O singura biserica? (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mate spune:

quote:
Originally posted by Sabina

m-am intristat f tare de ce-am citit aici
si se pretind adevarati crestini



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia





Ce pot sa spun…Sa le fie rusine….macar pentru faptul ca in aceeasi propozitie alatura numele Sfantului Parinte cu “ preafericitu’”…Mai aparuse un individ pe DC,nu cu mult timp in urma ,care scria in acelasi stil.Nu m-ar mira sa fie acelasi…



Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Sabina,nu trebuie sa te superi si nu e bine sa judeci pe altul cat de crestin este,fiindca iti faci pacate.Papa Ioan Paulal II lea a fost un mare om,Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!A facut si greseli,dar nu e om sa nu greseasca.Pe mine m-a impresionat foarte mult trecerea la Domnul a Papei,m-am gandit la cat de repede trecea viata ,pe toti ne asteapta trecera la vesnicie si judecata lui Hristos,indiferent de pozitia sociala sau de avere.Dumnezeu sa ne ajute pe toti ,sa avem sfarsit crestinesc si raspuns bun la judecata lui Hristos!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da, cum mi-a scapat porumbelu mi-am dat seama ca nu-i bine sa categorisesti pe altii...da eu de intrsitat tot m-am intristat.
Si pe mine m-a impresionat cum s-a lasat vegheat pana ce a murit...si cuvintele lui catre tineri,:
toata viata v-am cautat, si acum ati venit voi la mine.




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Sabina, draga mea!

Stim cu totii ca exista extremisti in fiecare religie. Din pacate, extremismul, in oricare sens ar fi practicat, nu duce la nimic bun. Asa cred eu ca se explica...opiniile exprimate de unii...crestini de acolo. Poate gresesc, sint om!

Oricum, faptul ca Patriarhul Teoctist are pozitia ecumenica pe care o are si nu este singurul (ma refer la Inalt preasfintitul Mitropolit al Moldovei si Bucovinei, care are relatii foarte bune cu Vaticanul-se afirma intr-o emisiune religioasa la tv, si nu doar el), nu stiu de ce se gasesc unii..."mai catolici decit Papa" stiti cum se spune, sa se incapatineze sa creada ca ei si a lor credinta este cea mai buna!!!!

Cind te crezi detinatorul adevarului absolut...este o problema!

Ma rog, nu vreau sa intru in polemici, sa ramina ei cu parerea lor si noi cu a noastra!!!

Ce o fi vrut Mintuitorul sa spuna cind s-a rugat Tatalui Ceresc la Cina cea de Taina, ca toti crestinii sa fie una?

http://community.webshots.com/user/theiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Theiuta, daca-i stii ce-am mai citit...mai sunt forumuri ortodoxe...si numai jigniri la adresa Papei, cat si faptul ca e o blasfemie sa fie pomenit la liturghia ortodoxa..., nu-i mai judec, dar nu-mi trece tristetea...



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:


Draga Sabina,
Asemenea ginduri nu ne fac cinste noua, ortodocsilor, asa cum nu fac cinste nici unui om cu bun-simt.Slava Domnului ca nu sintem toti la fel!!!!
Nu mai citi atare forum-uri! Lasa-i sa se simta bine...este Postul Mare..."mai buni, mai piosi, mai ingaduitori, iubeste-ti aproapele...asa dau ei cite o palma pe obrazul Domnului nostru Isus".

"Iarta-i Doamne, ca nu stiu ce fac."

Te pup, si numai bine, Theiuta

http://community.webshots.com/user/theiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Anto, ma bucur ca ne-am lamurit :))

Conchita, multumesc pentru raspuns !!
Ce sa-ti spun ? sa fi mereu la fel de fericita ca acum !!
Sa stii ca m-ai facut curioasa cu asta

quote:
pentru ca am o experienta dezastruoasa cu incercarea de a intelege de ce a spart Moise tablele originale ale Legii??


pentru ca si eu la randul meu am avut cateva experiente dezastroase legate de anumite pasaje din Biblie. Daca ai vreodata dispozitie si timp, chiar as vrea sa stiu ce anume te-a tulburat legat de spargerea tablelor originale ?

Sabina, Theiuta, am citit si eu postarile de pe acel forum si va asigur ca va inteleg FOARTE BINE dezamagirea si tristetea
Nu mai spun nimic, decat atit, vorba Theiutei: "Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac" !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Pentru ca s-a vorbit aici la un moment dat de secte, vreau sa va scriu ce am gasit de curand referitor la cum poti sa recunosti o secta:

Cateva intrebari cu ajutorul carora putem identifica un grup sectar.

-Vi se cere sa nu puneti intrebari in privinta grupului, deoarece conducatorii sunt onesti, va vreau binele si trebuie sa aveti incredere in ei?
-Se incearca ca vi se impuna anumite alegeri in viata dumneavoastra?
-Vi se cere sa nu cautati sa aflati de ce cineva a parasit grupul si sa acceptati explicatiile pe care vi le dau responsabilii, de exemplu: "A cazut in pacat, nu a acceptat sa fie corectat, nu era deschis, inima sa era rea, nu vroia sa devina cu adevarat un discipol..."?
-Daca aveti intentia sa plecati, vi se spune ca aceasta biserica e "singura care practica adevarul"? Ati fost amenintati ca veti ajunge in Infern?
-Vi se fac observatii despre comportamentul dumneavoastra, despre faptul ca nu sariti in ajutorul unui Responsabil cand acesta va cere acest lucru?
-Exista tendinta de a denigra alte biserici si de a scoate in evidenta meritele bisericii dumneavoastra? Vi se da exemplul unor persoane pentru a va arata ce trebuie sau nu trebuie sa faceti?
-Au tendinta de a-i denigra pe ceilalti pentru a parea mai buni?
-Va impiedica sa cititi tot ceea ce este negativ la adresa grupului? --Vi se recomanda sa nu cititi nici o critica care le este adresata pentru protectia dumneavoastra spirtuala?
-Vi se recomanda sa participati la toate activitatile, in caz contrar, fiind pusa in discutie spiritualitatea dumneavoastra?
-Sunt aroganti? Cer supunere oarba?
-Aveti sentimentul ca sunteti manipulati in mod subtil prin fraze de genul:
"Adevaratii crestini se supun conducatorilor lor."

"Daca l-ai urma pe Isus, ai intelege ca ceea ce iti spun este adevarat"

"Adevaratii discipoli il asculta pe Isus fara sa discute."

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

Eu p-aia cu denigrarea am intalnit-o peste tot ... si nu mi-a placut nicaieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by ManyHope

Eu p-aia cu denigrarea am intalnit-o peste tot ... si nu mi-a placut nicaieri

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"


Te referi la liderii spirituali, sau la simplii mireni/discipoli ?

Mergi la inceput