nastere normala, fara dureri

nastere normala, fara dureri | Autor: christeen

Link direct la acest mesaj

Sunt pe ultima suta de metri si m-am hotarat sa fac epidurala (nu cezariana cu epidurala). Doresc sa stiu mai multe amanunte din practica, de la mamicile care au nascut normal fara dureri prin epidurala.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Nastere usoara, oricum ar fi!

si eu trebuia sa fiu cu epidurala si n-a fo sa fie.. m-am dilatat prea repede si s-a zis cu epidurala mea :) ,oricum, daca toate merg bine, nu e chiar asa infiorator iar in secunda in care ti-ai vazut puiul , au disparut toate durerile..

Parerea mea e ca trebuie sa te asiguri ca anestezia iti poate fi data la orice ora din zi sau din noapte si ca cineva te va monitoriza, intr-adevar, pentru a fi "pe faza" la 4cm! Eu am fost internata noaptea la 1 si dim la 7cd a venit doctorul meu eram cu dilatatie aproape 6 (noaptea cu pricina, dragutele de moase, asistente, infirmiere ,adica tot personalul din sala de nasteri/travaliu sforaia pe canapelele din incinta )...

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicho spune:

Eu la amandoua nasteri am facut epidurala (nastere normala)si totu a fost ok fara durere.Cind le-am sus medicilor ca ma doare tareimediat mi-au facut epidurala si dupaia nu am mai simtit durere doar ca trebuia sa imping.Eu una te sfatuiesc sa faci epidurala daca se poate pentru ca e mai usor pentru tinenu te mai chinui.Daca ar fi sa mai fac inca un copil as alege tot EPIDURALA.Multa sanatate,nastere usoara si un copil sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christeen spune:

Fetelor, inteleg ca la epidurala nu e ca la cezariana, adica te programezi maine si nasti. In cazul epiduralei astepti momentul contractiilor, nu poate fi indusa nasterea. Asa este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Ba poate fii indusa. Eu am nascut de doua ori cu peridurala de fiecare data: prima oara cand mi-a venit sorocul si contractiile, iar a doua oara dupa inducere (pt ca depasisem termenul cu 2 saptamani)
La inducere mi-a dat programare pt joi dimineata la 8 la 8.30 era inpat cu perfueii si un gel pe col si am asteptat sa inceapa travaliul . La dilatie de 3cm (adica dupa 11 ore de contractii ditre care 8 foarte dureroase) mi-au pus si peridurala!!! Dupa a fost raiul pe pamant!
Eu daca as mai avea de ales as alege tot perdidurala, dar in nici un caz inducere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

musai sa faci epidurala! eu am nascut razand! nu exagerez!
nasterea in cazul meu a fost indusa....iti baga oxitocin si incepe dilatarea...apoi dupa ce iti rupa punga apelor, incep contractiile durereroase..eu imedait am cerut epidurala si in 10 minute eram tot un zambet...nu doare deloc, nu simti nimic..iti poti regla tu doza oricat vrei far frica ca te supradozezi..aparatul e facut in asa fel:) la mine nu a fost nevoie...epidurala este raiul de pe pamant!
Prima mea nastere a fost un cosmar..fara epidurala!brrr! a doua un vis! iti urez nastere usoara...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christeen spune:

Merci de raspunsuri, sau mai bine de incurajari! Recunosc, teoria m-a cam speriat, ca si teoria despre sarcina pe care am dus-o excelent. Dar voi pe unde ati nascut? daca nu va suparati. La noi, marea problema este de monitorizare a fatului si a mamei. Cica nu prea au aparatura. In rest, medicul se baga, dar...cu ce riscuri? Unde sunt maternitatile alea particulare adevarate si nu numai?

Mergi la inceput