A mai construit cineva casa?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Crixia ai grija ca tigla Bramac are pret unic pe tara nu stiu exact 0,76 sau 0.78 euro centi dar mai sunt si magari care o vand cu 1 euro bucata.La suprafata de 198 mp am cumparat 3 000 de bucati.Ca sa nu iasa prea inalt acoperisul ca si asa casa e inalta am facut in doua ape si doua jumatati de ape(vezi poza la mine pe webshot).Ne-au facut si reducere la asa cantitate mare.Acum nu pot sa-ti spun costurile pt ca sotul meu nu e acasa iar eu nu am prea avut tangenta la cheltuieli decat cu pretentiile, dar deseara iti voi scrie.Stiu doar ca lemn am luat peste 100 milioane pt ca tigla fiind f grea(4,5 kg cred bucata) a trebuit sa facem lemnaria cum trebuie sa nu se lase acoperisul.Oricum deseara iti scriu costul la tigla, lemn, folie.
pupici

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Crixia, apropo de receptie noi inca nu am facut , costa o groaza de bani , bani care nu mi se par justificati ca pana la urma aia nu au facut nimic.Stau in birou si astepta banii ca la noi in 3 ani nu a fost nimeni sa ne intrebe de sanatate.Pana in martie stiu ca a spus sotul ca trebuie sa o inregistram la finante.Sunt curioasa cat vom plati impozitul pe casa mai ales ca scumpii nostri consilieri au crescut preturile la impozite cu 40%!!!Nu cred ca undeva in tara au mai crescut in halul asta impozitele, dar asta e noi i-am votat

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Mmag acum am citit ce ai scris, mama ce proiectat serios am avut!!!A venit si cel care a facut schita sa zic asa a casei si cel care a facut proiectul de rezistenta chiar daca venea de la 60km!Au vazut ca suntem seriosi si respectam proiectul ca doar pt noi am facut casa si au fost multumiti.Ei mai exista si oameni seriosi care isi si fac treaba nu doar iau banii.Gata i-am pus pe soclu pe amandoi.

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Si la mine a venit proiectantul la finalizarea etapelor si s-au semnat ceva hartii, chiar nu stiam ce trebuie sa fac cu ele. Deci le prezint la primarie!? Chiar am facut si foto, mai ales la lucrarile ascunse, tot la sfatul proiectantului. La fundatie, de exemplu, sa nu creada cineva ca n-am sapat 1.64 sau ca n-am pus atatea starturi de pietre, beton, fier.
Uite, ce acte cere Primaria mea:
1.cerere tip completata si semnata
2.copie autorizatie de constructie
3.memoriu tehnic de terminare a lucrarilor semnat si stampilat de arhitect (se mentioneaza suprafetele)
4.copie anunt incepere lucrari
5.deviz lucrari
6.copie balanta de verificare (CT.231)


Referitor la cerere, am vazut modelul si scrie ca se face receptie partiala. Asa se numeste, nu finala? Tot in formular este un paragraf in care se declara valoarea constructiei "Declar pe proprie raspundere in cunostinta prevederilor legale in vigoare ca valoarea lucrarilor rezultate (in acest stadiu) a fost de....lei. Mi s-a pus in vedere raspunderea ce o antreneaza constatarea ulterioara cu privire la necesitatea declararii valorii reale a constructiei executate.
De unde i-au aceasta valoare? Fac o totalizare a costurilor sau i-au valoarea din autorizatie?
Puntele 5 si 6 sunt specifice firmelor?

Magda, am luat de pe site-ul oficial lista reprezentantilor locali si m-am dus la unul dintre ei. Acestia mi-au facut calculatia respectiva si mi-au oferit 2 cataloage, unul cu lista de preturi si celalalt cu produsele lor. Intradevar pretul pe bucata este 0.7 euro.
Voi avea nevoie de cca.2000 de bucati de tigla, iar pe langa acestea coame, dolii.... si folie de a lor. Am vazut pe piata folie asemanatoare, la un pret mai mic si probabil si calitatea... Ce-mi poti spune, este un element care poate fi inlocuit?
Te astept cu orice amanunt, caci imi sunt de folos! Am vazut pozele, casa pare foarte inalta, iar Bia este o domnisorica tare scumpa!

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Vistiana, si eu sunt exact in aceeasi faza ca si tine, astept sa termine arhitectul de redactat proiectul (dupa multa nebunie, m-am hotarat exact ce si cum sa fie), acum ma dau de ceasul mortii cum sa gasesc echipa de muncitori (vreau sa fac constructia in regie proprie), sau o firma serioasa si cu preturi mai mici. Tu ai proiect de instalatii si electric? Eu am gasit pe cineva care sa le faca, la un pret f bun -mi s-a parut mie in comparatie cu alte oferte- respectiv 3 milioane pr.de electrica si 5 milioane cel de instalatii.

Acum am o problema cu gardul, nu stiu in ce fel sa-l fac si cu cine. Maggda poti sa-mi recomanzi, te rog, firma la care ai apelat tu pt. gard(asta daca merita)?
Si as mai avea o mare rugaminte la voi: stiti niste mesteri seriosi pe care sa-i chem pentru foraj put?


