Mami, daca n-ai cuc tu ce ai?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Dom'le n-am un emot de ala care se tavaleshte pe jos de ras. Thanks for coffee nasal wash, Simonna! Sa fie sanatos Atomixu - super tare copil!


Don't get mad, get even!
Jazz mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

... cred ca asta era iconul cu pricina...

chiar daca subiectul e vechi, problema e actuala, si eu incep sa-mi fac temele...
noroc ca avem material didactic cu surioara, a examinat-o el nitelus...
sa vedem cum va fi mai incolo, inca nu ne pune intrebari de baraj ca nici nu vorbitul nu se inghesuie...

ps. aia cu manusa e mortala, am notat!!!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Noi am avut probleme serioase cu "pupa" (asa ii zicea el la putza cand era mic si asa i-a ramas numele)Sora-sa cred ca a trecut printr-o criza existentiala pe la 2 ani, se ducea la WC si voia sa faca pipi din picioare, afara pe la copaci, ma exasperase. I-am tot explicat, mai mult sau mai putin plastic, ca asa-s fetitele,ea nu si nu ca si ea vrea sa aiba pupa. I-am zis ca si fetitele au pupa, dar una mai mica. O perioada s-a linistit, am crezut ca am scapat. Da de unde?! Acu vreo luna (acum are 3 ani)stateau amandoi pe oala si ei ii vine ideea geniala sa-mi zica sa ii cumpar si ei o ...pupa. La care fra-su:"mai Sofia, dar pupele nu se gasesc la magazin, cu pupa ne face pe noi Doamne-Doamne. Daca te facea cu pupa ca a mea, erai baietel!" Uite ca am si sjutoare.
Maine poimaine vrea sa fie baietel. Sper ca nu e ceva genetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Daca tot suntem la capitolul "pupa" sa va povestesc despre o amica care are doi copii, baietelul e mai maricel decat fetita. Intr-o zi baiatul vine la maica-sa si spune: "Mami, vreau sa port si eu rochita. Maica-sa: "Nu se poate!"; "De ce?"
"Pai tu esti baietel, ai cuc si nu poti purta rochita!"

Pentru moment a fost multumit de raspuns, dar peste cateva zile a mers la maica-sa: "Mami, iti dau cucul, imi dai rochita?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Am trecut si noi prin asta. Alex al meu avea cam 5 ani cand m-a luat la intrebari: "mami, tu pe unde faci pipi?". Atunci i-am spus despre diferentele dintre fetite si baietei. M-a ascultat cu foarte mare atentie si, la sfarsit, m-a intrebat: "mami, imi arati si mie?". Am simtit ca intepenesc, dar i-am spus cu un ton ferm: "nu!". Si ma gandeam, disperata, ca n-am un atlas anatomic in casa. Spre marea mea mirare si fericire n-a mai insistat in ziua aceea. Zilele urmatoare insa m-a tot batut la cap cu intrebari. Apoi liniste totala. Pana la urma am rezolvat misterul, mi-a spus: "stii, mami, am vazut la A... pe unde fac fetele pipi". Cred ca la gradinita au avut picii o discutie si si-au arat unul altuia pe unde fac ei pipi...
Parerea mea este ca nu trebuie sa evitati discutiile, atunci cand puii incep sa va puna intrebari, ci sa incercati sa le explicati pe intelesul lor. Daca vor sa si vada, un atlas este bine-venit.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

cum i-ai explicat??

Ce straniu lucru: vremea! Deodata pe perete
Te vezi aievea numai in stersele portrete
Te recunosti in ele, dar nu si-n fatza ta,
Caci trupul tau te uita, dar tu nu-l poti uita!


http://community.webshots.com/user/ana_maria222[/b] poze noi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by ana_maria222

cum i-ai explicat??

Ce straniu lucru: vremea! Deodata pe perete
Te vezi aievea numai in stersele portrete
Te recunosti in ele, dar nu si-n fatza ta,
Caci trupul tau te uita, dar tu nu-l poti uita!


http://community.webshots.com/user/ana_maria222[/b] poze noi....




A fost mai simplu decat speram...
I-am explicat ca mami are tot un fel de cuc, dar "de fete"...fara cicurel adica....
Si norocul a fost ca a nascut o prietena o fetita, asa ca l-am dus repede sa vada bebelusha si cu ocazia baitei i-am aratat si "cucul de fetite"...
Copilul nu era nici pe departe asa stresat ca mine, pentru el era o intrebare ca oricare alta, gen "de ce rasare soarele"...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

mai fetele, vad ca aveti idei bune, asa ca poate ma ajutati si pe mine. Ca Bogdan tot ma intreaba ba de ce n-am putzica, ba cum fac eu pipi. Si nu stiu ce sa-i spun... Ca nu vreau sa-i spun chestia cu "pasarica" deoarece nu vreau sa-l derutez (pt. el pasarica e cea cu aripi care zboara ). Am tot aminat explicatia, adica l-am "fentat" sperind ca poate il lamuresc la gradinita , dar tare as vrea sa am un raspuns totusi.
Ma ajutati ? NU-mi trebuie ceva ca sa exemplific (inca ), dar ceva pe intelesul lui... cit de cit. Poate mamicile de fetite imi dau vreo idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by Karina

mai fetele, vad ca aveti idei bune, asa ca poate ma ajutati si pe mine. Ca Bogdan tot ma intreaba ba de ce n-am putzica, ba cum fac eu pipi. Si nu stiu ce sa-i spun... Ca nu vreau sa-i spun chestia cu "pasarica" deoarece nu vreau sa-l derutez (pt. el pasarica e cea cu aripi care zboara ). Am tot aminat explicatia, adica l-am "fentat" sperind ca poate il lamuresc la gradinita , dar tare as vrea sa am un raspuns totusi.
Ma ajutati ? NU-mi trebuie ceva ca sa exemplific (inca ), dar ceva pe intelesul lui... cit de cit. Poate mamicile de fetite imi dau vreo idee.



Parerea mea e ca trebuie sa-i spui ca si fetele au tot un fel de cuc, dar altfel, de fete...pentru el are sa fie suficient. Daca mergeti la mare e cel mai simplu, ii arati o fetita si ... gata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Pai el nu stie de cuc, stie de putzica !
Sa-i zic ca fetele au altfel de putzica ?

Mergi la inceput