anestezie totala sau partiala?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

MIRUNDA, iti multumesc din suflet pentru raspuns, inca sunt acasa si astept cumintzica data de 16, eu nasc la municipal, sper sa reusesc sa vorbesc cu anestezistul macar cu 5 min inainte de operatie, dar cred ca atunci este cam tarziu pentru peridurala fiindca am inteles ca trebuie cumparat dinainte trusa.
BAFTA LA EXAMEN ! SI FERICITE LA TOATE FETELE.

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

MIRUNDA, iti multumesc din suflet pentru raspuns, inca sunt acasa si astept cumintzica data de 16, eu nasc la municipal, sper sa reusesc sa vorbesc cu anestezistul macar cu 5 min inainte de operatie, dar cred ca atunci este cam tarziu pentru peridurala fiindca am inteles ca trebuie cumparat dinainte trusa.
BAFTA LA EXAMEN ! SI FERICITE LA TOATE FETELE.

monica



Monica draga, nu crezi ca ai putea sa intrebi zilele astea, inainte de internare, daca nu ti-ai putea cumpara trusa? Poate mai merge! Din cate am auzit, la Municipal sunt cativa anestezisti care se stiu cu regionale.

Poate se mai poate!

Te sarut si bafta!!

Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

quote:
Originally posted by V. Erica

Multumesc f. mult draga Mirunda si multa bafta la examen!
Ar mai fi niste intrebari, daca poti sa mai intervii, OK, daca nu - poate mai posteaza si altcineva care a trecut prin astea.
Una ar fi: cu cat timp inainte nu ai voie sa mananci la anestezie (generala/partiala) ca sa fie totul bine?
Alta: revin - este cineva pe-aici care se teme sa nu lesine cand isi vede copilul prima data, plin de sange, transfigurat dupa efortul mai mic/mai mare al nasterii? celor care sunt medici, precum Mirunda, li s-a intamplat sa le ceara pacienta sa nu le arate BBul imediat? sau doar eu sunt mai slaba de inger?
Va pe toate si sa auzim numai de bine!!!



Draga Erika;

1: -in primul rand cu mancatul: cu 6 ore inainte de anestezia generala nu mai ai voie sa mananci (cel mai bine maninci seara, si dupa aceea nimic, daca operatia e a2a zi), pana cu 2 ore inainte ai voie sa bei, dar numai lichide clare, apa sau ceai, dar nu in cantitati prea mari...dar ma minunez ca vor sa-ti faca generala si nu ti-au zis asta! Cum ar fi fost daca nu stiai? Off...
-la anestezie regionala la nastere normala...dupa ce incep durerile, e cel mai bine sa nu mai maninci, poti insa bea, lichide clare
-la anestezie regionala pentru cezariana, tot ca la cea generala, 6 ore (min.) pauza de maincare, pana cu 2 ore inainte lichide clare.

EU INSA AS INTREBA INCA ODATA, poate anestezistul tau procedeaza altfel..nu stiu.

2: Erika draga, eu cred ca atunci cand o sa iti vezi bebitul, bucuria va fi mult mai mare decat teama de a vedea sangele...cam asta e experienta mea...Te-ai gandit vreodata ca singele ce il vezi este ceeace l-a facut pe bebitul tau sa existe, 9 luni de zile?
Daca totusi ti-e frica, roaga-i sa il stearga un pic inainte...dar eu nu cred!

Bafta, bafta!!!

Mirunda


http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

quote:
Originally posted by adita

Mirunda, tocmai de lipsa de experienta a anestezistilor de pe la noi mi-e cel mai frica.La a doua cezariana am cerut sa nu-mi faca anestezie generala, anestezistul a fost de acord, mai ales ca mancasem inainte si am inteles ca asta poate fi un pericol in plus la anestezia generala, dar nu a reusit sa ma intepe, dupa ce s-a chinuit si m-a chinuit si pe mine cateva minute bune. eu zic ca asta spune cate ceva despre priceperea anestezistului respectiv in ceea ce priveste altceva decat o anestezie generala, pe care trebuie sa recunosc, mi-a facut-o ireprosabil. ce se poate intampla daca insist cu anestezia partiala si dau tot de un anestezist fara experienta la asa ceva? poate sa nimereasca aiurea cu acul ala si sa am probleme din cauza asta? ma gandesc totusi ca e vorba de o zona destul de sensibila si mi-e frica sa nu patesc cine stie ce. inca o data, multumesc pt raspunsuri



Adita, inteleg ca de la cealalta experienta a ta a trecut ceva timp...poate s-au mai schimbat lucurrile! Ai intrebat despre rahi sau peridurala? Ei ce zic?
Daca nu fac, da, ai dreptate, atunci va trebui sa faci generala, vezi ce am scris mai sus depre nemincatul inainte. Este insa altceva daca stabiliti din timp, si tu si anestezistul sunteti pregatiti "psihic" pentru asta. Si iti zic, poate intre timp s-a schimbat ceva!

