Perle d`ale socrilor

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luana spune:

Ooooo,
dragele mele,
citesc si nu-mi vine a crede!

Toate povestile voastre sunt mai mult cu plans decat cu ras la capitolul "de-ale socrilor".

Si eu care ma retrasesem ca sa nu va stric cheful cu cinismul socrilor mei, pt. ca citisem ca tre' sa fie "perle" si imi tradusesem "amuzant".

Dragii de ei, sunt asa de cinici!
Asta-i cel mai bun cuvant in materie de socri - CINICI.

Si ce-i mai trist ca mama mea - in calitate de viitoare soacra a prietenei fratelui meu - este la fel de matraguna. Zau ca ma lasa interzisa, ea care pare sa inteleaga perfect cat de tare ma ranesc parintii sotului prin replicile si reactiie lor aberante, absurde.

O fi o CHIMIE a relatiei cu socrilor cu nora ...

SA FITI FERICITE!

L.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Monica,

Pai tu esti draguta cu ea! Eu nu-i primesc cadourile. Daca le primesc de Craciun, ziua mea etc, i le duc inapoi cam dupa o saptamana, altfel i le dau imediat!
A inceput sa o rareasca.
La mine nu a fost poza cu nepoata ci are un fix cu icoanele, vrea sa ne puna una in mijlocul sufrageriei, desi eu nu sunt religioasa.
Ce e bine e ca nici fiul ei nu mai acepta toate cele ce ni le aduce.
Azi dimineata a venit cu salata beuf. Un borcan maare, si niste pasta de soia si doua borcane de muraturi mult prea otetite.
Nu face asta de obicei, adica mancare, da a sperat ca se duce fisu in vizita sa ia mancarea, si cand a vazut ca nu vine le-a adus ea.
Si dragul meu de sot ia spus sa le ia inapoi, salata nu-i buna si pasta de soia nu vrea sa o guste!
Spune-ti voi sunt rea daca diseara ii gatesc in mod deosebit sotiorului mancarea favorita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Mi-ar fi placut sa fiu si eu asa sa i le tai de cate ori ma deranjeaza ceva dar ....eu sant singura aici intr-o tara straina si ei sant muuuulti...jumate din neam este aici si sant din aia uniti care isi spun din casa....am insa perioade cand nu ma duc la nici o petrecere cu neamuri si trece si o luna jumate pana ajung la ei in casa....Am facut prostia sa ma duc singura in Ro pt o luna si cand m-am intors a fost foarte greu pana am simtit ca sant din nou acceptata in neamul lor ....ma fac frate cu dracul pana trec puntea...putin teatru nu strica ...ce nu imi place este ca soacra-mea face mese intinse aproape in fiecare luna si ma striga cu un ton autoritar sa ma duc in bucatarie sa punem masa impreuna de parca as fi obligata ...si inca o chestie pe care o uraaaaaaaaaasscccc.....spune fiecare portie pt cine este ...pt altii pune mai mult pt altii mai putin ....nu mi se pare normal....

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Cu o luna inainte de nunta, eram in vizita la socrii si prinde soacra-mea un moment cand eram singure si-mi spune : Sa nu cumva sa crezi ca va voi da masina ( o Dacie luata in 1986 )cand va casatoriti , ca sunt tanara si inca mai vreau sa profit de masina .
Va dati seama ca am ramas interzisa, pe moment am protestat slab (sincer nu-mi venea sa cred ce-mi spusese ), nu puteam sa ma cert cu ea in casa ei !
Mentionez ca au trecut 6 ani de la casatorie, de la nunta nu au mai scos masina din garaj, nu au mai avut bani sa o foloseasca dar niciodata nu i-a sensibilizat ca eu in luna a 9 a am calatorit pe canicula 5h cu personalul ca sa vin la ziua soacrei sau ca acelasi drum l-a facut cu trenul de multe ori nepotica lor ...trist , nu ? Anul trecut s-au oferit sa ne-o dea dar nu am acceptat noi, era prea tarziu .
A doua faza, la nunta noastra, preotul citea din cele sfinte si socrul meu ( care e un mare prostan care n-a sesizat inca ca sta in oras de 45 ani si nu la tara )ii spune matusii mele : Sper ca Laura nu va face la fel ca si tatal ei si sa-si bata joc de baiatul meu !
Mentionez ca ai mei sunt divortati, tatal meu si-a parasit familia, mereu a avut probleme cu bautura si femeile iar eu din cauza lui m-am ferit mereu sa beau si o picatura de alcool tocmai pt a evita astfel de comparatii !
Sunt satula de socrii mei si de dovezile lor false de afectiune de nu va pot spune ! Macar din iulie stiu ca-i voi vedea poate o data pe an si nici atunci !!
Cred ca marea mea razbunare ar fi ca si cumnata mea sa aiba bafta de socrii ca ai mei care sa-i serveasca aceleasi replici !
Da' stiti ce e interesant ? Ei nici nu-si dau seama ca ne jignesc, cred ca ne fac un bine spunandu-ne astfel de rautati !!!

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by shian
cand m-a intrebat ultima oara daca avem telecomanda in Romania i-am raspuns ca la noi nu este nimic,nici oameni ,nici nimic,doar eu am mai ramas.



Foarte bine!!!

quote:
....cand a scos lenjeria mea de pe pat, a vazut niste curele speciale legate de pat ( pt. sex ) si se inrosise toata la fata si nu a mai avut cuvinte

Cred ca ai calmat-o definitiv sa se mai uite prin lucrurile tale

Eh, sa stiti ca mai exista si cazuri ca al meu care nu au nimic rau de spus despre soacra . Da, da! Si traieste inca, stam in acelasi oras, ne vedem cam de doua ori pe luna, si cu toate astea ne impacam foarte bine. Sunt o norocoasa .

Oricum povestile voastre sunt excelente... desi cred ca ati prefera sa nu le traiti pe pielea voastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

e trist sa auzi rautati din gura celor pe care-cel putin in cazul meu- vrei sa ii simti ca pe parintii tai.fantezia asta a mea, iluzia in care am trait, incepe sa se cutremure.nora, oricat de buna, iubitoare, plina de respect, harnica, etc ar fi, nu depaseste stadiul de nora, de membru nou al familiei care trebuie suportat pentru a pastra legatura cu cei care realmente conteaza-baiatul si nepotii.
pe mine ma doare chestia asta.dar incep sa ma obisnuiesc si sa imi dau seama ca daca altii nu se gandesc la mine, trebuie sa le arat eu ce vreau si ce am chef sa fac.
stiti care e culmea?ca si daca incerci sa nu superi, sa nu deranjezi, sa nu ceri nimic, de reprosuri/sfaturi mai mult sau mai putin impuse si pline de superioritate/acuzatii tot ai parte.

wtf, unde-i dreptatea?





Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

http://community.webshots.com/user/alexandracojocaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

