anestezie totala sau partiala?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Si eu am facut tot rahie anestezie, asa am convenit cu medicul, tinind cont ca nu am vrut sa stiu ce sex sunt pina la nastere. A fost de nedescris, fiind si gemeni, am 2 fetite superbe.
Oricum vorbeste cu medicul tau care te-a monitorizat.

Nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Am revenit sa va spun cum a decurs nasterea. Am facut cezariana pe 27 decembrie (si bine am ales caci bebele era in prezentatie pelviana si mai avea si o manuta la cap!).
Dimineata a venit anestezistul la mine sa discutam si m-a intrebat ce fel de anestezie doresc. Dupa discutia prealabila mi-a inspirat multa incredere si i-am spus: cum considerati ca e mai bine, dar nu vreau anestezie generala.
Si mi-a facut rahianestezie (fara combinatie cu peridurala).
Punerea anesteziei a drat 5 minute si nu am simtit decat o intepatura.Am fost constienta toata operatia, mi-am vazut puiutul din prima clipa, iar cand m-au dus la reanimare am inceput sa dau telefoane.
Nu cred ca era necesara si peridurala pentru ca durerile de contractare a uterului de dupa operatie mi-au fost calmate cu un piafen si un algocalmin puse in perfuzie, asa ca un cateter in coloana nu cred ca era neaparat necesar. In cateva ore mi-am simtit picioarele complet a doua zi dimineata m-am dus in salon pe picioarele mele si am inceput sa ma plimb, iar dupa doua zile eram acasa. Nu am avut nici un fel de dureri de cap sau de spate de la anestezie si nici vreun alt efect secundar.

Pupici si nasteri usoare !


bebe Dragos si mamica Lali

http://community.webshots.com/user/laurastoica100

"Daca ii judeci pe oameni nu mai ai timp sa ii iubesti " Maica Tereza

Mergi la inceput