Cateodata si anestezistii cu experienta au probleme sa gaseasca spatiul rahidian, uneori nu e usor. Mai ales la femeile mai corpolente, mai ales daca au inceput deja contractiile, la deformari de coloana, etc..
Ai vorbit cu un anestezist deja?

Cu drag,

Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".


http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

quote:
Originally posted by Mirunda

Adita, inteleg ca de la cealalta experienta a ta a trecut ceva timp...poate s-au mai schimbat lucurrile! Ai intrebat despre rahi sau peridurala? Ei ce zic?
Daca nu fac, da, ai dreptate, atunci va trebui sa faci generala, vezi ce am scris mai sus depre nemincatul inainte. Este insa altceva daca stabiliti din timp, si tu si anestezistul sunteti pregatiti "psihic" pentru asta. Si iti zic, poate intre timp s-a schimbat ceva!

Cateodata si anestezistii cu experienta au probleme sa gaseasca spatiul rahidian, uneori nu e usor. Mai ales la femeile mai corpolente, mai ales daca au inceput deja contractiile, la deformari de coloana, etc..
Ai vorbit cu un anestezist deja?

Cu drag,

Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".





Tocmai, ca n-a trecut prea mult timp de la ultima cezariana (un an si 7 luni), nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp.din cate spui tu aici, pana la urma s-ar putea sa nu fi fost vina anestezistului, ca intruneam toate conditiile de care spuneai ca pot ingreuna munca unui anestezist (si corpolenta, si cu coloana un pic stramba, aveam si contractii si nu puteam sta nemiscata). Nu cred ca pot vorbi cu un anestezist, fiindca n-am planificat cezariana, si nu stiu cine o sa fie atunci de garda. sper sa fie cineva care sa se priceapa. sau poate ar fi bine sa nu mai astept pana la declansarea travaliului, sa stabilesc o data pt cezariana, si in felul asta as putea vorbi si cu anestezisul, sa fim amandoi pregatiti, dupa cum spuneai. inca o data multumesc si succes la xamen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Da Adita, cred ca asa ar fi mai bine, sa stabilesti dinainte ceva.

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Mirunda, intervin si eu cu o intrebare aici despre anestezie. Sti ca eu sunt mai fricoasa, doare tare cand iti face peridurala? Si cat dureaza sa ti-o faca?

oana si bebitza din burtica (37s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Oana draga,

fata de durerile nasterii, peridurala este cam floare la ureche...seamana cu o injectie, un pic mai dureroasa...sau nu! Depinde, unele mamici zic ca nici nu au simtit, altele sunt mai sensibile...se face in general anestezie locala, deci eu zic ca doare, dar nu tare! Pentru mine a fost floare la ureche, fata de durerile dinainte...

Cat dureaza: depinde de mai multe lucruri:
-greutatea mamicii, la cele mai solide e un pic mai greu
-capacitatea mamicii de a coopera: cu cat se misca mai putin si sta mai linistita, cu atat merge mai repede
-anatomia coloanei- la cea cu probleme (scolioza avansata, etc) e mai greu
-experienta anestezistului
-sa nu razi, dar am observat ca OPTIMISMUL conteaza enorm! Nu am statistici despre asta, dar sunt unele femei care iti zic de la inceput "la mine niciodata nu iese nimic bine, mi-e frica, etc..." Si de multe ori sunt probleme...

Altele zic "mi-e frica"-si e normal, cui nu i-ar fi, dar le vezi ca sunt optimiste, ca nu TOCMAI LOR o sa li se intample ceva rau...SI ASA ESTE!!!

In medie, la mine (dupa 5 ani, cam 400 de peridurale), dureaza cam 10 minute cand e usor (incluzand dezinfectia spatelui, anestezia locala, pusul cateterului) si cam 20, 25 de minute cand e greu. Din 10 peridurale, as spune ca poate 1 e grea. Asa ca zi si tu la fel: de ce sa fiu TOCMAI EU aia?
Pe urma mai dureaza cam 20-30 min. de injectat anesteticul local, si de vazut cum reactioneaza pacienta (tensiune, frecventa cardiaca, concentatia de oxigen, etc...) deci monitorizare, pentru a vedea ce efecte are anesteticul, doza necesara etc...In total, cu o pacienta pentru peridurala stau cam o ora, dar injectia propriu zisa dureaza numai in medie, 10 minute.

