Perle d`ale socrilor

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxi77 spune:

sunt relativ noua pe acest forum dar ce pot sa va zic ca ale voastre soacre sunt ingerasi pe langa a mea
1.am nascut prematur anul trecut in august si mi-a trimis o felicitare in care imi spunea sa imi traiasca baiatul,vezi doamne era doar al meu nu si a lui fii-su.
2.zilele trecute mi-a trantit-o ca nepotul ei e prea gras si ca o sa imi creeze o gramada de probl.Ce ma amuza e ca are senzatia ca l-am facut singura si ca Alex asa il cheama pe bb nu apartine familiei ei..Plus multe altele pe care incerc sa nu mi le amintesc.
De fiecare data vine la copil fara nimic si cu aceeasi placa nu a avut tmp sa cumpere ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Hop si eu...
Ne mutam in casa noua eu si fiul ei si desigur ne asteptam si noi la o vizita...
Venim la voi dar sa ne si aduceti inapoi (ei stau la vreo 100 de km de noi)..
bun asa am facut caci trebuia sa vada unde stam...incepe cu faze..."aici la bucatarie sa va puneti o perdeluta"(noi am facut o arcada intre camera si bucatarie ) , dar voi de ce stati asa de mult la servici?
Cand i-am anuntat ca ne casatorim..."acum o sa am si eu baza in tine"
sau daca nu mananc ceva...zice " ce mofturoasa esti...mie nu imi plac mofturosii...daca pun ceva in farfurie inseamna ca e bun"-stiti ii zic eu ai mei m-au crescut in asa fel sa iau singura decizii ..."dar ce se intampla cu danut de ce nu mananca nu-stiu-ce?"
"l-ai invatat mofturos ca tine"...




Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Primele vorbe ale soacrei mele cand ne-am cunoscut "Ce cauti in casa mea ca eu nu te-am invitat ?". Al meu sot ma dusese sa-i cunosc parintii si ei sa ma cunoasca. Apoi, am intrat totusi in casa la insistentele sotului, a urmat " E o c...a pentru ca se da cu lac pe unghii si e machiata" Trebuie sa precizez ca soacra mea traieste intr-un oras destul de mare si modern.
Vreo cinci ani dupa casatorie( ne-am casatorit impotriva vointei lor , ei n-au fost prezenti nici la cununia civila nici la nunta) ne-am impacat. Acum vreo doi trei ani intr-o discutie soacara mea spune, apropo de discutia cu o prietena ca de ce nu are vila, ea raspunde "Pai draga eu am doua vile, una la Piatra Neamt( unde locuim noi) si una la Bucuresti( unde facea facultatea de medicina- la particular- cumnata mea)" Adica ea considera ca ne-a dat cat ar fi construit o vila si de fapt ea nu ne daduse nimic, totul am facut doar prin munca noastra. Asta m-a enervat teribil .
Bineinteles ca la cat a pompat la Bucuresti la fica-sa poate isi facea nu o vila, dar o casuta tot iesea, dar noua nu ne-a dat nimic. Dar ea asa se lauda



carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Continuarea:Inainte sa ma marit cu al meu barbat am stat ceva vreme impreuna si la o vizita facuta la socrii,ea imi spune :"Vai draga iti plang de mila cand vad ce barbat ti-ai luat ca asta o sa-ti manance zilele ca e leit ta-su!!!Si acum adaug ca suntem casatoriti de 11 ani si barbat mai bun eu n-am vazut ,ma intreb sa fie asa din cauza ca eu nu sunt leita ea?

Vine scorpia in vizita la mine acasa impreuna cu a mea cumnata si intra in bucatarie si vede aragazul curat inclusiv geamul de la cuptor,la care ii spune cumnatei cu un aer superior:"Femeile care au cuptorul curat de se vede prin geamul lui,sunt niste lenese care nu gatesc!" La faza asta am ramas intepenita in pragul bucatariei.Cam atat pt azi mai scriu si maine ca in 11 ani s-au strans muuuulte.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Pai dragelor sunteti muult prea bune si ingaduitoare cu ele.
La inceput nici eu nu-i ziceam nimic, sa nu o supar.
Da acu decat sa ma supar EU mai bine ea.
Mie imi aducea tot felul de prostii de acoperit: cuverturi pt canapea, huse pt scaune, plasticuri de pus pe masa.
Cum le primesc cum i le fac pachet si cand pleaca ii dau punguta in mana: nu ne trebuies, multumesc, nu tin lucruri care nu-mi plac in casa.
Acu ultima: aduce un bibelou, cosulet cu floare din portelan, si nu mi-l da mie stia ce soarta avea, il da lui fisu. Si el zice nu-i nimic ca avem ce cadou sa-i ducem Mioarei, asta e cea de-a doua sotie a tatalui lui. S-a bosumflat si si-a luat odiosenia inapoi. Acu troneaza pe masa ei de sufragerie, bhhh!
Sau ne face cadouri jucarii, noi avem peste 35 ani, e usor penibil sa primim ursuleti care canta daca-i apesi pe burta, catelusi cu rucsac in spate.
Dragelor,i le dau inapoi!!! Ma gandesc ca la un moment dat o pricepe.
Acu oi fi si eu scorpie, da toate astea le cumpara din banii NOSTRII.
Sau: vine la noi si clateste ceva la chiuveta si ii spune sotului meu: uite eu asa spal, pun un pic de detergent intr-o cutiuta, pun apa si fac economie. Si cand spal vasul opresc apa si ii dau drumul numai cand clatesc.
Raspuns, ca a invatat si el ceva in atatia ani de la mine, la tine acasa faci cum vrei. Noi facem cum vrem!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shian spune:

Of fetelor,soacra tot soacra e,pana moare.Sa nu-mi spuneti ca-s nebuna sau ca inventez,va jur ca ceea ce-am sa va spun este purul adevar:prima perla a soacrei mele,a fost...voi in Romania faceti baie?M-am mirosit si eu ca omul,dar nu mirosea ca de, baie facusem...
Urmatoarea perla,voi acolo...(asa incepe fiecare intrebare)masini aveti?,sau :voi...restaurante?.Nu va mai spun ca atunci cand i-am spus ca sunt insarcinata si ca inainte de a naste,vreau sa-mi vad parintii,m-a intrebat:voi...aveti doctori?
Sunt multe alte chestii de genul asta,nici nu mi le mai amintesc.Cert este ca de fiecare data cand ne intalnim,tine mortis sa ma tachineze cu cate ceva.Nu sunt genul care sa raspund urat,dar cand m-a intrebat ultima oara daca avem telecomanda in Romania i-am raspuns ca la noi nu este nimic,nici oameni ,nici nimic,doar eu am mai ramas.



anca & shion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Imi spune soacra-mea:
"Cand o sa ai si fata si baiat o sa intelegi de ce la fata se da mai mult!!!"
(deocamdata am fata...).
"Eu ti-am dat un baiat bun, tu l-ai stricat!!!" (asteptam un sfat de la ea in legatura cu copilul ei).
"M., te compatimesc ca ai asa o nevasta!"
"Daca s-a insurat cand a terminat facultatea, trebuia sa-l intretii ca doar aveai servici sau sa-i cauti!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

La mine socru e atat de tare ca o eclipseaza pe soacra'mea.
Pe langa faptul ca atunci cand a venit in Romania (a doua oara) m-a batut la cap in mod constant: de ce voi puneti branza rasa pe cartofi (la restaurant), de ce la voi sunt gropi pe strada de ce sa las bacsis la taxi (care costa un nimic)etc...
In plus de fiecare data cand ne vede imi face tot felul de aluzii.
De ex anul trecut cadn aveam trei copii de ingrijit (doi ai mei si unul de "imprumut") de 2 luni, 9 luni si 3 ani imi zice: tu care nu faci nimic toata ziua, ai putea sa tii un caiet cu tot ce spun copiii.
Si diverse altele pe aceeaasi tema. Sotul gateste masa de seara in fiecare zi, in schimb in rest nu face nimic in casa. Socru'meu zice saracul vine obosit de la serviciu si trebuie sa se puna pe gatit. ar trebui sa apreciezi si sa fii f draguta cu el. la cre eu i-am taiat-o scurt: sunt f draguta cu el ii sapl chilotii asa ca... inca mai are el datorii la mine!


didita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Soacra-mea cand ne-am mutat in casa noua, a venit cu foarte multe mileuri si mi le-a insirat unde i-a placut ei iar cand a venit a doua oara si nu le-a mai vazut a spus ca le-am scos ca nu imi place mie sa le spal si sa le calc ( in ciuda faptului ca i-am explicat ca este moda depasita si noi santem moderni)Cel mai rau m-a enervat ca a pus si o fotografie cu nepoata ei la MINE in casa ( pusa la loc de cinste in sufragerie)Alta faza tare de tot a fost cand a adus o lenjerie de pat si a insistat sa o pun cu ea in dormitor...am refuzat de vreo trei ori i-ar in final cand am vazut ca se duce singura am insotit-o....cand a scos lenjeria mea de pe pat, a vazut niste curele speciale legate de pat ( pt. sex ) si se inrosise toata la fata si nu a mai avut cuvinte

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Soacra mea e chiar draguta de cele mai multe ori (ptiu, sa nu fie de deochi), insa mai are si scapari. Mai ales verbale...
Cea mai recenta: le zice parintilor mei, cand vizionam impreuna caseta de la nunta: "Ce bine ca se inteleg doi oameni care provin din medii diferite" (ma rog, ceva de genul asta). Asta in conditiile in care parintii mei sunt oamneni simpli, muncitori, nascuti la tara, insa traiti in oras. Iar ea are liceu facut si atat, insa s-a nascut la oras si are salariu mult mai mare decat al lor. Noi doi suntem la fel, cu acelasi nivel de studii, ba chiar eu am facut o facultate mult mai grea decat a lui si am si studii postuniversitare. Noi nu ne-am vazut niciodata ca fiind din medii diferite, insa ea da.
Cel mai tare m-a durut ca i-a jignit pe ai mei, care sunt niste oameni la locul lor si nu s-au bagat NICIODATA intre noi.

Mergi la inceput