hehehe ce amintiri imi rascoliti. Am stat 9 ani la socrii si am dus o lupta continua cu ei si cu sotul ca sa ne mutam de acolo. Si pina la urma mi-am convins sotul, ca e mai bine separat. Acum cred ca nici n-ar mai concepe sa stam cu ei - nici macar pe aceeasi scara.
Sa va povestesc cite ceva de pe atunci...
Desi aveam bani, am reusit sa ne cumparam masina de spalat automata doar dupa 5 ani. Motivul: socrii ziceau ca de ce sa aruncam banii degeaba, ca ei aveau masina de spalat cu storcator si e f. buna, ca masina de spalat automata nu spala bine. Si cum i-am convins ? A inceput sotul sa ma ajute la spalat, de fapt la clatit si pus in stocator, ca nu spalatul era problema: trebuiau inmuiate, apoi puse in masina, scoase din masina, clatite de n-spe ori, apoi puse in storcator si intinse. Deja numai puteam de spate... Dar cind au vazut ca saracu' baietel e pus la munca au fost imediat de acord. Apoi cind ne-am mutat si am luat masina de spalat imediat si ei si-au cumparat una noua.
Imediat dupa revolutie nu se gaseau oua, trebuia sa stai la coada ca sa cumperi. Si stateam la coada si cumparam 30-60 oua si cind vroiam sa mincam si noi, numai era nici un ou. Nici acum nu pot sa inteleg cum 2 oameni puteau sa manince 30-60 oua intr-o saptamina.
La inceput, gatea soacra pt. toti si ne punea mincarea in farfurie cu portia. Sincer, erau niste portii asa de mici ca eu ma sculam flaminda, nu stiu cum se satura sotul.
Cea mai tare faza a fost cind i-am cuparat sotului vreo 10 perechi de sosete flausate (in luna de miere, care a durat 14 zile, eu am spalat sosete ca el nu plecase decit cu 3 perechi - ca n-avea in total decit vreo 5). Pe atunci nu se gaseau peste tot si cind gaseam ceva, cumparam cantitati industriale. Am venit acasa cu punga, m-a vazut soacra, nu m-a intrebat nimic, eu m-am dus in camera noastra si am ascuns punga sub masa, vroiam sa-i fac o surpriza sotului. Am fost pe la bucatarie si la un moment dat cind intru la noi in camera, soacra-mea cu capul sub masa. Dar s-a redresat repede, a luat o revista de pe masa (Technium - soacra-mea fiind un antitalent tehnic) si s-a dus in sufragerie si a "citit-o" timp de vreo ora.
Dar cea mai tare faza a fost cu socrul meu. Vine sotul meu acasa, eu eram in sufragerie si lucram ceva si-i spun sotului ca sint niste crenvursti fierti in bucatarie sa-i incalzeasca si sa-i pape. La care socrul meu: "cum sa-i incalzeasca singur ? De cind lumea si pamintul, femeia serveste barbatul". La care eu de colo: "de cind lumea si pamintul, femeia statea acasa si barbatul mergea la munca si aducea banii". La asta el: "pai si soacra-ta a mers la serviciu si tot m-a servit", la care eu de colo: "asta e treaba dv proprie si personala". A mai avut tentative, dar noroc ca nu s-a lipit nimic de sot. Pe vremea aia, soacra-mea facea tot in casa, inclusiv curatenie, piata etc. Chiar daca mergeau la cumparaturi impreuna, soacra venea cu greutatea si socrul meu "fluiera". Dar sa-l vedeti acum, dupa ce a vazut ca fiul lui e altfel. A inceput sa o ajute pe soacra-mea la curatenie, sa care el plasele. Bine, nu intotdeauna, dar oricum e un pas inainte.
Si pot sa va spun ca de cind ne-am mutat separat, ne intelegem taare bine. Mai avem momente de panica, atunci cind soacra-mea se face ca n-a auzit anumite chestii care i le spun legat de baiat: intotdeauna il imbraca mult prea gros si aproape niciodata cu ei nu vrea sa manince tot. Singura chestie care ma deranjeaza e ca-i dau sunca pe ascuns si cred ca si cioco si Bogdan are doar 2 ani si 3 luni. Dar lucram la asta.
Noi sintem multumiti ca are cine sa stea cu baiatul. De regula sta mama mea cu el, dar vin si ei de 2 ori pe saptamina la prinz sa stea cu el pina seara si in we daca avem nevoie intotdeauna ne putem baza pe ei.
In concluzie, desi am avut multe dispute in trecut, mie mi se pare ca s-au schimbat si sint f. multumita de relatia cu ei, pot sa ma consider o nora fericita.
Mai am un "cui" totusi: se cam uita de sus la mama mea, dar ma bucur ca mama nu e prea afectata de asta. Mama mea stie ca pt. mine e cea mai buna mama de pe pamint si niciodata n-am sa-i pot rasplati sacrificiile facute pt. mine.



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Monica,

Trebuie sa fie greu pt tine departe de casa, dar de ce vrei sa te accepte?
Te-ai gandit sa-ti pui problema: Eu vreu sa-i accept pe ei?
Si apoi sotul e de partea TA.
Daca vor sa pastreze o relatie buna cu el, n-au de ales se poarta frumos cu tine.
Imi spunea o prietena: o sa zica o data ca esti rea si a dracului, o sa zica de doua ori, da porma o sa aiba grija cum se poarta.

La inceputul relatiei am plecat o saptamana la tara, nu o luna ca tine, si cand m-am intors parca nici nu statusem impreuna deloc.
Dai si lui timp sa se obisnuiasa cu faptul ca tu esti familia lui.

Iti doresc multa rabdare, aste sunt lucruri mici care se rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Dragele mele,

Eu sunt nou inregistrata aici dar va urmaresc de foarte multa vreme.

Sa va spun si eu ceva despre soacra. A mea este o scorpie si jumatate. Si mai rau este ca stam la 2.500 km una de alta dar tot reuseste sa-si bage coada intre noi.

Cineva spunea despre soacra, si eu subscriu, ca soacra este buna ca si berea: "Rece, pe masa si cu spuma la gura".

Totusi ma mai linistesc vazand ca nu sunt singura intr-o situatie asemanatoare.

Va pup fetelor.

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

Fetelor, ce sa va mai spun si eu de soacra mea.... DURERE e cuvantul potrivit, dar altceva voiam sa va intreb! Voi ce parere aveti: nu cumva o fi un VIRUS ?? Adica retoric ma intreb: oare noi suntem unica generatie care sufera de o asemenea calamitate si nu tot asa a fost mereu si fara sa stim deja suntem "inoculate" sa devenim si noi peste un timp.... nu asa lung probabil, la fel de "soacre" altor nefericite ca ale noastre pentru noi? Iar daca ne paste asa ceva ce am putea sa facem preventiv? Voi ce ziceti? O sa facem la fel cum azi uram sa ni se faca? Mie mi-e frica de asta !!

Mergi la inceput