Mami, daca n-ai cuc tu ce ai?

Mami, daca n-ai cuc tu ce ai? | Autor: anca2207

Link direct la acest mesaj

Asta e intrebarea pe care mi-a pus-o Luca aseara...
N-am stiut ce sa-i raspund de teama ca o sa vrea "exemplificare" sa ca i-am spus doar "mami e obosita, iti explica mami miine"

Nu v-am zis, Luca implineste 3 ani saptamina viitoare.... nu credeam ca am sa ma lovesc de intrebarea asta asa devreme si m-a prins cu temele nefacute.

Help, ce sa-i raspund?
Anca

Sau poate trebuia sa postez subiectul in alta parte?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babee spune:


Noi mai avem pana la intrebarea asta..dar nu se stie...
Explica-i ca ai si tu un fel de cuc, o cuca.Glumesc, scuze.
Cred c-ar trebui vorbit la modul serios, si spus ca ai o pasarica??Na ca-s curioasa acu ce vei face..si ce-ti vor mai spune fetele.

-----------------------------
'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html" target="_blank"> BotezPrimele luniAlbum2
Sfarleaza
Bubu Plimbaret

Gabriela si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

spune-i si tu ca fetele au altceva decat baietii ...Nu folosi persoana intai,adica "eu am",ci depersonalizeaza un pic discutia spune-i uite asa : "baietii au cuc,si fetele au pasarici"...habar nu am,daca e bine dar nu stiu daca sa ii zici vreo minciuna ar fi bine...
Hai ca zic si eu acum ca Babee ca sunt curioasa sa vad ce iti zic fetele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Ana, genul asta de generalizare il fac si eu, fetele au pasarica si baieteii puta. Bogdanel- 2 ani juma- se uita des cind o schimb pe Julia, la-nceput arata cu degetul la Julia si intreba nedumerit "puta??"- i se parea lui ceva diferit Dupa ce i-am explicat, n-a mai fost asa interesat, acuma nici nu mai baga in seama pasarelu sora'sii.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia zbintuita

Poze cu noi nou noute!!

Poze ian- februarie '05

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Iren, tu esti un caz fericit ca ai cum sa ii exemplifici. N-o fi oare bine sa exemplificam pe o papusa si sa ii explicam ca are acolo o gaurica.??mama Lucia si Liviu minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si noi mai avem ceva ceva pana la intrebari de genul asta, INSA am o carte cu desene, si planuiesc sa cumpar si o carte pentru copii din aia pentru cunoasterea corpului omenesc. ceea ce NU VREAU este sa ii spun de RUSINE! Vreau copiilor mei sa li se para ceva natural. Pentru ca ESTE natural. Daca Eliza va avea un fratior, nu-i voi feri unul de celalalt.
Intrebare bebe de 2 ani care facuse baie cu tati:
- Mami, da' de ce are tati cuc mare si eu unul mai mic?
Mami s-a pierdut si i-a spus lui tati. La care tati, cu prezenta de spirit, i-a spus:
- Uite, puiule, vezi ce mana mare are tati, si ce mana micuta ai tu? La fel si cucul. Si tati este inalt si tu esti micut.
Este pustiul unor cunistinte.
Aceeasi intrebare la Vladut, aproape 5 ani. Pe unde face mami pipi?

Fetita vede la Discovery cum naste o girafa. Zice ca face puiul pe fund. Liliana, colega mea ii explica: Cum sa iasa pe fund? Pai ce iese pe fund? Pai kk. Pai ia spune tu, atunic, poate sa creasca puiul in kk? Nu, sta in burtica, si iese pe un canal de la pasarica. Pai pe la pasarica facem pipi. Pai sunt doua canale. Unul mai mic pe unde facem pipi, si unul mai mare pe unde iese puiul dupa ce creste in burtica.
Samd...

Important e sa intri in jocul copilului. La varsta asta el se uita pe carti de povesti, si la fel de bine se poate uita pe carti pentru cunoasterea corpului omenesc. Ii poti explica foarte simplu care este diferenta intre fetite si baietei. Daca stie de nasuc, de ce sa nu stie si de cuc, de pasarica...