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Crixia casa noastra a iesit inalta pt ca nu am putut intra in pamant decat 90cm pt ca , canalizarea pe strada e sus si nu aveam cadere destula.Avem aprobare de la primarie si am sistematizat terenul asa ca l-am inaltat cu 0,5m fata de vecini.Acum l-am intrebat pe sotiorul meu de folie:un sul are 75mp si costa 17 000 mp.De fapt era 19 000mp dar ne-au facut reducere.Sa nu te lasi pana nu iti face reducere la tigla.Noi am obtinut reducere 12% dar pt asta te ti tare pe pozitie si nu cedezi.In timp ce iti scriu ma vorbesc cu sotiorul si spune ca pt 190mp casa nu va ajunge 2 000 tigle ci vreo 2400-2500 si asta fara sa-l faceti inalt pluc coame si alte cele.Noi am pus 2800 de bucati.Cu coame cu tot am platit 2700 euro.La noi metrul cub de lemn in vara a fost 4,5mil la grinzi si la scandura 3mil si ne-a costat cam 120-130mil lei.V-ati gandit la culoare?Apropo sa nu iei Alpin ca e de calitate mai inferioara decat clasica(tigla).Noi am luat culoare antracit, e aproape neagra dar noua ne place tare mult.O sa vrem sa zugravim casa in fata si in spate orange deschis si lateralele in orange putin mai inchis.Azi mi-a spus sotul ca atunci cand inregistram casa la finante trebuie facuta si receptia asa ca asta va fi vreo 1 000 euro tot.
Andreea cu parere de rau cu mesterii nu te pot ajuta caci nu suntem din acelasi oras.Eu sunt din Arad.Se vede un pic in poze ca noi am facut gardurile din BCA iar sotul a tras curent in fiecare modul de gard.
Una dintre voi a scris de preturile de introdus instalatia electrica, nu-i scump deloc.La noi ne-a cerut 1 000 euro asa ca a facut-o sotul meu.Nu trebuie proiect, trebuie doar sa sti unde vrei intrerupator, prize,tablou electric.Noi de ex am pus tablou pe fiecare nivel.
pupici si succese mari va doresc

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Andreea nu stiu ce preturi sunt la voi dar noi am forat put anul trecut , ni l-au facut in cateva orea si cu manopera cu tot a fost 5 mil.Nu ni s-a parut scump deloc iar pt gazon merita ca altfel te rupe costul apri.In august am pus gazonul , am cumparat 2 aspersoare "Gardena" si in fiecare seara au mers cate 2 ore.Am cumparat hidrofor de la Selgros la oferta cu 3,5 mil care merge pana la 44m adancime.

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Maggda,iti multumesc frumos pentru informatii, aici, din pacate, pentru a fi eliberata autorizatia de constructie, trebuiesc la dosar si proiectele pentru instalatii (inclusiv electric). Iar cele 3 milioane sunt numai pt. proiect, nu si pentru instalarea efectiva.
Am gasit pentru forare put mai multe anunturi, dar speram sa lucrez cu cineva recomandat, am auzit atatea despre cat de neseriosi sunt muncitorii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Argo, ma bag si io peste problemele tale!
- put (fantana), am si eu in curtea mea, sapat de cativa oameni cu un utilaj confectionat de ei. Nu este prima fantana pe care o fac, de aceea si-au adaptat utilajul la cerintele pietei, sa spun asa. Nici eu nu-i pot trimite la tine, tocmai de la Constanta!
- Pentru faza PAC, adica autorizare, proiectul trebuie sa contina, pe langa schite, planuri si memoriu tehnic, aceste proiecte de instalatii( electrice, sanitare, termice). Eu am platit in primavara trecuta cate 1.5 mil de fiecare.

Maggda, sar'naaa pentru aceste pretioase informatii! Numarul tiglelor a reiesit din calculatia facuta de ei, de fapt 1892 bucati, ziceau ei, dar am rotunjit eu la 2000.
Tipul - Romana, iar culoare vrem verde, ca si casa va aveam o nuanta de verde, cred ca antracit, vad ca intra si in culoarea standard. Cum se vede la voi acest antracit? spuneia ca da spre negru, dar o tenta de verde are?
La faza cu curentul, am inteles eu bine? ati tras curent in gard? Aaaaa pentru spoturi, pitici luminosi... si alte accesoriii!!! Frumos, si chiar am sa pastrez ideea! Multam mult! Poate explica mai amanuntit trasul curentului, ca si al meu se pricepe nitel la electricitate (n-am chemat niciodata pa nimeni sa repare ceva in casa in acest domeniu; ce-l mai laud!).


Acum vreau sa va intreb, dar inainte sa va explic!
Zilele astea s-a terminat de aranjat cofrajele si fierul beton pentru turnarea grinzii. Pot sa torn cu pompa betonul????
Cand am facut samburii, stalpii de rezistenta, datorita puterii, fortei cu care curgea betonul din pompa ne-au rupt cofragul primului stalp si am fost nevoiti sa ne oprim si sa-l turnam, de mana. Imi este teama ca nu cumva si acum sa se intample la fel.
Maggda, tu cum ai facut? ca ai zis ca nu ai turnat placa peste etaj, deci tot ca voi facem si noi, o grinda pentru sustinerea acoperisului. Grinda ai turnat-o cu masina-pompa sau manual???

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput