Sebi, grabit sa se bucure de viata!!!

Sebi, grabit sa se bucure de viata!!! | Autor: mav

Link direct la acest mesaj

GRABIT SA SE BUCURE DE VIATA
(SAU ISPRAVILE LUI SEBI LA VARSTA DE 10 LUNI SI NU NUMAI)

Voi incepe povestea cu un „scurt istoric”, sa va dati si voi seama cu cine avem noi de-a face:

Vestea sarcinii am primit-o cu multa, multa bucurie, intr-o zi de mai (2003). Cu mare emotie, am facut testul de sarcina, desi era mult prea devreme pentru acest lucru (trecusera doar doua zile de intarziere, dar va vine sau nu sa credeti, deja aveam greturi…). Bine-nteles, cand am zarit cele doua liniute rozalii, mi-au dat lacrimile si am sarit in sus de bucurie!!! Prima care a aflat vestea cea mare, a fost mama, care a izbucnit in ras si a zis: „ Acum vei vedea si tu ce-nseamna sa fii mama!” Apoi a aflat tata (eram in vizita „de lucru” la parintii mei), iar taticul lui Sebi a aflat minunata si de mult asteptata veste, abia al treilea…. (Logic, si el a lacrimat, desi acum n-ar mai recunoaste acest lucru).
Asa a inceput „aventura” noastra!

In a 16-a saptamana de sarcina am simtit pentru prima data „fluturasul” care zburda in burtica, desi fiind la prima sarcina, aproape nimeni n-a vrut sa creada ca pot simti atat de devreme „omuletul” care crestea in mine! In saptamana a 18-a, deja il simtea si tati, stand cu mana pe burtica mea, deci ERA ADEVARAT: bebelusul nostru si-a facut simtita prezenta taaare devreme!!!

La varsta de o luna isi tinea bine capul sus! La doua luni si jumatate, il placea sa stea in fundulet, sprijinit de perne, iar la 4 luni, deja ii faceam baita in lighean, stand in fundulet, fara sprijin! De fortat, nu l-a fortat nimeni, cu nimic. Pur si simplu, a fost el TARE GRABIT SA SE BUCURE DE VIATA!!!

De la 5 luni a inceput sa mearga de-a busilea, intai taras, apoi din ce in ce mai bine, in 4 labe.

La sase luni si o saptamana, ne-a facut alta surpriza: l-am gasit ridicat in patutul lui, stand in genunchi, tinandu-se cu manutele de marginea patutului (Cum D-zeu o fi reusit sa ajunga acolo? Si acum ne mai intrebam!). Bine-nteles ca tipa ca din gura de sarpe, ca nu stia sau nu putea sa mai coboare de acolo…. Si peste marginea patutului se vedeau doar niste ochi mari si negrii (ca doua maslinute!) si speriati si O GURITA MARE, MAREEEE si… rotunda, care tipa de zor!!!!

Dupa trei zile de antrenament, la 6 luni si 10 zile, a reusit performanta de a se ridica singur in picioruse, la el in patut!!! Si de atunci inainte, sa te tii…….Au inceput nazdravaniile!!!!

Pe la 7 luni si jumatate, deja facea „turul patutului”, tinandu-se bineee de laterale….
Intr-o zi l-am lasat pe covor, la el in camera si am lipsit cateve secunde (doar!, iar cand m-am intors, l-am gasit dandu-se utza-utza, atarnat de usa unui dulapior…. si razand cu pofta! Nu va imaginati ce-a fost in sufletul meu atunci….(avea doar 7 luni si jumatate!!!!!!!)

La 8 luni si jumatate, facea 3-4 pasi singurel si-i placea sa „mearga” tinut de ambele manute.

La 9 luni si 10 zile (iar si 10 zile!!!), SI-A DAT DRUMUL LA MERS DINTR-O DATA!!!
De cazut, n-a cazut de multe ori si in orice caz, nu din picioare! A cazut din pat de vreo 3 ori, de doua ori cand de abia incepuse sa se miste si sa se rasuceasca si a 3-a data acum vreo 2-3 saptamani, desi deja stia sa coboare din pat, dar era asa de grabit….

Am zis ca va fi un „scurt istoric”, dar iata ca a fost mai lung…..

La 10 luni, Sebi deja incepuse sa ne „darame” casa!!!! Am sa va povestesc ce-mi mai aduc aminte dintre nazdravaniile lui de atunci, pentru ca azi a implinit 11 luni si daca pana acum n-am reusit sa notez mai nimic… Am si inceput sa uit…..caci in fiecare zi face multe „alte prostioare”….

Cea mai nazdravana-nazdravanie a fost aceea ca, intr-o seara de duminica, a tras de un racord flexibil din baie (care facea legatura dintre apometrul de apa rece si bazinul wc-ului) pana l-a rupt (adica 2-3 secunde, ca-i „ditamai fortzosul”!), desi era cu tati in baie (cica era supravegheat!)….Offff... Si era asa de interesanta FANTANA ARTEZIANA….. ca baietelul nostru (bebelusul de numai 10 luni, daca ati uitat!), radea sub jetul de apa, cu manutele ridicate, de parca ar fi vrut sa prinda picaturile de apa doar cu degetelele! (Si uite asa am stat noi fara apa rece la baie pana marti, caci tati era de serviciu luni, iar duminica seara, de unde sa cumperi racorduri flexibile???)

Alta data, eu lucram la calculator si nu stiu ce mi-a venit si l-am pus in premergator… care he-he-he de cand statea doar de decor in casa (cateodata se mai juca bebele cu butoanele premergaretului…)!… Si nici nu trec 5 secunde… si simt o respiratie in ceafa si niste ochisori curiosi, care ar fi vrut sa vada, peste umarul meu: CE FACE MAMI ACOLO?! … Intorc capul…. si… surpriza: Sebi al meu, statea IN PICIORUSE PE BORDUL PREMERGATORULUI!!!! Am verificat a 2-a zi, baietelul nostru nazdravan, deja invatase procedura: se apuca cu manutele de spatarul scaunului, se tinea bine-bine, ridica piciorusele pe rand, punea cate un genunchi pe bordul premergetorului si asa mai departe, in 2-3 secunde era SUS, in picioare!!!!
Premergatorul l-a stricat tot in perioada aceea (la 10 luni), pentru ca atunci cand il prindea, se suia in 4 labute pe bordul lui…. pana l-a rupt…

Ce mai facea Sebi la 10 luni?

A descoperit robinetii de la calorifere…. Si a vazut el ca protectia robinetului se invarte asa de frumos daca o scoti de la locul ei si ii dai un ghiont, pe jos… ca un titirez….. Iar tevile, ha-ha, de pexal, au fost scoase de catre nazdravan din bride de nenumarate ori…. (Noroc ca nu avem perdele, ca cine stie ce soarta ar fi avut saracele!!!)

Apoi a invatat sa se dea jos din patul nostru, desi este destul de inalt (cel mai inalt pat din casa)!
………Bate cu pumnisorii stransi in usa de la balcon si-l striga pe tati toata ziua, ca a vazut el ca tati intra acolo… si cum tati nu-i acasa…il tot cauta….

Daca suna telefonul sau se aude vreun zgomot la usa de la intrare, lasa tot ce „mesterea” si fuga-fuguta la telefon sau la usa si-l striga tot pe tati, ca de mami s-a plictisit….

Danseaza! Si ne jucam „cucu-bau” astfel: se lasa pe vine, asteapta sa zic eu „cucu” si apoi sare dintr-o data in picioruse si izbucneste in ras!

Are ce are cu usile… cele ale dulapioarelor unde ajunge el, le trosneste de nu se vad!… iar usile din interiorul apartamentului, le deschide si le inchide neobosit… Ba chiar se ridica pe varfuri si …”clantaneste”…clantele…. De sertare sa mai zic ceva? Are sertarul lui preferat, cel cu sosete…. pe care le arunca te miri pe unde….

La 10 luni, nu avea inca nici un dinte! La 10 luni si jumatate, in aceeasi saptamana, in trei zile consecutive, i-au iesit trei dintisori! Va imaginati ce suparare mare….

Inca papa tzitzi si a inceput s-o strige „tzisss” si s-o caute atunci cand…. ii e dor de ea…
La 10 luni, zicea doar „mama” (cand era suparat sau vroia sa doarma), „tata” (cat era ziua de lunga, il tot cauta prin casa, batand la usi si strigandu-l, poate-poate o fi tati dupa usa si il aude si vine…) si „tzisss” (tzitzi este taaare buna!).

A incercat si sa „escaladeze” patutul lui, din exterior catre interior. (Patutul este din material textil, dar NU are fermoar intr-o parte cum am vazut la altele, astfel incat sa se poata sui si cobori copilul singur in/ din patut, ci are toate laturile fixe.)
Sare in patut, CU TOT CU PATUTUL si-l deplaseaza atat cat ii permite covorul s-o faca, pentru ca patutul este pe parchet, care este proaspat lacuit si aluneca de minune….

„Fura” telecomanda si deschide-inchide televizorul la nesfarsit…. Ii plac deja reclamele…..

Se baga fara frica sub mese, masute, scaune (se joaca sub scaunul de la birou, atunci cand este mami la calculator, iar cand s-a plictisit si este grabit sa iasa de acolo, se loveste cu capul de scaun si tipa „mama”, sa il salveze mami de acolo….). [Mai nou, acum, la 11 luni, imi inchide calculatorul de la buton… ca sa-l bag in seama!!!!] Bine-nteles ca-l atrag prizele si cablurile (si le gaseste el, oricat de bine ar fi fost „mascate”!)…...Iar uscatorul de par este „o jucarie” extrem de interesanta….

Arata unde este bradutul cu luminitele si unde sunt animalutele de la el din camera, de pe pereti…. Cauta sub lenjeria de pat CE-O FI ACOLO? (mai ales ca salteluta lui are un imprimeu cu ursuleti), desi cearceaful lui are elastic si este prins pe sub salteluta!… Si sub covor este ceva interesant (noi inca n-am aflat ce, dar e clar ca lui ii trezeste interesul) si logic, ridica un colt al covorului, desi el sta cu poponeata pe covor!!!

A descoperit ca are putzulica si trage de ea…cand o prinde….

Umbla la radio si isi alege ce post de radio ii convine lui!!! Bine-nteles ca „jumuleste” CD-urile lui tati… (La TV n-ajunge ca l-am pus undeva mai sus.)

Baga degetelele in ochii papusii (are si el una, care a fost a mamei…). Scoate hainele din sifonier! Rade la bebele din oglinda (de curand a reusit s-o sparga si mami o avea ce cand a fost mireasa…nici nu vreau sa-mi amintesc!)….A reusit sa darame ditamai Dictionarul Tehnic Englez-Roman , mare si greu….cat doua caramizi la un loc!

Vai, ce era sa uit! Este mai bucuros sa sara in scaunelul special pentru masa, decat sa stea acolo cuminte si sa pape „papica bunaaaa”! De pe la 7 luni (?) reuseste sa iasa din centurile de siguranta ale scaunelului! Desi este destul de marisor, mananca numai alimente pasate la blender (de consistenta unei creme)….Offf…offf… Este vai si amar de mami, daca incearca sa-i dea papica pisata cu furculita!

In parc „alearga” dupa caini, joaca fotbal cu dopurile de la sticlele de plastic (sunt destui oameni prost educati, ce arunca diverse lucruri ce nu le mai folosesc direct pe jos si nu la cosurile de gunoi, din pacate…), adora sa se dea in leagan (stand in picioare!!!!!) si daca noi nu-i facem vant, isi face singur! (iti vine sa-l mananci!!!) si nu in ultimul rand, atunci cand vrem sa plecam spre casa, se tranteste cu (ma scuzati!) curu’ in iarba, ca si frunzele sunt tareee interesante si cum sa plece daca n-a apucat sa le studieze?!

Am lasat la urma distractia lui cea mai mare, aceea care pe noi ne umple de… nervi, trebuie sa recunoastem! Punctul fierbinte al casei, atractia irezistibila este: baia si respectiv wc-ul!!!! Daca se intampla sa uitam usa la baie deschisa, e prapad!!!! L-am gasit de nenumarate ori cu vasul wc-ului in brate…. Ii mai place si sa bata cu palmele in capacul de la wc sau … sa-l buseaca pur si simplu! La inceput era foarte curios sa vada ce este in interiorul vasului, dar acum s-a mai calmat (speram noi!).

Altceva ce era sa uit: de la Craciun incoace, a inceput sa imite si zice: „mam-mam” (ham-ham, cum face catelul pe care l-a primit de la Mosu’), „gata” (gata, atunci cand schimbam pampersul si e tare grabit sa „scape” la joaca), „ti-ti” (tit-tit, cum face masinuta) si puuu-puuu (pfiu-pfiu ce miroase pampersul baietelului!) si cateodata nu mai striga „tata”, ci „tati”!!!!! Suntem constienti de faptul ca inca nu vorbeste si ca deocamdata doar ne imita, dar suntem asa mandrii de el!!!!!!

Doamne, nici nu mi-am dat seama cand am scris atatea lucruri despre nazdravanul nostru, BEBELUS DE 10 LUNI (incepand de astazi, 04.01.2005, chiar 11 luni)!!!!
Asteptam cu mare nerabdare sa treaca si luna aceasta, sa-i luam copilului motzul, ca cine il vede cu motzul in frunte, zice ca-i fetita si trebuie sa indreptam „imaginea” baiatului (e tare "pletos": bretonul ii ajunge pana la gurita)!!!!

Astept impresiile voastre despre "nazdravaniile" noastre si sper ca nu v-am plictisit (prea tare, ca nu-s eu asa o mare povestitoare...)!

mav si Sebi


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Inca un atomic!!!
Sa va traiasca si sa fie sanatos, iar mami sa-si ia vopsea de par...
Ai povestit foarte frumos despre Sebi.

Vilma, Anca (3.7 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

mav. am cetit si m-am veselit! sa-ti traiasca multi ani, sa fie sanatos si voios! Si arata-ne niste poze!


Elena si www.ofoto.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=292004679105&page=1&sort_order=0" target="_blank">Erica 6. februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Mav, sa-ti traiasca inca o data(prietenii stiu de ce) scumpishorul.Doamne, dar tare precoce este. Face si reproduce f. multe onomatopee si cuvinte pt. varsta lui. Ehehe, maine poimaine aflam vesti despre micutzul Einstein!Sa nu ne uitati...


Tania cu Anduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...poze Noiembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Multumim pentru aprecieri!

Avem si poze:

http://community.webshots.com/user/sebizzu

http://community.webshots.com/user/mav26

Si povestea nasterii lui Sebitzu:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39253



mav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:



Este o poveste extraordinara! M-am distrat si in acelasi timp te-am admirat pentru ca ai postat povestirea din suflet, pentru ca esti atenta la fiecare clipa a puiutului tau.

Cat despre Sebi, mare poznas! Cand veti mai avea probleme cu instalatiile, la el sa apelati! Asa e si a noastra, mare electriciana!

Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:


Super
Sa tii jurnal (evident, pe DC)
Intr-adevar se uita fazele astea .... si sunt tare dragute.


Sorana si Monica (2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna Mav!
M-am distrat copios citind nazdravaniile "voinicutului"! Si povestea nasterii lui e la fel de amuzanta.
Felicitari pentru comoara voastra. Este un scump si jumatate si ma bucur tare mult pentru voi....
Abia astept sa citesc sau sa aud ce nazdravanii mai face scumpul vostru...
Sambata dupa-amiaza sau duminica daca e frumos si nu intervine altceva, mergem prin "tara piticilor"?
Ne putin

Mai vorbim si pe msg.

Aici aveti si poze cu noi, sper sa reusesc sa mai adaug cateva.

Pupici la mamici si bebiti

http://community.webshots.com/user/magdala77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

suuuuuuuupeeeeeerrrrr!:
1. puiul tau
2.dragostea ta pentru el
3. cum povestesti

sa ne tii si pe noi la "curent" cu ce mai descopera al tau nazdravan!!!!!

multa sanatate si sa creasca mare si ....cuminte!?

tie :rabdare si iti spunea cineva sa-ti cumperi vopsea de par!!!!!


bucurati-va de clipele astea si nu uita sa SCRII cum se smechereste puiul ...altfel uiti...si-i pacat.

va pupacim ,
Andreea si eu

[url=http://community.webshots.com/user/gianinaalina]"mitzulainen"[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Uite cum a trecut timpul si n-am mai scris despre puisorul nazdravan...
Dar azi am deschis un nou subiect "Nazdravaniile lui Sebi" si va invit acolo sa cititi ce s-a mai "ales" de noi!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53465

Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput