A mai construit cineva casa?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Cristina draga, sotul meu e langa mine si imi dicteaza cum e cu , curentul in gard.Dupa ce au fost zidite modulele(BCA-ul) inainte de a se turna centura de beton a bagat tubulatura in cofragul de la nentura si apoi s-a turnat betonul.In fiecare modul se termina tubul din cel anterior si altul merge din cel existent in urmatorul.Uite maine sunt de garda toata ziua dar luni fac o poza la gard.Acum m-am uitat pe situl de la Bramac si m-am dezmeticit.Tigla noastra e Alpina, cea zgrunturoasa si nu are deloc nuante de verde.e site daca te uiti ai impresia ca are dar in realitate nici vorba.Cred ca nu ar arata rau daca ati pune antracit la zugraveala verde pt ca ar fi contrast dar aici pot doar sa-mi exprim parerea nu sa dau sfaturi pt ca gusturile omului difera.
La noi nu e nevoie de schite pt instalatii, ce bine!Macar atata economie am putut sa facem.
In legatura cu stalpii cica daca sunt bine legati poti sa-i torni cu pompa dar in 3 etape, adica torni in fiecare cate putin si cand termini cu ultimul iar o iei de la inceput.Noi am turnat cu pompa doar planseul de la demisol si parter pt ca e mult mai sump decat cu betoniera, in rest am turnat cu betoniera.
Anul asta va mutati?
Sa vezi ce innebunita sunt dupa achizitii de flori in ghiveci!Bolnava sunt cand merg prin piata pe la flori.Cand nu ma pot rabda(1-2ori pe luna) mai cumpar cate o floare.Mai cer cate un pui pe la servici si uite asa imi fac colectie de flori.Ultima achizitie e o violeta de parma care are culoare violet-purpuriu atata mi-e de drag de ea!Saptamana trecuta mi-am cumparat o begonie rosie, zilnic ma uit cate flori s-au mai deschis.Tie iti plac florile?

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Maggda, eu as vrea sa fac tot ce pot, adica cat mai mult posibil la casa, cel putin pana la vara, cand reincep serviciul. Sotul meu lucreaza zilnc, el urmareste totul din umbra, noroc ca il am pe tata tot timpul pe santier. As profita de perioada ramasa sa mai fac ce se poate: finisaje, instalatii.
"gusturile"!?!ai dreptate, dar un sfat e bun oricum, asa trag concluzii.
Deci sa inteleg ca si grinda tot cu pompa ai turnat-o! Imi dai curaj!
Nu te inteleg cu florile in ghiveci! Eu imi doresc sa am si in curte, nu numai in casa in ghiveci! Tu? Am vazut gazon, asa ramane?
Vreau sa te mai intreb, cum ai peretii interiori finisati? adica finisaj clasic cu cimnet sau cu gips-carton? DE tavane suntem hotarati ca vor fi falsi, ca poate facem si scafa in living. Inca nu mi-a zis nimeni care sunt avantaje si dezavantaje la pereti tencuiti sau imbracati. Stiu ca se poarta, in reviste solutia asta o da la renovari, de exemplu.


Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Cristina eu am scris ca am turnat cu pompa doar plansee iar restul tot cu betoniera.
In privinta florilor acolo unde este gazonul este practic spatele casei unde sunt 250mp de gazon.Acolop este paradisul Biancai.La bloc am stat la 2 camere si Biutza vesnic nu a avut loc de joaca si nici in curte asa ca acolo ramane gazon.Cu timpul o sa vreau un bazion cum a fost anul trecut oferta la metro, de metal, adanc de vreo 76cm si cu diametrul de 5m, restul este tot pt copil.Terasa o umplu de jardiniere cu muscate curgatoare(asa a fost si anul trecut chiar daca nu locuiam aici), pe cbalustrada de la scari sus inaintea scarilor imi sudeaza sotul suporti pt jardiniere si pun muscate fixe, ioar pe fiecare treapta am avut si anul trecut cate un ghiveci cu muscate fixe(la peret).Arata super, asa ca acolo va fi paradisul muscatelor.Oricum voi mai face eu poze si vei vedea.
IOn fata in stga casei am un rond pe langa gard unde vreau sa pun clar trandafiri pt ca bate toata ziua soarele si de restul ma mai gandesc.Intre scarile de la casa si cele care merg in demisol este un patrat cu pamant unde va fi o fantana arteziana, pitici si flori de piatra.Pe betonul de langa scarile din demisol voi pune ghivece mari cu flori din casa(lamai, leandru).
Noi inca nu am finisat interioare dar despre asta iti scriu maine caci acum merg la culcare ca azi am lucrat 12 ore si maine la 7 ma trezesc ca am treaba multa prin oras.

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Da, jardiniere afara, suna foarte bine, si cred ca arata super! Euma dusesem cu gandul la ghivece pentru interior. Am si eu de gand sa am plante in interior, dar vreau sa am si afara.
Noi ma lasat cca. 8m in fata casei si 10 in spate. Ei in fata pe langa alei de acces va fi spatiu verde, cu trandafiri si altele perene, iar in spate, terasa( cu jardiniere, c-am furat ideea de la tine)si pe langa, spatiu de joaca, pomi si... o-i mai vedea!

Iti multumesc mult ca ai rabdare cu mine!
Mmag, esti ocupata?
Vistiana, cum a ramas, ai facut schimbarile?
Argo, cum va arata casa ta? Cate camere si ce dimensiuni ai stabilit?

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Citesc si eu cu interes acest subiect de cand s-a deschis, pentru ca vrem sa ne apucam si noi anul asta de casa.
Magda, poti sa imi zici cam cat v-a costat pe voi in faza asta? Si cine vi-a facut proiectul?

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

fetele imi puteti da adrese ,seit-uri cu proiecte de casa?Exista si adrese in romaneste dar cu multe amanunte?

puuup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Livia, daca citesti pag.1 a acestui subiect, eu am dat acolo cateva site-uri pe care am gasit multe case fruoase. Cel mai simplu e cu cautare pe google. Site-uri romanesti care sa ne incante n-am gasit, numai la indicatii referitoare la constructie, acte, etc.

Din pacate sotul meu nu se pricepe la toate, nu e inginer, nici timp sa mearga la casa sa stea toata ziua acolo sa supravegheze si nici pe cineva de incredere nu avem...asa ca va trebui sa ne gandim serios cum vom organiza constructia. Cred ca sunt si echipe pe care sa le angajezi pe etape, care sa fie coordonati de un sef, un inginer???? Cu care sa faci contract serios in ceea ce priveste etapa pe care o au ei de facut, cu imputarea de daune, etc.???
Asta ar fi ideea noastra.

Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Gabitzica casa ridicata in rosu(3x200mp), cu geamuri termopan si instalatie de incalzire (termoteca si 22 calorifere) a costat 75 000 euro dar am mai scris faptul ca am facut-o in regie proprie si sotul meu a lucrat mult am economisit inca 15 000 euro.Geamurile sunt Veka cu sticla low-E, termoteca de 47 -Vaillant.Doar usa de la intrare a fost 850 euro.Incalzirea + usa de garaj a costat 9 300 euro, iar geamurile 6 000 euro.In costurile de la sus a intrat si 85m gard.Crixia in interior nu am finisat nimic, mai putin demisolul care e inchiriat.Acolo am pus gresie(90mp, mai trebuie 90, prin aprilie) si faianta pana in tavan in toaleta+vestiar( 20mp).Pe tot tavanul din demisol sotul a pus ampora pt izolare fonica si termica(daca vreodata nu e inchiriat jos pe parter sa nu fie frig) si am pus 3 usi de aluminiu care arata super.De fapt asa vreau in toata casa, noua ne plac tare mult.Sotul meu a pus toata gresia si faianta(de meserie e barman-ospatar) iar eu am rostuit si am dat un strat de lavabil adica 100 kg .Cand vedeam galeata cu lavabil ma apuca greata dar decat sa platim ca ajunsesem la fundul sacului....Pe parter si etaj peretii exteriori inclusiv cei cu geamurile vor fi izolati cu profile de rigips si vata minerala intre perete si rigips astfel incat vom obtine in total pereti de 50cm ceea ce cred ca e suficient totusi.Apropo voi din ce ati construit casa? Toate tavanele vor fi false si ceva coboraturi motiv pt care cumpar revista Caminul unde sunt multe amenajari interioare si e doar 50 000 lei , o data pe luna.
Cred ca te-am innebunit destul.Azi am fotografiat gardul dar nu am avut timp sa-l pun in calculator dar zilele astea o voi face.Sunt putin cam ocupata caci sunt in sesiune si am la examene sa-mi ajunga...
pupici

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Gabitzica proiectl l-am desenat noi , proiectantul a pus pe hartie.E un tip din Aradul-Nou, domnul Batcu.Daca aveti nevoie nici o problema.

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Off, sesiune! Si eu sunt prinsa de asta! Dupa ce ne eliberam, povestim mai in amanunt! Pana atunci, bafta multa iti doresc!

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput