Cezara Bucur - Maternitatea Giulesti

Cezara Bucur - Maternitatea Giulesti | Autor: cami

Link direct la acest mesaj

dragile mele, va rog spuneti-mi si mie mai multe despre dna. doctor Cezara Bucur , ca nu prea am gasit referinte despre dumneaiei si as vrea sa stiu cat ia la nastere (prin cezariana) , si altele.......despre maternitatea Giulesti si personalul spitalului vad ca nu sunt impresii prea frumoase

Va rog mult de tot sa-mi raspundeti , o prietena de-a mea urmeaza sa nasca cu ea si nu stie cum sa se pregateasca...intelegeti voi
Va pup

cami
http://community.webshots.com/user/stcarmen

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Salut!
Eu am nascut cu doamna doctor Bucur in august 2003, acum sunt din nou insarcinata si tot dansa imi urmareste sarcina.
Ce pot sa-ti spun este ca nu e genul de medic care sa "ia" ceva la nastere, eu i-am facut un cadou dupa insa daca nu aveam cred ca ar fi fost totuna. Este o femeie tare sufletista si un medic exceptional, genul de om de care te atasezi si caruia ii poti spune orice.

La cezariana habar nu am cum stau lucrurile, eu am nascut normal cu epidurala, moasele si medicii mi s-au parut super-ok (cu o exceptie, un medic rezident cam infumurat), spitalul era cam uratel atunci, acum poate arata ceva mai bine (se tot renoveaza de cativa ani), insa n-a trecut zi sa nu vina cineva sa mature si sa spele pe jos, bebelusii erau destul de bine ingrjiti, asistentele si-au facut treaba ca la carte.

Am citit pe forum si povesti mai triste, e posibil sa depinda si de norocul fiecareia, eu am stat 5 zile in maternitate si n-am avut prea multe de reprosat personalului. Singurul lucru care m-a deranjat ingrozitor era lipsa de intimitate, la fiecare ora aparea cate un vizitator, femeie de serviciu, infirmiera care vindea chiloti... noaptea dormeam de la 12 la 6 (atunci erau orele de alptat), asa ca am asteptat cu sufletul la gura sa ne dea drumul acasa. Poate daca nasti prin cezariana ai parte de un tratament mai bun, mie odihna mi s-a parut foarte importanta dupa nastere si tocmai ei i-am simtit lipsa cel mai mult.
Din cate stiu exista niste rezerve cu plata, sfatuieste-o pe amica ta sa o intrebe pe doamna Bucur, cred ca medicul e cel care te poate ajuta sa obtii un pat mai bun. Eu la prima nastere n-am dat importanta amanuntului, dar acum as prefera sa stau singura cu bebe intr-o rezerva, pe bani, sa incui usa cand avem chef de somn, decat sa mi se tot perinde nepoftiti pe langa pat, fix atunci cand imi arde mai putin.

Hai ca am luat-o pe aratura, daca te mai pot ajuta cu vreo informatie, nu ezita sa ma intrebi. Nastere usoara si refacere rapida prietenei tale!

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milana spune:

buna cami.
si eu am nascut tot cu d-na dr. cezara bucur. am fost foarte multumita de ea si daca ar fi sa mai nasc o data tot cu ea as face-o. eu am nascut prin cezariana pe 3 noiembrie 2003 si dupa patru zile am fost acasa.
pt operatie i-am dat 200 de euro. e mult, e putin, nu stiu. mie mi-a urmarit sarcina la centrul medical unirea si cum nu i-am dat nimic (cadou, spaga, atentie) ei personal am considerat ca suma data la nastere acopera intr-un fel tot. nu mi-a cerut nimic si nici nu a vrut sa ia. e o draguta si ce m-a ajutat pe mine foarte mult este ca e si foarte tanara. si inca un lucru are si copii (doi), asa ca stia prin ce treceam. si acum tin minte ca inainte sa fiu adormita am vazut-o intrand in sala de operatii; era asa amuzanta cu ditamai sortul peste burtoi (ea a nascut pe 1 decembrie 2003) :)). s-a purtat super si m-am simtit in siguranta alaturi de ea.
despre maternitate nu prea sunt multe de spus. eu am stat intr-o rezerva la care singurul avantaj este ca ai toaleta foarte aproape si ca o imparti cu inca o persoana. in rest nici un alt avantaj. cand am nascut eu era 10 dolari pe noapte. a, si ce imi mai amintesc era caldura ingrozitoare. stiu ca am suferit ca un caine cat am stat acolo. la copii erau peste 30 de grade de curgea apa pe noi cand mergeam sa ii alaptam. stiu ca afara era frig si erau deschise geamurile ca sa mai putem respira putin. si sa nu uit de scaune. cat am stat acolo am luat toate tipurile de scaune la rand si tot nu am gasit unul care sa imi permita sa imi alaptez copilul total relaxata.
despre personalul medical nu stiu ce sa iti spun. eu am fost foarte optimista si total prinsa de noua postura in care ma aflam si nu am mai avut timp sa ma uit prea mult in jur. am bagat in toate buzunarele si nu m-a sacait nimeni la cap. zece mii si aveam camasa curata dupa fiecare alaptat, cinci zeci de mii si eram pusa frumos si fara dureri pe masa de igienizare (o sa vada prietena ta cum te curata dupa nastere :)) ) si cate o suta de mii asistentei de la copii. mie asistentele de la copii nu mi s-au parut asa rele. mai mult e gura de ele. stiu ca noi ne tineam numai de dracii si parca mergeam la claca acolo nu la hranit bebeii :)), iar ele de abea se abtineau sa nu rada. nu am vazut gandaci, dar nici nu pot spune ca spitalul este ok. e ca orice alt spital romanesc.
medicului anestezist i-am dat un milion jumate. un doctor super. spre rusinea mea nu ii mai tin minte numele, stiu doar ca era in varsta cu parul alb-alb si cu o voce atat de linistitoare incat te simteai in siguranta stiind ca viata ta va sta in mainile lui.
nu am auzit ca atunci cat am fost eu in maternitate sa se fi imbolnavit vreun copil. inca tin legatura cu mamici care au nascut o data cu mine la giulesti si toate suntem incantate de doctori (si fara voia lui si de spital).
acum ce sa iti spun, bune si rele auzi despre fiecare spital ca si despre fiecare doctor in parte. eu zic sa-si asculte instinctul si totul va fi bine :).
daca as mai naste tot acolo as merge. doctorii sunt super si nu vorbesc doar de cezara bucur ci si de multi altii.
nastere usoara si sa auzim numai de bine :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami spune:

va multumesc ptr informatiile oferite, o sa-i transmit prietenei mele fir-a-par tot ce mi-ati spus voi, si sper ca nu va toc prea mult la cap daca v-as mai intreba ceva pe vitor

pupici ptr mamici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Draga Cami,

Cezara Bucur m-a ajutat sa raman insarcinata si mi-a urmarit primele luni de sarcina; a fost super OK si probabil as fi nascut cu ea daca nu ar fi trebuit sa nasca ea intre timp...
Este un medic foarte bun si temeinic, care iti acorda timpul de care ai nevoie, te asculta si iti da sfaturi bune; eu am fost la dumneaei la Centrul Medical Unirea si acolo iti acorda tot timpul de care ai nevoie; nu stiu cum este la spital.

Succes,
Gabi

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami spune:

va multumesc mult de tot ptr promptitudinea cu care mi-ati oferit aceste informatii

stiam eu ca ma pot baza pe voi

va pup

http://community.webshots.com/user/stcarmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

as vrea sa stiu daca la dna dr. la Giulesti exista rezerve (cu sau fara plata) unde bb-ul sta cu mamica. multumesc


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Exista si rezerve, exista si saloane unde bebe sta cu mami. Accesul in rezerve pare-mi-se este mai tricky si este doar pentru pacientele unor doctori? Nu stiu sigur si nu stiu care. Cel mai bine e sa o intrebi pe dna dr la urmatoarea consultatie.

Mergi la inceput