Dureri de burta la ciclu!

Dureri de burta la ciclu! | Autor: Ramonika

Link direct la acest mesaj

De cand am avut ciclu prima data de pe la 14 ani am avut dureri de burta...
Tot am intrebat in stanga si in dreapta si toti mi-au spus ca e normal "la varsta asta", iar acuma am 26 de ani si tot cu dureri am ramas... Iau Algocalmin sau alta pastila contra durerilor si imi mai trece, insa nu-mi explic de ce mereu am asa dureri, fata de alte persoane care nu au deloc. Tre sa mai precizez ca am dureri numai prima zi de ciclu, nu toata perioada, insa destul sa ma enerveze. Foarte rare au fost lunile in care nu prea m-a durut. In special vara era un pic mai bine. Mai are altcineva asa ceva? S-a tratat cineva? Cum? Cu ce?

De asemenea, vreau sa imi zica cele care sunt mame daca se scapa de acest fel de durere dupa ce nasti, sau nu are legatura?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ramona, aceeasi problema a fost si la mine, dureri in prima zi, cateva ore cu lesinaturi si varsaturi. Durerile imi treceau doar cu antispastice intramuscular. Cu ce le-am venit de cap: anticonceptionale. Am avut cicluri normale, nedureroase, nu mai erau asa abundente ca inainte. Eu zic sa mergi la ginecolog sau macar la un cabinet de planinig fanilial, iti va face un scurt examen pentru a exclude anumite boli ce contraindica ACO si apoi poti sa iei.
Am nascut acum 6 luni, dar alaptaz si inca nu mi-a venit ciclu. Poate altcineva iti raspunde la intrebarea asta.

Diana si Vladut (16.05.2004)
http://community.webshots.com/user/dianar130

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

a, si dupa ce am oprit ACO, 6 luni pana am raman insarcinata nu am avut nici o treaba cu ciclu, ca si cum nu ar fi fost, discret discomfort, cat sa ma anunte ca a venit.

Diana si Vladut (16.05.2004)
http://community.webshots.com/user/dianar130

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Mersi Diana!
Am luat anticonceptionale, intr-adevar, mi-au reglat ciclul, insa nu am scapat totusi de durerile de burta...
Deci trebuie sa astept pana voi avea un copil ca sa imi fie mai bine?

Ramonika si pisica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

din cauza uterului retrovers sunt durerile astea mari, si eu am de cand ma stiu, insa dupa nastrere s-au mai linistit. Inainte varsam si imi venea sa ma urc pe pereti vreo 5 ore in prima zi, si ma tinea 5-6 zile, dureroase 3 zile. Acum e mai bine.
Fa un copil si trece, nu de tot, dar....
Uterul retovers impiedica evacuarea menstrei si de aceea doare.

April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Vin si eu in clubul fetelor cu dureri de burtica. Si ce mai dureri...de simt ca inima ii vina sa plesneasca de durere, cu vomitaturi, cu nervi, cu plansete, cu rugaminti catre Doamne Doamne sa ma lasa macar un pic....offf. Ma tine o zi de fapt cateva ore la inceput, zilele urmatoare mai doare dar mult mai usor.
Am incercat si eu de toate, anticonceptionale car eimi dadeau o stare ff nasoala (si d eatunci nu mai iau deloc), medicamente dintre cele mai tari, algocalmin filole, tot ce are ibupfrofen, supozitoare, nimic nu pot sa spun ca e bun.
Iau ce am la indemana si suport...asa fac de fiecare data.

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Si eu am avut ciclu dureros si am reusit sa rezolv necazul cu durerile in clipa cand am inceput sa iau anticonceptionale . Am o prietena care a urmat un tratament homeopatic si acum nu mai are probleme . In orice caz in perioada ciclului incearca da eviti sa bei prea multa cafea sau alimente condimentate , bea insa ceaiuri relaxante de tei , ceai verde sau orice alt ceai preferi , ia calciu si spirulina ( care pe langa efectul regenerant este benefica in puseurile dureroase de ciclu ) .
Multa sanatate iti doreste

Alexandra , mamica lui Mihaita


Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Si eu am suferit si m-am chinuit cu aceeasi problema. Stari de lesin, durere, tot tacamul!...Si doctorii imi dadeau calciu si ziceau ca sunt prea slaba si din cauza asta sufar atat!
Pana am venit in Bucuresti, am fost la doctor si mi-a spus ca am uter retrovers...Iar ca singura solutie impotriva durerilor, mi-a dat Diane35. N-am mai avut nimic din prima luna! Nu-mi venea sa cred! Parca renascusem! A trebuit sa renunt la Diane; mi-au zis ca sunt prea puternice ca sa le iau pe termen lung si m-au trecut pe alte anticonceptionale. In continuare sunt OK, dar iau de aproape 6 ani si as vrea sa ma opresc la un moment dat. Insa ma ingrozeste ideea ca durerile vor reveni si chinul va reincepe...A trecut cineva prin asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

quote:
Originally posted by adelamaria

In continuare sunt OK, dar iau de aproape 6 ani si as vrea sa ma opresc la un moment dat. Insa ma ingrozeste ideea ca durerile vor reveni si chinul va reincepe...A trecut cineva prin asa ceva?



Eu am luat ACO 4 ani, si cand m-am oprit 6 luni pana sa raman insarcinata nu am avut nici o problema cu ciclu. Inainte sa iau ACO, vai de mine...

Diana si Vladut (16.05.2004)
http://community.webshots.com/user/dianar130

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Ufff, si eu am dureri foarte mari in a doua zi de ciclu, si ma dor sanii si mi-s nervoasa si am toane, noroc cu ciocolata si cu ceaiul de traista ciobanului, ceaiul meu minune.

apsara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Draga mea imi pare rau daca te dezamagesc dar nici dupa doi copii..nu trece de tot. Am scapat de varsaturi si caderi de calciu, in rest dureri....cat cuprinde. E drept ca nu mai sunt chiar asa mari in fiecare luna dar de condus in prima si a doua zi nu pot sa risc...mi s-a intamplat odata sa infig piciorul in frana la un "junghi" de era sa ies prin parbriz..ca sa nu mai zic de cel din spate.
Oricum trebuie sa fi sigura ca nu ai endometrioza, vreun polip sau altceva..deci daca totul e ok la controlul gineco....stai pe burta la caldura, ia antispastice si analgezice..si asta e. Mie imi face bine indometacinul ( supozitor, nurofen pastile, etc). Dar de tot nu trece.
Mama mea avea 48 de ani si in prima zi abia umbla si statea in pat de cum venea de la birou...Se pare ca asta ne e soarta :(

Sanatate!
Madalina

Mergi la inceput