A mai construit cineva casa?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Livia, ceva mai sus, pe aceasta pagina, gasesti niste adrese cu planuri de casa. Nici eu n-am gasit site-uri romanesti interesante, dar am strans "munti" de reviste, din care m-am inspirat. Sunt reviste de amenajari interioare, in marea majoritate, dar mi-au fost foarte utile. Nu stiu daca pot spune numele, ti-as recomanda cateva (din tona de reviste de profil).

Maggda , Crixia, apropo de flori, am vazut intr-o revista niste jardiniere puse chiar la geam, inclusiv la etaj, casa avea la fiecare geam pervaz, arata superb. Asa m-am gandit si eu sa fac, si, mai ales, sa pun in loc de jaluzele exterioare, obloane. Se si potrivesc, casa noastra este mai spre stilul rustic.

Sa va spun cum va arata, sper, casa noasta:
- suprafata totala desfasurata = 225mp + garaj(36mp)+ terasa-parter(15mp) si balcon-deasupra (15mp)
- suprafata parter = 120mp (+ 50mp garaj si terasa)
- suprafata etaj mansardat = 105mp (+ 15mp balcon)

Parter: bucatarie ~15mp
living ~42,5mp
grup sanitar (doar cu dus, chiuveta si wc)~5mp
camera tehnica (pt centrala si "spalatorie")~6,5
magazie+camara ~15mp
Terasa de 15mp comunica si cu bucataria si cu livingul.
Livingul nu este dreptunghiular, are forma de L, iar 1/2 din el nu este acoperit de etaj, este inalt, se vede direct acoperisul care coboara pana la 1,70 si are o fereastra gen velux sus (nu stiu cum sa explic mai bine, cred ca nu se intelege nimic).
Etaj: doua dormitoare -unul de ~18mp
-altul de ~19mp
un birou ~15mp
dressing ~9mp
baie ~10,5mp
Cum spuneam, etajul este mansardat.

Crixia, se poate munci (construi) pe vremea asta? Mai ales cu betoane? Te intreb, pentru ca eu am vrut sa fac gardul de acum, si mi s-a spus ca nu se poate, e prea frig..

Multa bafta la examene...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Andeea voi v-ati apucat de casa?
Se poate lucra si iarna cu beton dar doar din acela cu pompa pt ca se pune ceva special in el si rezista pana la -7 grade cred(nu vreau sa vorbesc prostii dar ceva de genul asta).
In legatura cu florile normal ca trebuie sa arate bine cu flori la geamuri dar noi am pus geamurile in exterior asa ca mi-a ramas in interior un pervaz de vreo 30cm unde sa-mi pun iarna florile.Din 4 dormitoare eu am unul singur fara balcon asa ca acela va fi fara flori.Problema e ca dupa cum m-am socotit eu o sa am vreo 30 jardiniere ca sa arate casa ca un paradis dar cu atatea voi si avea de lucru.Oricum daca ma ajuta D-zeu si vom fi sanatosi va voi trimite poze cu florile la vara.Vom avea tare mult de lucru(si nevoie de multi, multi bani)la vara sa incepem cu finisajele interioare.Vrem sa incepem de la etaj de la dormitoare ca doar nu am facut casa pt musafiri sa ma intereseze parterul.In toamna Bianca incepe scoala si macar pana la sfarsitul anului trebuie sa-i facem camera.Baia de pe hol de 9mp am avaluat-o cam la 2000euro cu finisaje din care vana costa 800 euro si usa 200-250 euro.Asta e, decat sa termin repede si sa nu-mi placa mai bine o termin de finisat in 5 ani dar din punctul nostru de vedere(gusturile difera) sa nu aveam nemultumiri.
pupici fetelor, merg la invatat.
Crixia succes la examene

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Gabitzica, eu pot sa-ti spun, despre costul "pe hartie" al casei descrise mai sus. Cel care face proiectul de rezistenta(sotul arhitectei), e inginer constructor. Mi-a facut 2 devize pentru constructia "la rosu": unul de 28156E si altul de 37500E. Si asta nu in regim de firma... Mi s-a parut imens, ma gandesc sa mai cer si alte pareri, deocamdata nu stiu cui. Chiar, cum vi se pare pretul? Si as avea mare nevoie de sfatul si parerea ta, Mmag, apropo de aceste devize care contin materiale, manopera si costuri...De exemplu, la "bloc fundare parter", intr-un deviz am "inaltime=90", iar in altul "inaltime=120", bineinteles, fiecare cu costul lui. Iar eu nu stiu cat de "rau" ar fi sa aleg varianta ieftina... Si tot asa.
Pentru proiectul de arhitectura si rezistenta, fara pr. de instalatii si electric, dau 1400E (asta pt. ca imi da proiect tehnic, adica cu detalii, doar pentru cel de care am nevoie pt. autorizatie, PAC-ul, as fi dat 900E.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Nu, Magda, nu m-am apucat, nici macar nu stiu exact cu cine o sa lucrez, drama cea mai mare e ca prietenul meu lucreaza de dimineata pana seara, cand vine nici nu mai vede bine de oboseala (lucreaza langa Ploiesti si face naveta cu masina Bucuresti-Ploiesti zilnic), deci raman "singura pe lume" o zi intreaga, sa ma descurc si sa ma "spal pe cap" cu toate problemele... Deci va trebui sa ma transform intr-o bestie , care sa aiba grija si sa coordoneze un santier intreg... Si in regim de "regie proprie". Nu stiu ce o sa ma fac, mi-e frica de ideea ca o sa va scriu, nu peste mult timp, de la spitalul 9... Si macar daca as avea formare tehnica.
Deci, Mihaela_s, stiu exact despre ce vorbesti in legatura cu organizarea si cu problemele de genul "nu am om de incredere pentru supraveghere". Si eu m-am gandit sa fac la fel cum ziceai tu, dar sa stii ca nici un inginer n-o sa stea toata ziua acolo, cu atat mai putin sa aiba grija sa nu fure muncitorii... Daca gasesti o solutie mai buna, spune-mi te rog si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

V-am citit postarile cu sufletul la gura. Zilele astea depunem si noi pt autorizatia de constructie si speram sa ne apucam in martie. O spaima am tras-o cand am citit ca pt imprejumuire si organizare de santier trebuia sa specific lucrurile astea in certificatul de urbanism. Buna treaba, ca n-am stiut....ma gandeam ca daca e pt constructie casa, e calr ca o sa existe si gard si santier. Acum...ce fac?
Am si o rugaminte pt cei care au trecut prin asta si au scapat. Daca stiti vreun diriginte de santier constiincios si nu f scump, spuneti-mi si mie. N-as vrea sa fie recomandat de constructor, deci omul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by argo



... Crixia, se poate munci (construi) pe vremea asta? Mai ales cu betoane? Te intreb, pentru ca eu am vrut sa fac gardul de acum, si mi s-a spus ca nu se poate, e prea frig..



DA! Vreau sa va spun ca dupa 2 saptamani de asezat cofrajele pentru centura, AZI am turnat! Nu sunt probleme de temperatura, azi sunt +5 grade la Constanta, iar totul a mers bine!
Slava Domnului c-am trecut si de etapa asta! V-am mai spus ca la turnarea stilpilor de la etaj (samburii) s-au rupt cofragul si am fost nevoiti sa punem betonul jos si sa-l urcam sus cu manaAndreea, sa stiu ca nici eu nu credeam ca voi ajunge sa fiu pe santier in fiecare zi! Sa stii ca nu este greu deloc! Dupa ce vei realiza o parte din lucrari vei constata ca stii foarte multe si vei fi multumita ca ai fost acolo cand s-au facut. Totul se invata, dar tu vei fi acolo ca sa pricepi ceea ce trebuie facut nu sa faci tu! Daca dirigintele de santier iti explica, atunci tu vei sti cum va trebui sa arate casa in etapa respectiva. Problema se pune: ai timp de santier? Eu am rezolvat parte de hartii, avize, autorizatii cu copilul dupa mine( avea 9-1 luni), iar la inceputul santierului mergeam cu ea dupa mine. Nu a fost usor deloc, dar din toamna trecuta sta acasa cu Buni si eu am putut merge linistita. Acum pot spune ca pot merge linistita, chiar fara probleme, in afara de sesiune. Aaaa, sa zic si de ce sunt eu baza! Ca si prietenul tau, sotul meu vine acasa seara cam la ora 18-19, deci... stie casa din povestile mele

Urmatoarea mea etapa este: ACOPERISUL!
Mmag, am retinut ideea cu ventilarea, am intrat si am citit, dar sunt un pic nedumerita. Nu stiu unde sa intreb!
Putem sa recapitulam un pic sa vad daca am priceput ideea?
Ventilarea consta in punerea in partea de sus a acoperisului a elementelor-tigla de aerisire? Se modifica cu ceva, in acest sens, alcatuirea acoperisului(inainte de asezarea tiglei)?
Eu am inteles asa: peste grinda casei se aseaza lemnel de sustinere, care dau forma acoperisului, peste care se bate scandura, apoi se imbraca totul in folie sau carton bituminat( sau cum s-o numi), peste care se va aseza tigla, sprijinindu-se pe scanduri, nu direct pe carton. Am facut o explicatie pe intelesul meu


Sunt si eu in situatia lui Deborah77! Am autorizatie doar pentru casa, nu si gard! Ce voi face, o iau de la capat cu totul? Cineva ma sfatuia sa-l fac, si sa zic, in caz de eventual control, ca era facut de vechii proprietari....bla-bla. Dar nu pot sa fac asa ceva, caci se va vedea ca-i constructie noua!

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Multumesc frumos, Crixia, pentru incurajari, esti efectiv primul om care o face, toti ceilalti, prieteni, parinti, rude..etc, nu au facut altceva decat sa dea dezaprobator din cap, in cel mai bun caz . Da, as avea timp, cu exceptia unor cursuri si al unui master (noroc ca sunt la sfarsit de saptamana) si a altor cateva ore fixe din saptamana, sa ma ocup de santier. Nici eu nu ma gandeam ca am sa muncesc chiar cot la cot cu echipa, dar era un fel de a spune. Eu nu am (inca)copii, dar am un "card" de animale (2 caini si o pisica, asta ca sa nu pun la socoteala broastele testoase), pe care ar trebui sa le car cu mine...desi nu cred ca le-ar deranja, sa stea in aer liber decat inghesuite aici, in apartament.
Misto faza cu "stie casa din povestile mele", m-am distrat copios, dar sa vezi al meu, stie... "proiectul" din povestile mele.... Si apropo de vreme, astazi in Bucuresti ningea...

Deborah77 spune-mi, te rog, tu ai cumva deviz pt. lucrare? Adica m-ar interesa cat pe metru patrat ti-a cerut constructorul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

E in lucru. Am dat tema la 4 constructori. Primul (si ultimul pe lista noastra de preferinte) a venit cu un deviz f umflat. Stiu si eu sa-mi calculez cu aprox de cata caramida am nevoie; aluia ii iesise dublu. Una peste alta, erau vreo 60,000 EUR pt o casa de 190 mp (ma rog, 180+ terasa + 2 balcoane), din care 40,000 (enorm de umflat) materialele si 20,000 manopera. In seara asta ma intalnesc cu cel care ne-a facut proiectul, o sa ne faca si el o oferta; in el am cea mai multa incredere, va spun maine ce-a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

am uitat: in pretul asta nu intrau instalatiile, de nici un fel. Deci probabil dupa mintea lui am fi ajuns pe la 70,000...daca mai adunam si cat am dat pe teren, mai bine mergeam la Impact. Ce ma enerveaza e ca incearca sa ne fure din prima....stiu ca nimeni nu munceste pe gratis, dar as fi mai fericita daca mi-ar spune ca el vrea profit de 10,000 EUr la casa mea, dar imi da corect preturile si masuratorile. De unde iau iesit 2,000 EUR cheltuieli de transport, din moment ce noi avem oferte de la Baduc si inca unii si astia asigura ei transportul, gratis? Iar gresia si faianta mi-o car eu in portbagaj, daca trebuie....daca om ajunge vreodata si la faza asta. Aaa, inca una: usile interioare ii iesisera la 4,5 mil pe mp, in conditiile in care niste usi frumusele de la PortaDoors costa 4 mil toata usa, deci vreo 2 mp cel putin. Nu vreau sa-l mai vad p-ala niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor se spune ca o casa finisata costa 300euro mp.
In privinta gardului nu va faceti probleme, il faceti ca Doamne fereste daca va intreaba careva de sanatate si voi stiti sa trageti o dunga pe proiect, mi se pare destul de corect.
La noi sa faci o casa de vreo 550mp cel mai ieftin o firma iti ia 15 000 euro manopera.
pupici la toate

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput