Perle d`ale socrilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aalina cel putin la tine au fost prezenti socrii la casatorie...la mine nu a venit nimeni din partea sotului pe motiv ca toti stateau in Germania si trebuiau sa se duca la serviciu...deci el a fost singur la cununie....nu mi se pare normal....

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lywh spune:

Nici la mine soacra...si locuim impreuna...

Lilianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinutza spune:

Bunicuta mea se pune? (ca doar e soacra lu' maica-mea) ne spune intr-o zi candid: " Eu nu inteleg de ce veniti vara toti la mine, ca eu am doar doi baieti..." (nu tu nurori, nepoate, ce-i cu strainii astia la ea in vizita...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Da' fostele soacre se pun la socoteala?
A mea (din fericire fosta soacra) cand i-am spus ca fiul ei are patima alcoolului si nu mai stiu cum sa-l ajut zicea"nevasta tre sa stea cu barbatul ei si daca ala taie lemne pe ea,sa taca in fata lui,sa-l ajute ,sa sufere cat o fi nu conteaza ca doar a jurat in biserica".Nici gand sa-l trafa un piculet de maneca pe el.
Dar cand intr-o zi mi s-a prezentat in casa criticandu-ma ca a flat ca nu vreau sa ma culc cu fiul ei cand e beat...au pus cireasa pe tort amandoi.
I-am invitat a faca ei o "partida" impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijuarda spune:

Noi cand i-am anuntat ca vrem sa ne casatorim ,soacra mea mi-a sspus ca baiatul nu s-a copt bine la minte si trebuie sa mai stea cati va ani. Dar s-a resemnat dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

´Cand am venit prima oara in Germania definitiv, soacra-mea mi-a spus din prima zi ca ea s-a dus in Grecia( e grecoaica )dupa 3 ani ....deci a batut apropouri..eu in iulie la sfarsit am venit iar pe 1 octombrie m-am dus in Ro pt o luna

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilva spune:

La nunta soacra mea a luat microfonul sa anuntze cu durere in suflet ca ea a pierdut un fiu si cuscra ei a castigat unul,dar de nora nici n-a pomenit.Are prostul obicei de a vorbi inainte de a gandi. Cel mai mult ma" bucur" cand primesc cadouri de la ea ,tot ce nu-i mai trebuie ei prin casa si le tinea pt cand s-o insura baiatul.De ziua mea mi-a adus un set de pat cu o cuvertura (de prost gust-dar asta nu se discuta)si a zis am modificat-o putin sa se potriveasca pe patul ei dar daca nu a venit mi l-a adus mie.Sau de Craciun am primit un set de cesti de cafea care "tocmai se sparsesera"desi mi l-a mai aratat inainte si stiam ca era spart de mult. Sau dupa sarcina cand i-am zis ca mi-e rau si am menoragie a fost incantata si a zis:"Inseamna ca esti buna sa faci iar copii,sa-mi faci si mie un baietzel sa aiba si bunica!"Mentionez ca sotul meu nici macar nu e acasa,nu stiu cu cine sa-l fac,iar ea era asa de "incantata"ca are o nepotzicaaaa,ca uitase ,de acum vrea nepot.Eeeeeeeii,subiectul e amplu si n-are rost sa ne enervam,dar n-am sa intzeleg niciodata de ce isi baga nasul unde nu au treaba!Nu va mai plingeti ca n-au venit nici macar la nunta ca mai bine fara,credeti-ma ,decat sa li se para ca v-au dat prea multe sau sa avetzi parte de diverse comentarii.Oare de ce nu exista asa multe conflicte intre gineri s soacre ?

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

A mea de Paste, Craciun, zile de nastere are acelasi cadou neschimbat...50 de euro...la neamuri tot neschimbat, adica o sticla de sampanie si atat....

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Lasa Monica, esti fericita, macar de cei 50 de euro poti sa-ti cumperi tu ce vrei, soacra mea de vreo 4 ani imi face ( cu vreo 2-3 exceptii, cand mi-a dat bani)acelasi cadou:un parfum Volare (Oriflame) care la inceput mi-a placut, dar dupa atata timp, cand vad cutia, deja mi se face rau. Zice "Nu am stiut ce sa-ti iau si asta stiu ca-ti place!"
Imi place ,frate, dar an de an, cu orice ocazie (craciun, ziua mea, 8 martie, Paste). M-am resemnat, deja il dau si eu cadou mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Inca o faza tare...venisem deja casatorita in Germania si atunci am cunoscut-o pe...seara ce credeti ca ma intreaba? Maine ce mancare ne faci? Asta a spus-o pe un ton foarte serios si nici macar nu ma privea in ochi!Plus ca ma obliga sa vorbesc la telefon cu neamurile ei din Grecia pe care nici pana la ora actuala nu am avut ocazia sa le cunosc personal

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput