Sa nascut o stea

Sa nascut o stea | Autor: Alina Maria

Link direct la acest mesaj

Iata dupa 2 saptamani am puterea si curajul de a povesti nasterea fetitei mele Mandy Stephanie . Nu sfatuiesc a fii citita de mamicile sensibile care asteapta un copil .
Totul a inceput in ziua de duminica 16 ianuarie cand dimineata pe la 10 am pierdut dopul si contractiile au inceput din 40 min. in 40 pana la ora 12 , dupa care au fost din 20 in 20 min. Sotul si cu mine eram foarte entuziasmati si foarte bucurosi ca avea sa se intample . Durerile acestor contractii erau suportabile si mi-am zis : "Aha , deci asa sunt contractiile ! "
Si toata ziua pana pe la 19.00 seara au tinut contractiile usoare , apoi au inceput din 10 minute si sub zece pana la ora 24.00 . Acestea erau mai dureroase . Dupa ora 24.00 pana la 2.00 scazusera sub 5 minute asa ca am sunat moasa , deoarece stabilisem sa nasc acasa .
Moasa a venit si mi-a facut un control insa era dilatatie de 2 cm. si a spus ca o sa revina cand contractiile vor fii sub un minut , atunci sa sunam. Asta s-a intamplat in jurul orei 4.00 , intre timp dureriile erau deja foarte mari , sotul era tot timpul cu mine si ma supoarta asa cum putea .
Am fost si in cada cu apa insa durerile erau la fel de puternici , nu m-a ajutat cu nimic .
La ora 4.00 am sunat moasa caci efectiv durerile si contractiile erau aproape continuue . A venit si a constatat ca eram doar 4 cm dilatata iar la durerile avute si timpul trecut ar fii trebuit sa fie mai mult .
Astfel s-a decis ca trebuie sa mergem la spital , visul meu de a naste acasa s-a spulberat .
Am ajuns in jurul orei 4.30 la spital cu dilatatie 6 , si m-au last sa ma chinui pana la ora 8.00 cand moasa a spus ca am dilatatie 9 si mi-a rupt apa si a spus ca trebuie sa imping . Ce sa imping eu nici nu puteam sa rasuflu normal de durere si nu aveam nici un sentiment de a impinge . Norocul meu a fost ca a venit ginecologul sa ma vada si a spus ca dilatatia e de 6 si nu 9 . Apoi au inceput sa-mi faca injectii pt. a grabii dilatatia , nu a mers . S-a facut injectie pt. durerii , nici un efect .
Dupa discutii avute cu sotul meu si moasa s-a constatat la ora 11.00 ca nu se poate decat prin cezariana . In toate aceste ore deliram , am vomitat si l-am lovit pe sotul meu fara sa-mi dau seama de nenumarate ori .
In sala de operatie mi s-a facut o injectie in spate si nu am mai simtit durerile , ma simteam de parca as fi zburat . Simtem toate atingerile lor insa nu mai aveam dureri , era o senzatie asa de ciudata . Sotul a venit la capul meu si se vedea ce obosit era , de-abia acum l-am putut vedea cu adevarat .
La ora 11.14 minute s-a nascut Mandy , nu am putut sa o vad , au dus-o cu sotul in alta camera insa i-am auzit vocea care era asa de cristalina .
La cateva minute am vazut-o si eu si nu am avut cuvinte , era o fata asemanatoare cu a sotului , imaginea ma izbit din prima , n-am crezut niciodata ca pot sa o recunosc asa de bine , puteam sa o aleg dintr-o mie .
Din pacate am mai vazut-o dupa o ora , am plans de fericire in timpul asteptarii .
In sf. am ajuns in camera unde sotul ma astepta cu steau mea norocoasa , o numesc asa caci mi-a fost teama tot timpul de a nu o pierde .
Micuta mea a supt din prima cu putere , si am stiut ca e de fapt mai puternica decat cred eu , o simt , are o personalitate de fier . Ochii mari deschisi ma priveau parca patrunzatori .
Poate am omis lucrurii marunte , insa ceea ce consider importat este faptul ca ea e sanatoasa si frumoasa si ma rog la Dumnezeu mai mult ca niciodata sa aiba grija de ea .
Doresc tuturor viitoarelor mamici o experienta mult mai frumosa , iar mamicilor actuale rabdare si putere sa ne crestem puiutii mari !
Aici pe site am pus poze la mapa cu numele Mandy , pe ingerasa mea mica , multumim mult de suport tuturor celor ce ne-au trasmis felicitarii !

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Alina, felicitari pentru Mandy-Stephanie!Fie ca ingerasul asta mic sa va aduca numai bucurii si tie si sotului tau (a propos, chiar ca seamana piticuta cu el!)!
Stiu si eu cum e sa ai parte de o nastere dificila, poate chiar mai dificila (dat fiind faptul ca am avut parte de o zi intreaga de contractii insuportabil de dureroase, travaliul adevarat durand peste 16 ore la mine si termanandu-se tot cu o cezariana). Inca sper sa ma apuc si eu de povestit amanuntit nasterea Almei, dar de cele mai multe ori prefer sa uit de greul prin care am trecut si sa ma concentrez asupra prezentului, asupra domnisoarei smechere care a rapit inimile tuturor din familie.

Daniela Veuger si bb Alma Bianca
Alma, sufletel mic si iubithttp://community.webshots.com/user/danyce103
poze noi:
http://community.webshots.com/user/fonske1100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

oh, saracutza de tine, cate ai tras! bine ca stelutza voastra e bine si - ai dreptate, e frumushica foc! sa va traiasca si s-o vedeti mare! numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Mandy Stephanie, un nume frumos pentru o fetita frumoasa!
Sa va traisca si vei vedea ca peste citeva luni vei uita prin ce ai trecut pentru o asemenea printesa.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

http://community.webshots.com/user/a_mironeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Felicitari Alina sa va bcurati din plin de minunea voastra!!

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiachirila spune:

Alina, felicitari pentru fetita.
Sa fiti amandoua sanatoase si sa va bucurati de ea cum creste.

Mergi la inceput