide pe acesta.


--------------------------------------------------------------------------------

Cristina si Alexandra (30.09.2004)






Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Cristina, noi am terminat incredintarea pe data de 6 ianuarie iar pe data de 12 ian. asistenta a prezentat dosarul la comisie. De pe 12 ian. nu s-a mai miscat nimic, dupa cum bine stii, pana acum in martie cand asistenta m-a sunat sa-mi spuna ca trimite dosarul la Bucuresti, la ORA, apoi m-a sunat sa-mi spuna ca a venit acordul de la ORA si ca vom intra din nou in comisie si apoi introduce dosarul la tribunal.
Deci, da asta sunt eu derutata, de ce trebuie sa mai intre in comisie?

Gabi, suna cam aiurea ceea ce intrebi tu " cat costa un copil" , poate ai vrut sa spui ce costuri sunt pe tot parcursul adoptiei. Ca si Aissa am sa-ti raspund ca nu m-a costat nimic- in lei - doar mici atentii ( flori, cafea, bomboane,prajituri pentru fetele de la fundatia de unde am luat-o pe Otilia). Nu trebuie sa te orientezi doar spre spitale, incarca si prin asistenti maternali, fundatii recunoscute de guvern. Parerea mea, ar trebui sa te interesezi in primul rand de o asistenta sociala buna. Ea iti poate usura foarte mult "drumul" si cautarile.
Iti urez mult succes pe spinosul drum al adoptiei, dar iti garantez ca fiecare efort iti va fi rasplatit de mii de ori atunci cand vei avea copilul tau acasa!



carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Este pur si simplu gresit prenumele sotului meu in 3 locuri din cele cele 5 posibile. Oricum m-am interesat la avocati si trebuie corectat (rectificat)numele pe toate copiile -modificate si stampilate (a mea si cele de la asistenta sociala). Ma voi duce eu maine la S6 si va spun ce si cum. Astazi voi lua eu copiile de la S3, caci nu este vina lor si deci cine altcineva sa se duca si maine sper sa rezolvla S6.
Mai rau este ca la S1 nu am primit acceptul de adoptie pt copil, adica comisia s-a intrunit si a discutat dar a considerat ca nu il dau...Comisia a fost acum o luna, inca nu au scris si trimis raspunsul dar la insistentele mele mi-au spus rezolutia. Am facut scandal si mi-au recomandat sa mai faca S3 o cerere de accept de adoptie. Simt ca mor, cat timp dureaza sa scrie o rezolutie? De ce la a doua cerere este mai posibil sa obtin acceptul? Mistere!!!

Am o intrebare: am vreo sansa ca pana in august 2005 sa pot face pasaport fetitei sa mergem la mare in Turcia? Care este cursul dupa OAR si justitie dar mai ales cat poate dura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Carmens, scuze , am omis ca ai fost in comisie. Atunci chiar nu stiu de ce mai intri odata.
Aiuras in primul rand vreau sa-mi spui in ce fel e gresit numele sotului? Cu totul alt nume sau o litera-doua ca la mine unde e omisa? Apoi de ce nu-ti dau acordul????Au ceva de reprosat? Eu stiu ca se prelungeste incredintarea doar daca ceva nu le convine. Noi cand am intrat in comisie avizul favorabil deja era redactat si pus in dosar, urmand doar sa fie semnat. La fel a fost si la atestat. Asistenta noastra ni l-a aratat inainte de comisie. Nu stiu ce se intampla la tine, de ce nu sunt de acord cu adoptia?
Iar despre pasaport...pai tu ai citit ce a zis Oana? Ea a fost deja la ORA, la tribunal, asteapta acum sentinta prin posta (si ea spune ca dureaza o luna redactarea), apoi mai trebuie sa stai cu sentinta in casa 2 saptamani sa devina irevocabila si abia apoi te duci la Starea Civila sa schimbi certificatul copilului. Unde nu stiu cat dureaza, dar tot Oana, care e cea mai inaintata in acte dintre noi, spune ca a aflat ca 6 luni. Mie mi se pare cam mult, dar in tara asta totul e posibil. Asa ca avand in vedere si impasul in care esti, eu zic sa lasi planurile de Turcia pentru la anul....Dar vorba cuiva eu sunt aia din povestea cu drobul de sare...asa ca daca esti o fire mai optimista da-i bataie si mergi la mare. Succes!




Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by aiuras

Mai rau este ca la S1 nu am primit acceptul de adoptie pt copil, adica comisia s-a intrunit si a discutat dar a considerat ca nu il dau...Comisia a fost acum o luna, inca nu au scris si trimis raspunsul dar la insistentele mele mi-au spus rezolutia. Am facut scandal si mi-au recomandat sa mai faca S3 o cerere de accept de adoptie. Simt ca mor, cat timp dureaza sa scrie o rezolutie? De ce la a doua cerere este mai posibil sa obtin acceptul? Mistere!!!


Mai, nu ma speria! E prima data cand aud ca nu se da acceptul pt un copil aflat deja in incredintare! Avand in vedere faptul ca noi urmam sa intram in comisie pt accept, chiar ma ingrijorez. Este musai ca pe hotarare sa scrie si motivul respingerii - nu il poti afla? Incredibil! Doamne, iti tin pumnii sa se rezolve repede si bine! Tine-ne la curent, te rog!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

1.Numele sotului este altul cu totul. Adica Pavel in loc de Nicolae
2.Acceptul Comisiei de la S1. Noi stam in S3 si acolo s-au facut si vizitele in cele 3 luni si totul este OK.
De la S1 trebuie un aviz de consimtire al adoptiei care ar fi trebuit/putut face inca din dec. de la incredintare, adica fara prestatia noastra, pentru ca S1 are copilul incredintat la declararea abandonului.
Explicatia: asa a interpretat Comisia S1 noua lege...
Remediul propus de S1: mai intram odata la comisia S1! parca suntem prosti...
3. Ce fac 6 luni la starea Civila???
Cred ca tergiverseaza asa cu dosarele ca sa fie siguri ca au de munca pana la pensie!

Intrebarea> Toata lumea merge la aceeasi ORA sau sunt pe orase, sectoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Eu o rog pe Oana_mm sa mai spuna o data, poate n-am inteles noi bine, poate a zis ca 6 luni cu totul, adica inclusiv redactarea hotararii, ramanerea definitiva a hotararii si preschimbarea certificatului. Presupun, de asemenea, ca termenul asta se refera doar la schimbarea numelui de familie, nu si a prenumelui (eu nu ii voi schimba prenumele, sper sa dureze mai putin asa). Ce zici, Oana_mm, mai faci o estimare?
Sau Liliana, ne poti spune tu mai multe, esti mult mai in domeniu

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Imi pare rau ca te dezamagesc dar estimarea de timp nu am facut-o eu. Mi-a facut-o juristul de la DPC. Si nu cuprindea schimbarea prenumelui (pe care noi o vom face!!)
Ramane sa aflu saptamana viitoare daca acele termene raman valabile si daca "folosim putin ulei" ca o citez pe una dintre fete!!!

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput