Bebelusi de sept-oct 2004 (20)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Mari, asa am facut de cateva ori.. in timpul zieli. DAr ce inseamna rutina, sunt ca teleghidata dimineatza si pe canapea il pun direct. Plus ca la noi e ff putin spatiu in sufragerie si daca il pun pe jos cam trebuie sa il sarim dupa aia. Dar acum acolo sta si se joaca cu gymul. Sper sa fie ok, ca pe jos e mai rece.. dar oricum cand o sa se plimbareasca.. tot pe jos ajunge. Mari, pana la ce varsta poti sa il pui in tarc si cat e tarcul de mare (lung si lat)?
Davina m-am minunat de printesa ta.. cum sta in picioruse, mi-e mi-ar fi frica sa il tin asa ca al meu de destul de greu si ii rup mainile.
Ana si Tyaa, scuze de confuziune.. ma miram eu de ce intelesem .

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

ninab, hai c-ai fost super haioasa si m-ai ghicit! Pai de aia nu vine soacra la mine si se duce la sora-sa ca sta in capatul celalat al strazii!!!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Pana scriu eu un mesaj.. mai apar 10. Na, ca iar nu mai vrea pe jos, e in urlete...
Nu stiu daca e curent pe jos, e in orice caz mai rece,, ca nu avem incalzire prin podea . Sper sa fie ok.
Nina, asa am sa fac. Exact la asta ma gandeam. Oricum, cand l-am luat de jos l-am luat la verificat peste tot si pare ok.
la mamici si bebici

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Si alta.. ca nu am mai povestit ca sa nu ziceti ca’s nebuna.
In fiecare seara imi ia cam 3 ore sa adorm cupilu. Si alaltaieri il pun la san, mananca si adoarme, il iau sa il pun la celalalt si el nimic (fomistu care mananca seara de sparge). Dormea asa de profund, respira asa de lin, ii facusem baitza inainte.. si intr-o fractiune de secunda vazandu-l asa de moale, mi s-a parut ca e rece (el care e asa de cald mereu) si ca nu respira. Cred ca mi-a cazut tensiunea pe loc, am inceput sa plang dupa aia, nu imi mai reveneam. El nimic.. tot nu se trezea. Eu nu mi-am revenit pana a doua zi de spaima, si acum mi se ridica parul cand imi aduc aminte senzatia. Si credeti-ma ca nu am avut niciodata probleme din astea, sa verific copilul daca respira, sa am depresii sau asa ceva. Dar ce am simtit in secunda aia m-a dat peste cap. Si nu trece una.. si dau in alta. DAca o mai tin asa…..
In fine, m-am descarcat.. ca al meu barbat a zis ca am luat-o razna. Ca a cazut bb nu stie inca.


http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Herra io am tinut o vreo 2 saptamani pe jos si nu a racit bine ca geamurile , usile erau inchise asa ca , curent nu exista .
Bozo tarcu e 1/1 deci loc de joaca are iar cand o sa stea si in picoare atunci se poate da cu o treapta mai jos . Tinand cont ca io imi duc veacu mai mult prin sufragerie si bucatarie mie mi se pare util iar patutul il folosim numai pt dormit !
Ellen si a mea e fan computer ii place sa clapaceasca pe tastaura

pupici
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Doamne Doamne ce mai scrieti.... ceva de speriat, cum aveti atata timp? Si roandre atata scrii si zici ca mai si faci prajituri alea alea.... STRANGE.

Eu nu am timp nici pe buda vb aia sa stau bine linistita in fine, eu mai si muncesc si poate de aia

BOZO- parca intrebai de pastilele alea de fluor cu vitamina D,si Tris tot din alea are, si ii dau una pe zi, mai mult nu , asa mi-o zis sa ii dau si scrie si pe cutie. Nu or fi bune? Eu zic ca sunt bune. Si acu ca o cazut copilul, lasa nu te speria stii vorba aia: DACA , CADE CRESTE.
Asa zicea Maia mea.

Tris are un dinte se vede afara deja din gingie si curul rosu si e cam marait, dar daca musca din plastic ii trece, sau ma musca pe mine de deget. Am sa il duc mai des la piscina ca acolo se linisteste.

