anestezie totala sau partiala?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

mai Stelutza, sa nu te deochi, ai mai aparut si tu pe DC, poate sotul tau o putea sa stea langa tine, da` pe-al meu n-ai sa-l vezi: el nu se uita nici la intepatura saptamanala pe care i-o facem lui Eric (stii, pt acarieni), darmite sa asiste la o cezarina, poate daca ... (desi acum exista posibilitatea sa stea in sala de operatii, sa filmeze ...). Aici ne potrivim tare `rau`: nici eu n-as putea asista, daca as fi in locul lui, m-as perpeli pe hol, m-as ruga ... Doctorul meu m-a asigurat ca nu ma voi speria de bebitza, ca nu va fi plina de sange... Dar, hai sa nu deviez de la subiect...
Am vorbit azi cu el si voi face anestezie rahi + peri, deci combinata, anestezistul cu care lucreaza cica se pricepe bine, bine, bebitza poate fi repede alaptata, iar durerile post-operatorii nu vor fi prea mari (eu n-am suferit prea tare nici dupa generala: m-am refacut repede). Mi-era un pic teama de partiala (culmea, va spune Mirunda), dar am mare incredere in medicul meu, este si un tip haios si comunicativ, sper sa nu ma inveseleasca prea tare in timpul operatiei ...
Lali, l-ai intrebat pe medicul tau de ce combinata?
. Ar fi interesant daca ar posta fete care au avut o anestezie combinata sa ne spuna si noua cum s-au simtit.
A, uitam ... Stelutza, de ce n-ai avut voie sa te misti dupa cezariana, pe mine m-au indemnat dimpotriva sa ma ridic cat mai repede, sa fac miscare, si a fost OK!!

Dana si Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Dana, nu mi-au dat voie sa fac multa miscare si sa stau cat mai cumintica in pat,inainte sa nasc pentru ca aveam contractii, dupa normal aveam voie sa fac miscare, dar pe mine ma durea ingrozitor operatia si imi era frica sa nu se intample ceva rau, stii ca si eu sunt fricoasa.
Tu cum te mai simti? In ce saptamana esti?
Pupici si sarbatori fericite tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Ah, uitasem Dana sa-ti spun ca intru mai rar sa scriu pentru ca nu prea am timp din cauza piticutelor, ai sa vezi si tu cum este cu doi, pur si simplu iti mananca urechile nu alta, cand sunt nervoasa, in special pe Andreea, intru pe DC sa ma calmez si sa vad ce mai scriu fetele,asa ca citesc mai mult decat raspund la subiecte,dar sper in curand sa fiu mai activa.
Apropo, ai facut carnatii ardelenesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Stelutza, sunt in saptamana 36, mai am un pic, da` nu mai am rabdare deloc. A fost/e inca tare grea sarcina asta...
Da am facut carnati -nu ardelenesti ca n-am gasit reteta- dar sunt tare mandra de mine ca au iesit tare buni, desi fac pt prima oara. O sa mai fac si la anu` (sper ca n-a fost `norocul incepatorului`) si sa iasa la fel de buni.
Hai c-o sa-ti dau un PM cand am timp, ca se supara adminu` ca deviem subiectul. Sarim de la anestezie la carnati.

Fetelor, n-ati facut niciuna combinatie de rahi cu peri ????

Dana si Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Dana, l-am intrebat pe medicul meu de ce "combinata alpina" adica rahidiana-peridurala si se pare ca motivul e acelasi, e un tip de anestezie pe care o face foarte bine medicul anestezist. Pentru mine conteaza mai mult sa stiu ca e priceput in ceea ce face, decat sa ii impun eu ceva cu care poate nu are atata experienta. Si oricum eu doream sa evit anestezia generala, asa ca in rest sper doar sa isi faca foarte bine treaba...
Se pare ca saptamana viiotare se va produce evenimentul. Daca va fi asa, va voi scrie cum am reactionat. Sunt oricum foarte optimista !

Pupici,
Lali si bebe saptamana 38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Lali,
Tinand cont de explicatiile pe care ni le-a dat Mirunda v.a.v. de combinatia rahi+peri, eu trag concluzia ca echipa de medici cu care vom naste noi este deschisa spre `tehnici moderne` in medicina (anestezie) si deosebit de atenta la durerile mamei de dupa, iar BBul este de asemenea avantajat din cate m-a asigurat medicul meu.
Nastere usoara, Lali si asteptam cu nerabdare sa ne povestesti cum a fost.

Dana si Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Multumesc de urari, Dana si sarbatori fericite !

Lali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kathywsha spune:

Cum arata cateterul? Si cum poti sa stai pe spate sau relaxata daca simti ca ai o chestie infipta in spate?

ceea ce stiu este ca nu stiu nimic...Socrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kathywsha spune:

sau,
daca sunt supraponderala 1.70 90 kg nu pot sa mi fac peridurala...sau nu mi prinde?

ceea ce stiu este ca nu stiu nimic...Socrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am nascut acum o luna cu cezariana. Am sa va spun cum am perceput-o eu.
Dupa 2 zile de declansare nereusita, in care am avut ceva dureri, ( insa nici pe de parte dureri din acelea mari insa mi-au ajuns) s-a decis pentru cezariana. Era clar ca nu ma dilat.
Nu va pot spune ce fericita am fost.
Cea mai neplacuta chestie pentru mine a fost introducerea sondei, in rest nu am avut nici o problema.
Mi s-a facut rahi anestezie, a fost floare la ureche, nu m-a durut capul dupa, nu am avut nici un fel de probleme.
Nici dupa nu am avut dureri, asa cum am citit ca ai dupa cezariana.Am simtit niste contractii, dar erau atat de usoare ca intensitate incat durerea era ca la ciclu, o durere medie. Mi s-a dat o injectie si nici pe aia nu am simtit-o.
Deci dupa nu am avut dureri. Operatia nu am simtit-o deloc, singurul lucru neplacut era ca ma tinea ceva, imi era parca frica sa ma intind, si asta a tinut 1-2 zile.
In spital am fost in salon cu inca 2 fete cu cezariana si una cu nastere naturala. Nu era nici o diferenta la recuperare. Cea cu nasterea naturala mergea la fel de incet ca noi in a doua zi, si toate ne-am externat peste 2 zile.
Deci am nascut miercuri si vineri plecam acasa.
Miercuri seara m-au si mutat in salon, deci a trebuit sa ma ridic din pat sa ma puna pe scaunul cu rotile, iar joi mi-au scos sonda( nasol de tot) si a trebuit sa merg singura la toaleta. Mi s-a spus sa ma plimb, sa ma misca.Asa am facut si nu regret.
Eu nu as fi fost de acord cu anestezia generala, si ma bucur ca anestezista a decis sa imi faca rahi anestezie. La mine a functionat perfect.


Crinuta si Rayan

Mergi la inceput