Poate si de-aia s-a inventat baby born...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
http://community.webshots.com/user/ankalaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Sa stii ca ai dreptate, mi-ai dat o idee buna sa nu ii spun :rusine, dar ce te faci daca ii spun altii, bunicii ex.Dar cum sa faci sa ii explici ca anumite zone ale corpului nu e bine sa fie expuse, mai ales in societate.??mama Lucia si Liviu minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Lucia eu am impresia ca totusi copii,imediat ce isi dau seama de ce au pe acolo simt o rusine instinctiva si nu arata in public anumite parti ale corpului....Nu cred ca trebuie sa te straduiesti sa le explici prea mult ca nu au voie..ei simt ca nu au voie...sau mai bine zis vad ca parintii lor nu isi expun toate partile corpului,si astefel inteleg treaba asta....asa cred....sper sa am dreptate si sa nu fie nevoie la fii-mea sa stau sa ii explic nu stiu cate in legatura cu treaba asta.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by LUCIA MIRELA

Sa stii ca ai dreptate, mi-ai dat o idee buna sa nu ii spun :rusine, dar ce te faci daca ii spun altii, bunicii ex.
Dar cum sa faci sa ii explici ca anumite zone ale corpului nu e bine sa fie expuse, mai ales in societate.??

mama Lucia si Liviu minunea



Poti sa-i rogi pe bunici sa-ti respecte ideiile si principiile de educatie.

Iar copilasul va invata treptat ca anumite parti ale corpului sunt intime si nu are nimeni voie sa le atinga, decat parintii si domnul doctor cand ne consulta.

Eu zic ca sa nu te grabesti cu inducerea sentimentului de jena si pudoare. Vor veni si ele, la vremea lor. Pana atunci ar fi pacat sa nu mai zburde in pielea goala la soare, in apa.



Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu sunt de principiul:
Mai bine stie si afla de la mine,decat de la alti!

Avand in vedere ca sunt mama de ambele sexe si eu i-am explicat Rebeccai cum sta treaba.La fel voi proceda si cand Axel va creste mare si va pune intrebari.

Pentru mamele cu un copil,puteti merge la mare(pe plaje) si explica situatia cu RUSINEA si ce se PUNE la VEDERE,caci acolo este material didactic din belsug.

Succes si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ne-am jucat si noi de-a asta, acu' vreo doua saptamini. E drept ca Atomix are 5 ani jumate, ca nu are in vocabular "cuci" si "pasarele" ci "putza", "putzi", cel mult, si ca noi, pina nu de mult, fara sa facem un spectacul din ea, n-am facut nici un secret din goliciunea trupului uman. adica am tratat "acele" parti ca si cind ar fi fost miini sau picioare.
Problema lui era: Mami, tu pe unde faci pipi?
- Pe putza, pe unde altundeva?, m-am mirat eu.
- Da' unde e putza ta? Ca eu n-am vazut-o niciodata!, s-a mirat si el.
Mai mirata decit el, pentru ca ii mai explicasem intre 3 si 5 ani jumate de un catralion de ori unde e putza mea, mi-am zis ca putzina creativitate nu strica.
Asa ca am luat o manusa cu un singur deget, am aratat spre deget si-am zis:
-Vezi, asta-i putzi de baietel. Clar?
-Clar, a zis copilul.
Asa ca am intors degetul respectivei manusi pe dos si-am luminat copilul: putzi de fetite sint ca putzi de baietei doar ca inauntru! Iata!
Mama! Ce simplu a fost!, mi-am zis eu. Cum de nu m-am gindit la asta pina acum???
"Cum" de nu m-am gindit nu stiu nici azi. " De ce" nu m-am gindit... Am inteles cind, la citeva ore dupa ceea ce mie mi se paruse o explicatie absolut geniala, a venit Atomix la mine cu o manusa in mina. O manusa de piele. Cu blanita la incheitura miini.
Si-a zis:
- Mami, cred ca manusa asta era mai potrivita... intelegeam mai bine!
Simonna

Mergi la inceput