Minunea noastra - Nathalie!

Minunea noastra - Nathalie! | Autor: Andreea_si_Doru

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor
Citind povestile nasterilor pe forum… m-am decis sa va scriu si eu cum a fost nasterea minunii noastre, chiar daca a fost cezariana. De obicei la cezariana nu treci prin atatea “probe” ca la o nastere naturala, dar merita povestit prin ce am trecut eu…
Fiecare cu experienta lui, dar daca ar fi sa aleg din nou, tot asa as alege.
Era miercuri, 29 septembrie 2004… ziua in care mi-a fost programata operatia, ziua pe care o asteptam de atata timp… M-am trezit la 5, ca nu mai aveam stare. Incepusem sa vorbesc cu bebelina, sa-i spun ca astazi o va cunoaste pe mama! La 7:00 dimineata m-a sunat dr-ita mea si mi-a zis sa vin la spital ca la 9 incepem. Tata nici nu se trezise, nici nu-si bause cafeaua de dimineata si el trebuia sa ma duca cu masina, si am inceput agitatia... am avut niste contractii foarte misto :)(de emotii) si am zis, ca daca nu nasteam atunci cu cezariana, as fi nascut fara . Ok. Am plecat la spital, pe la 8:45 am ajuns, cam tarziu, trebuia sa-mi ia si sange si sa-mi faca aranjarile. Dr-ita zice hai repede la pregatire. Ma duc intr-o sala, ma imbrac in camasa aia a lor, imi ia sange, imi pune perfuzii... de fiecare data intrebam - o sa ma doara? :) si ele ziceau nu, deloc. Asa a fost, pana la sonda urinara, la care am zis ca ma urc pe pereti de durere. In cateva minute a trecut si durerea aia. In alte 15 min eram in sala de operatii, toate asistentele in jurul meu. Mi se facuse frig, tremuram toata, am zis ca sigur am sa-mi misc spatele, si o sa fie naspa, ca nu o sa gaseasca anestezistul locul potrivit pentru spinala (am facut anestezie spinala ca-si facea mai repede efectul si scapam de ea repede, dupa nastere). Ok. Cu atatea temeri in cap, parca mai tare tremuram... dupa alte 15 min a venit si anestezistul, se facuse 10:15. Imi zice ce am sa simt, o caldura in picioare, si cand imi zice el, sa ma intorc de pe o parte, pe spate, ca anestezia isi face efectul in 10 sec . Asa a fost. In 10 sec nu am mai simtit nimic de la jumatate in jos, decat apasari, si miscari pe si in burta, dar nu durere. Dr-ita a aparut la cateva minute dupa, Sabina – sora mea nu ajunsese inca in sala de nasteri... dar a venit si ea in 5 min. Mi-au pus masca de oxigen si paravanul ala sa nu vad nimic. Sora-mea era langa mine, si o intreb la un moment dat, crezi ca au inceput operatia? Si ea zice... dar te taiau cand am intrat eu, ceea ce era cu 5 min inainte sa o intreb. Totul decurgea cu viteza foarte mare. In alte 10 min, la 10:45 i-am auzit pe dr spunandu-i Sabinei sa faca poza, repede Fetitza se nascuse, o minune... Am auzit-o si eu tipand… a avut scorul APGAR 9 si la 5 min tot 9 – deci era sanatoasa!!! Apoi mi-au cantarit-o, masurat-o, imbracat-o... si mi-au dat-o in brate. Nu stiti ce am simtit atunci, am inceput sa plang... era asa frumoasa(ptiu,sa nu fie de deochi :P) nici nu credeam ca e chiar a mea... ca am putut face un lucru atat de minunat!.Pur si simplu m-am indragostit pe loc Peste inca vreun sfert de ora o alaptam. Apoi m-au mutat in salon la mine, unde am stat singura, chiar daca erau 2 paturi. Nu am putut deloc sa dorm, doar cu gandul, ca cine stie ce se intampla, cand eu inchid ochii . Asa ca 3 nopti am avut albe, dar a meritat, ca fetitza mi-a vomat la un moment dat, si am intrat in panica, si am zis, ca ce bine ca nu am dormit. In a 3 zi seara, am dormit cu ea in patul mare, din spital... mai mult iepureste, dar am prins cateva ore de somn. Anestezia mi-a trecut, a 2-a zi mi-a scos si sonda aia, si apoi am inceput sa mananc mancare solida... sa ma misc; ma cam durea, dar era suportabil. Imi aduceau medicamente de calmare a durerilor din 6 in 6 ore, asa ca nu prea simteam nimic. Copila s-a adaptat extrem de repede la viata din afara, facea kk, pipi, manca sanatos... O singura data a trebuit sa ii dam lapte praf, sau formula cum zis astia aici... pentru ca colostrul nu era gras... si fetitza imi scazuse in greutate... cica. Pana in a 4-a zi, si-au dat si aia seama ca era stricat cantarul . Of ce m-am speriat. Pai ziceti si voi... la nastere avea 3452g, a 2-a zi avea 3205g, a 3-a zi avea... 3025g si cand am iesit... 3210g. M-au speriat aia degeaba. Oricum cand am iesit, tot ce ma mai durea era locul imi facuse injectia, in spate, dar era suportabil. Asistentele au fost tare dragute cu mine, am avut si o romanca, la un moment dat... Parintii si sora m-au vizitat in fiecare zi, normal… stateau si peste program… mi-au facut si un film si muuulte poze… acum la 2 luni si 4 zile ale Nathaliei are deja 1200 de poze… in fiecare zi facem cateva poze… ca sa ne amintim cu totii cand va fi ea mai marisoara toate momentele de vis pe care le avem acum cu ea.
Acum fata creste, ne umple sufletele de bucurie, e cumintzica, sanatoasa, voioasa… ce mai… ii multumesc Cerului ca mi-a trimis un inger pe pamant sa ne bucuram cu totii de ea!
Inca il asteptam pe tata – Doru – sa-si cunoasca, sa-si tina in brate si sa-si iubeasca printzesa.
Sper ca v-a placut povestea… eu n-am sa zic ca am cel mai frumos copil din lume, chiar daca eu sunt sigura, din punctul meu de vedere ca asa e :D, pentru ca toti copiii sunt minunati, daca sunt iubiti!
Va doresc multa sanatate si Dumnezeu sa ne ajute pe toti!


Andreea, Doru si Nathalie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa-ti traiasca printesa si sa creasca mare, sanatoasa si isteata !!! Ma bucur ca ati trecut cu bine peste obstacolele inceputului, sper sa fie tot mai bine inaintand in ani ! Nathalie sa
va aduca numai bucurii si impliniri !

Da` vrem si noi pozeee !!!



Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Sa-ti traiasca ! Sa fie sanatoasa, norocoasa, desteapta si sa aiba parte numai de fericire!

Apropo de poze - nu esti singura care face mii de poze la puiutz! (cred ca si noi avem vreo 8mii de poze pana acum +filme - dar cati baietzi au mami si tati?)

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Felicitari!!!!
Sa va traiasca puiutul si sa fie mereu fericit si sanatos alaturi de voi!!!!!!!

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

sa fiti sanatosi si sa va dea Dumnezeu numai zile bune sa va bucurati de ingerasa trimisa voua !

mona si lia (24.04.2004)

www.seansimon.com/november2004.htm" target="_blank">poze SUPERproaspete
poze lia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">nasterea liei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Foarte frumos Andreea! Sa fiti sanatosi si sa va iubiti! Sa va bucurati de printesica voastra, pt ca este cu adevarat frumoasa foc!
Felicitari pentru o mama tanara si curajoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:



Andreea sa-ti traiasca printesa,sa fie sanatoasa si plina de noroc in viata,dar...vrem poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Salutare!

Va multumesc frumos pentru cele urate... si m-am gandit sa pun si eu niste poze :P.

Sper sa va placa... Sanatate multa!

Andreea, Doru si Nathalie

Minunea noastra, Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

VINE DORU!!! - pe 21 decembrie Sanatate!

Andreea, Doru si Nathalie

Minunea noastra, Nathalie www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37497" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36133&whichpage=2" target="_blank"> Cererea in casatorie si povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Sa va traiasca fetita si sa va aduca numai bucurii. S acreasca mare si sanatoasa.

Foarte frumoasa povestea ta si deosebita.... sa inteleg ca tatal isi vede abia acum fetita?



5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

DA!!! Abia acum isi cunoaste printzesuca. Nu ne-am vazut de 6 luni si am nascut singurica :( dar de marti totul va intra in normal, cu ajutorul Bunului Dumnezeu!

Sanatate si abia astept sa fie bine :)

Andreea, Doru si Nathalie

Minunea noastra, Nathalie www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37497" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36133&whichpage=2" target="_blank"> Cererea in casatorie si povestea noastra

Mergi la inceput