Acu iar ma minunez eu asa in capul meu cu piticii aia doi ai mei nuritz si muritz, si va intreb: LA CE DATI COPIILOR PE FATZA CU NIDOFLOR, CU HIDROCORTIZON, CU TOT FELUL DE CREME CARE SUNT TARI IN COMPOZITIE? Doar asa ca au niste zgrabunte? Asa zise- interpretate- eczeme- haideti bey potoliti-va, e normal sa aibe pt ca IES DINTII, SI Tris a avut inainte sa ii sparga gingia pe obrazul drept, si era super mare asa zisa eczema care nu e eczema, si am dat cu putin ceai negru si gata. Bey nu mai bagati creme si supozitoare si tot felul de alte medicamente si creme cu medicamente in ele, ca nu este bine. Distrugeti imunitatea copilului, ASA GANDESC EU , NU VA PLACE CUM GANDESC NU LUATI IN SEAMA CE AM SCRIS. DAR efectiv ma crucesc cand aud din astea.... VCum are ceva mic acolo tzoc poc bagam creme in ei supozitoare in cur, pai.... asta nu e treaba. Si eu la scoala am invatat asa : cresteti copilul natural, nu il cresteti steril si nu il infundati cu medicamente , corpul lui stie clar ce si cum sa reactioneze, si isi creeaza anticorpi singur ca asta e natura corpului, si daca se vrea sa se intervina sa se foloseasca metode naturiste. Acu daca instructoarea mea o fo proasta is si eu amu .

ACU FAZA CU VIGANTOLUL CHIAR M-A SPART
CUM BEI OAMENILOR SA SE STRICE, SA ISI PIARDA PROPRIETATILE? AOLEUUUUU SI VAI DE MINE MAMA MEA....
BEY ALA E IN STICLA MARO, TOCMAI CA SA NU INTRE LUMINA ACOLO, SI NU E FAZA CA II DAU 5 PICATURI DIN STICLA AIA SI IAU ALTA, CA TOT DE LA FARMACIE CUMPERI STICLA SI TOT PE RAFT IN CUTIE STA, SI NU EXPIRA, DE CE OR FI STICLUTELE ASA MICUTE FACUTE???????? AOLEUUUUUUUU. NU MAI ZIC NIMIC CA INCEP PITICII MEI SA O IA RAZNA....

Acu diversificare sa ma ierte dumnezeu, da de cand va tot diversificati ? lasati cpilul sa manance putine legume mixate cum or fi ele, si fructe dar laptele e cel mai important, LAPTE PRAF SAU LAPTE DE MAMA DACA E DESTUL SAU SI LAPTE DE MAMA SI PRAF TREBUIE SA AIBE MACAR 600 ML PE ZI.

EU II DAU SI FRUCTE SI LEGUME. DE LA HIPP, dar ii dau si lapte in completare chit ca ii dau 100 ml la o masa de lapte sau 50, tot ii dau. Atata sanu depaseasca mai mult de 230 in total la o masa , adica fructe legume si lapte in total. Asa am discutat cu pediatrul si asa am gandit eu in capul meu...

ce sa va mai zic? nu mai stiu...

sanatate si pupici







ralucule si Tristan (7 oct 2004)
Tristan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

scuzati ce facusi
cum imi pot corecta mesaju?

mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Ralucule asa e cum zici tu ca nu trebuie dat pe fata copilul cu tot felul de creme dar ce te faci atunci cand se scarpina , supureaza obrajorii iar asa zisa eczema se mai intinde si pe corp?

hai pupici,
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Ralucule si eu subscriu la creme si vigantol.

Iar despre diversificare - si eu ii dau lapte la fiecare masa, putin acolo cat mananca dar ii dau. Oricum pana la 1 an am inteles ca trebuie sa manance min. 500 ml de lapte pe zi.


Elena & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Neatza!
ce matinale suntetzi...
Se pare ca s-a dat startul "Alergatului" atat pt. pitici cat si pt. mamici..
Am vazut la un moment dat un reportaj tv prin care arata ca medicmamentele luat in timpul sarcini sau cele pt. sugar sporesc elasticitatea oaselor la BB..asa ca Bozo stai fara grija.. asta a fot inceputul..Eu acu' ma dau mare ca nu am patit-o..dar sa mavezi ca la fel o sa fiu...

Sanatate..

Mergi la inceput