Graviduta si nasica?

Graviduta si nasica? | Autor: mika1

Link direct la acest mesaj

stiu ca suna nasol, dar am auzit ca este o perioada inainte de a naste cand nu ai voie sa botezi, de fapt sa intri in biserica...si eu sper sa fiu nasa cand voi fi cam in luna a 7a. recunosc ca nu am vorbit inca cu nici un preot, dar m-am gandit sa mai intreb si pe altii....mi se pare aiurea...mama mea a citit un articol in ziar in care scria clar ca nu ai voie sa botezi insarcinata, ca iei din norocul copilului tau.....

voi stiti asa ceva?
mersi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Viktoria spune:

Draga Mika in primul rind o sarcina si o nastere usoara. Din pacate nu am auzit asa ceva ca nu ai putea sa botezi cind esti gravida. eu stiu ca daca botezi un copil ti se iarta din pacate. Intreaba insa preotul de la biserica unde va fi botezat copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:



Nu e adevarat asa ceva. Ce sa mai scrie si ziarele...
Botezul e un gest crestinesc pe care il faci cand randuieste Dumnezeu, nu are de-a face ca esti gravidutza, sunt convinsa de asta. Eu personal am intalnit 2 nase care au botezat insarcinate fiind, chiar si nasa mea de botez era insarcinata cu fiul ei cand m-a botezat pe mine si uite ca nu s-a intamplat nimic rau...


Geani cu Daria(28 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

nici eu nu am auzit de asa ceva, cred ca e doar o superstitie! dar nu cred sa fie adevarat. si mi se pare aiurea sa nu ai voie sa intri in biserica insarcinata. eu stiam ca daca esti la menstruatie sau lehuza (vreo 8 zile dupa ce nasti)...

diana si denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

nici eu nu am auzit asa ceva ...astea sunt superstitii...
cat despre faptul ca atunci cand esti la menstruatie nu poti intra in Biserica este cu totul neadevarat...nu este murdar ce este lasat de Dumnezeu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

nasa fetitei mele a nascut la 2 sapt dupa botez, deci era "foarte" insarcinata...si nu a fost nici o problema

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Bebe avea 7 luni cand am botezat un alt baietel.Si nu a fost nici o problema.Cred ca-ti poti vedea linistita de treaba si Dumnezeu e sus si vede tot-oricum.Sarcina usoara si nastere si mai usoara.

-----------------------------
'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html" target="_blank"> BotezPrimele luniAlbum2
Sfarleaza
Bubu Plimbaret

Gabriela si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Cumnata mea insarcinata a fost in Romania, trebuia sa boteze o fetita si i s-a spus ca din cauza de sarcina nu poate boteza si a botezat doar sota-su, ea a filmat botezul
Nu stiu mai multe ca n-am cerut amanunte daca preotul n-a lasat-o sau babele din sat:)))

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Buna fetelor!Sint noua pe aici si citind acest subiect am vrut sa ma alatur si celor spuse de fete,asta pt ca am trecut prin asa ceva.Eu anul trecut am fost nasa pe 5 iunie si eram insarcinata in 3 luni.Am putut nasii linistita iar preotul nu mi-a zis nimic.L-am intrebat inainte si mi-a zis ca nu e nici o problema.Asa ca mika 1 stai linistita!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

M-amtrezit si eu sa raspund aici... Eu eram insarcinata in 8 luni cand mi-am botezat finutul (am poza AICI), iar acum e bine sanatos, frumos si noirocos, iar parintele nu mi-a spus nimik.
Asa ca traiasca finii !!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Si eu am botezat cand eram in 4 luni si fetita mea a fost botezata de o nasa foooooarte insarcinata (8 luni), chiar ne-am grabit cu botezul, doar ca sa o "prindem" inainte sa nasca. Asa ca mergi inainte si boteaza copilul, ca doar sa fii insarcinata nu e un pacat, e un dar de la Dumnezeu.

Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput