Idei de afaceri

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Fetelor, tocmai mi-a traznit o idee!!
Este adevarat ca nu-mi apartine in totalitate... dar....
Ce ar fi daca am reliza noi un job/o colaborare pentru cele care stau acasa si au PC? Si cele care n-au! In special mamici, care pot avea grija si de copii si de munca, sa mai faca un ban? Am gasit un astfel de site pe net, dar este numai pt cele din sua, canada, parca....
Drept sa spun nu stiu cu ce se ocupa, dar noi nu putem gasi ceva de facut pentru acasa? Asteptam idei, cine are... cine nu, sa-si dea cu parerea ca nu strica niciodata.
Si bibyrox, tu esti vinovata pt asta, mi-ai adus aminte de colaborarea intre mamici. Asa ca mamicilor(si taticilor)din Romania-si din alta parte-nu se supara nimeni-, iesiti la interval si spuneti ce v-ar place sa faceti, sa gasim o solutie sa facem bani.




Mami Magda si scumpa Rafaela
noi

Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Magdala o idee super!!! Uite eu ma pot ocupa cu design-ul...chestii de-astea! Asteptam idei...propuneri! Eu azi sunt cam in pana de idei...

Pupici


Orice este posibil daca nu stii despre ce vorbesti...
Roxxy

Poze Revelion 2005
Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

uite ca si pe mine ma tenteaza, magda :)

sunt angajata si eu si prietenul meu. dar, cum avem planuri da a calatori destul de mari - sa facem o parte buna din Romania plus vrem sa vizitam Turcia si Grecia anul asta - inseamna ca ne trebuiesc venituri suplimentare.

ce se poate face de acasa:
introducere date in baze de date
editare text
traduceri

Eu si cu prietenul meu ne-am ocupat de traduceri sa ne suplimentam veniturile anul trecut, inainte de renovarea apartamentului.
Intrucat io sunt romanca si el e leton, am facut traduceri in si din:
romana
engleza
letoniana
rusa

altceva... chestii genul plata pe click sau pt citit mailuri comerciale nu se merita. se plateste f putin daca se plateste si ia prea mult timp.

bineanteles, pt cei talentati sau cu cunostinte in domeniu, se mai pot face si chestii de design sau programare, contabilitate, etc.

si eu visam la un hotel cu restaurant + o ferma de unde sa aprovizionez restaurantul doar cu produse "de la tara" + o fabrica de dulciuri + o firma de turism si evenimente speciale care sa imi umple hotelul si restaurantul si sa foloseasca si mare parte din dulciuri...

si mai visam eu si la o firma de lenjerie intima unde, pe de o parte sa le rasfat pe doamne mai ales prin modul de prezentare si probare a produselor si sa ii fac si pe domnii care umbla dupa cadouri sa se simta usuratzi :) dar, deocamdata le-am dat la spate.
cel putin asupra celui cu firma de lenjerie intima - imi facusem chiar planul cu colectii pe sezon, culori si chiar cu nume :) - sper sa revin intr-un viitor.

am mai auzit de o idee interesanta: cica intr-un oras din Romania, centru universitar, un om de afaceri a construit un camin pt studenti la standarde f ridicate. si a oferit urmatoarul "targ" chiriasilor, studenti la Informatica sau Automatizari: el le ofera cazare gratuita si ei lucreaza cateva ore pe zi pt el. sau la norma. detalii nu stiu.

cinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

super ideea!
dati-mi de lucru ca si asa am prea mult timp de stat pe forum la tot felul de discutii.
veniti cu oferta. mamica din mine are timp si de niste bani in plus.

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Scriam la un alt subect si mi-am adus aminte de voi....
O idee de afacere, care nu cred ca exista inca in ro, iar cererea ar fi destul de mare. Un centru pentru varstnici.
Poate faceti un S.A. - va uniti eforturile, si faceti primul centru.
Uitati aici despre ce este vorba: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42019



Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1iana spune:

Dragut subiect!
Eu am capital zero, dar vreau sa am afacerea mea, oricat de mica, ma gandesc la un site (legat de ceea ce stiu sa fac cel mai bine si pasiunea mea )la care muncesc deja, dar nu stiu cum sa fac bani dintr-un site..poate ma lamureste cineva multumesc anticipat
pe langa part-time=ul de la gradinita ar fi super sa lucrez ceva acasa , pt ca mama e bolnava si trebuie sa stau cu ea :( :(
asa ca...sa nu ma uitati lucrez repede si bine :)
Pt toti cei care aveti un ban de investit , sfatul meu este SA VA URMATI VISUL!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Buna,

Felicitari pentru idei si nu le lasati sa ramana doar idei!

Apropo de barul deschis langa o spalatorie auto, chiar am vazut asa ceva pe Delea Veche, in Bucuresti si mi s-a parut o super idee, mai ales pe vremea asta friguroasa. Un bar sau o toneta cu cafea calda iarna si sucuri reci vara prinde bine langa orice loc unde e de asteptat (fie el scoala/ de soferi, institutie a statului, sectie de politie etc).

Eu altceva voiam sa intreb - cum convingi o firma mare sa deschida un punct de lucru in Romania? Se vorbea de Starbucks si la ei ma gandeam si eu: cum se face? Mai ales daca ei n-au in plan pe urmatorii ani extinderea catre Europa de Est. Cum ii convingi ca merita?

Multumesc de raspunsuri si bafta multa in afaceri!



www.terrapininc.com/Dental/Smile%20Crocodile.jpg" target="_blank">Smilla crocodila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

legat de bar la spalatoria auto - si in Iasi am vazut in cartierul meu un astfel de loc. cand am fost in 2003 in vara acasa am spalat masina acolo. si au serviciu ireprosabil. de fapt e benzinarie plus spalatorie. plus bar.

cu un serviciu ireprosabil. nu stiu daca e scump - nu ma pricep la preturi ind omeniul asta - dar la asa un serviciu cu zambetul pe buze si la rasfatul pe care il primesc ca si client eu zic ca se merita sa platesti % in plus.

Starbucks - daca vrei sa ii convingi sa vina in Romania, tre sa faci un studiu al pietei - potential de vanzare, competitie, situatie politica si sociala, etc. sa vezi motivele pt care au deschis reprezentante in alte tari din Europa Centrala si de Est - de ex. pe piata Letoniei sunt de ceva timp - si motivele pt care au zis STOP extinderii. si iti trebuie o groaza de energie si convingere ca poti sa conduci afacerea daca ii convingi sa vina in Romania.


cinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

hai sa va dau un motiv sa zimbiti:
eu mi-as deschide o agentie de investigatii private, eventual cu angajati de sex feminin - asa din solidaritate!
si cred k as avea si succes pe piatza caci mi-as gasi cliente pe forumurile dc; ia sa studiez eu legislatzia ca de logistica nu mai vorbesc, nu e cazul!

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, e o idee buna insa legislatia (actuala) lasa mult de dorit. Poate in viitor.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput