Cit de curata e casa noastra?

Cit de curata e casa noastra? | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Vin sarbatorile si cu ele curatenia...anuala pentru unii, zilnica pentru altii.
Va propun sa va acordati note de la 1 la 8 in functie de gravitatea cu care priviti in viata problema igienei.
8) cazurile bipolare si ubicuitare in care personalitatea gospodinei se dedubleaza pentru a ajunge in toate colturile casei, in spatele aragazului, inauntrul robinetului,mediul aseptic din bucatarie e propice operatiilor pe creier!!!
1) colcaie gindacii iar paianjenii au numar pe fiecare pinza pentru a le parveni posta!

Intrebare sondaj:

Cit de curata e casa noastra?

Vin sarbatorile si cu ele curatenia...anuala pentru unii, zilnica pentru altii.
Va propun sa va acordati note de la 1 la 8 in functie de gravitatea cu care priviti in viata problema igienei.
8) cazurile bipolare si ubicuitare in care personalitatea gospodinei se dedubleaza pentru a ajunge in toate colturile casei, in spatele aragazului, inauntrul robinetului,mediul aseptic din bucatarie e propice operatiilor pe creier!!!
1) colcaie gindacii iar paianjenii au numar pe fiecare pinza pentru a le parveni posta!

Alege respuns:

Aseptic, antibacterial, fara forme de viata inferioare
Cuaratenie saptaminala miros persistent in casa de clor
Ordine si curatenie fara devina activitatea principala dupa ce mincam
Curatz geamuri si aparatura de bucatarie cu utilizare zilnica
Fac curatenie pe Paste si anul Nou
Mentin ordine arheologica in casa
Mai arunc din lucruri cind sint atit de murdare incit nu stiu la ce folosesc
Cind nu se mai poate ne mutam in alta casa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Am votat si eu si am constat cu STUPOARE ca sunt ingrozitor de normala!!

Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Cred ca si eu sunt normala desi ma mustra constiinta cateodata ca nu pot face operatii in bucatarie... :)))

dar si asta imi place tare mult cu mutatul in alta casa ce pacat ca nu-mi permit!




5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Curatenie in fiecare zi, toata casa si in plus in fiecare zi o camera de sus pina jos.

Prefer sa mentin curatenia inainte da a lasa sa se acumule , nu vreau dureri de cap.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

optiunea "curatzenie la doua zile" nu exista... aia cu cloru nu poci sa o aleg sa nu inhale cupilu aromele.. asa ca fusei nevoita sa optez pt versiunea 3... A? asta inseamna ca is normala?

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Si eu tot versiunea 3, parca n-ar strica un pic mai multa curatenie, dar ce sa te faci cu trei copii in casa, doi ai mei si unul al soacrei mele ?

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_sonyei spune:

Si eu am ales tot varianta 3 pentru ca treaba cu clorul, desi o fac, nu se intampla decat o data pe luna... Restul, la 2-3 zile se curata tot in bucatarie (aparate) iar cu aspiratorul si carpa de praf o data pe saptamana... desi am uneori perioade de furie gospodareasca in care iau casa de la o margine si o curat pana la cealalta si cu geamuri, si cu perdele, si cu patura de pe canapea, si cu periuta pe covorul persan, iar clorul curata si baia si bucataria si balconul si pe jos si chiuveta si baia ... Asta nu inseamna ca intru in categoria 1...

Mama Criss si Bebe Sonya-Alexandra
-------------------------------------
Fi fericit in fiecare clipa caci viata e scurta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Eu nu sunt chiar asa de normala ca voi, totusi sunt mai normala decat credeam

Cunosc o faza reala cu mutatul in alta casa, e vorba de un barbat si de o sedere care se voia oricum a fi temporara, da' tot ma bufneste rasul cand imi amintesc povestea

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sa vedeti acum, cind golim (la propriu) casa, ce descoperim... lucruri uitate pe cine-stie-unde, iar totul este cu susu-n jos, incit nici nu mai seamana cu casuta noastra!
Dar mai sint doar citeva zile si plecam, asa ca incercam sa "lichidam" totul cit mai repede.

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalossa spune:

N-am inteles chestiunea a doua aia cu...curatenia saptamanala si mirosul de clor prin casa.Pai cine crede ca daca dai o data la saptamana cu clor toata saptamana miroase a clor prin casa.Eu fac in fiecare zi cate putina curatenie ,asta cum se numeste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Io nu pot sa votez ca n-am cum. Adica, daca fac curatenie, ma asigur ca nu mai exista forme inferioare de viata, miroase a clor, curat sculele din bucatarie si chiar robinetele pe dinauntru, insa intre doua curatenii majore se mai cuibareste cate un Patrocle prin vreun colt, sa prinda tantari, iar teava de scurgere de la cada face piatra si depuneri de forme inferioare de viata pe dinauntru :))))).

J.

Mergi la inceput