Asa ca, fii curajoasa si optimista, si va fi bine!

Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Uf, Mirunda, parca as vrea si eu sa fiu optimista si sa nu ma mai gandesc cu frica...Dar, oricum, raspunsul tau m-a facut sa ma gandesc ca, oricum, e mai bine cu ea, ca imi ia din durerile celelalte...Dar mult dureaza cu tot cu verificat...o ora! Bine ca injectia nu dureaza mult. Eu sunt grasutza, tu sti, dar data trecuta, cand am fost internata, cu tot cu dezinfectat spatele...in 5 minute cred ca mi-a facut rahia. Dar am inteles eu bine ca e mai dureroasa peridurala? Si care din cele doua este mai adanca?
Te pup si merci pentru raspunsuri!

oana si bebitza din burtica (37s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Ceea ce pot sa va spun si eu din experienta mea, la prima nastere am nascut prin cezariana cu anestezie generala, pentru ca probabil asa s-a impus fiind o cezariana de urgenta. Eram de 3 saptamani in spital, din saptamana 33, imi monitorizau zilnic contractiile, iar cand am ajuns in saptamana 36, la un alt control de rutina CTG, au vazut ca bataile inimii la copil oscilau, erau cand 85, cand 170, asa ca au considerat sa fac cat mai repede cezariana, desi eu initial as fi vrut sa nasc normal. A decurs totul bine, eu precizez ca mancasem dimineata pentru nici nu stiam ce ma asteapta in acea zi de duminica si la ora 11. 30 am nascut-o pe Andreea, a fost cei drept cam micuta pentru 36 de saptamani, a avut 2,2kg dar a fost sanatoasa, a avut scor Apgar 10 si au mai tinut-o in spital pana a mai luat in greutate, dar probleme de sanatate nu a avut, multumim lui Dumnezeu niciodata, si are acum 2,9 ani. Eu mi-am revenit mai greu dupa operatie, dar probabil si datorita faptului ca am stat asa mult timp in spital si nu aveam voie sa fac miscare.
Acum 5 luni am nascut a a doua fetita, insa de data aceasta am vrut neaparat sa incerc si nasterea naturala( eu voiam sa nasc in apa), dar nu a mai fost timp, am ajuns destul de tarziu la spital, au inceput contractiile la ore 13, la 15 am ajuns la spital cu dureri foarte mari, credeam ca o sa nasc in masina daca nu ajungeam mai repede,si la 18.30 am nascut-o pe Diana de 3,270kg, Apgar 10.
Ce sa zic durerile au fost mari intr-adevar dar numai in timpul nasterii, dupa m-am refacut foarte repede dupa doua zile deja eram acasa. Am vrut sa nasc a doua oara natural, pentru ca stiam ca la cezariana am dureri mari dupa, iti revii mai gru si eu trebuia sa fiu cat mai bine pentru a fi in forma cu cele doua fetite, pentru ca nu avea cine sa ma ajute in afara de sot, pentru ca suntem departe de tara, in Germania. Deci ambele nasteri au fost in Germania si am avut mare incredere in medicii si spitalele de aici, desi nu cunosteam limba.
Dana, in legatura cu teama de a vedea copilul prima data plin de sange, sa stii ca si mie imi era un pic teama, dar moasa m-a intrebat daca sa mi-o dea imediat, sau sa o stearga inainte si i-am spus ca intai sa o stearga, asa ca au luat-o, au sters-o, au cantarit-o, au imbracat-o si apoi au adus-o pe domnisorica frumoasa si dichisita. In legatura cu asistatul taticului la nastere sa stii ca este foarte bine sa fie langa tine, sa te mangaie in acele momente si sa te sustina si te asigur ca nu va lesina, daca nu a lesinat al meu, te asigur ca nu va lesina nici el, in plus va fi o bucurie imensa si pentru tatic sa stie ca a asistat la nasterea copilului, mai ales ca nu foarte multi se pot lauda cu asa ceva, fiind o practica relativ recenta la noi.
Hai ca am scris o gramada, va doresc tuturor multa sanatate, nasteri usoare si bebelusi sanatosi si frumosi.

Mergi la inceput