Idei de afaceri

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Buna,
M-am gindit sa postez aici poate e mai bine!
Stiti vreun furnizor de nuci ieftine si de calitate (nu cer mult, asa-i?)pt o comanda pe care trebuie sa o onorez?
Multumiri anticipate, eventual astep PM-uri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Vad ca nu s-a mai scris de cateva luni la acest subiect, il readuc eu pe prima pagina .
Am vazut ca sunt cateva persoane care-si doresc o cafenea... sotul meu a vrut sa-si deschida o cafenea acum 2 ani (doream sa facem o cafenea draguta, calda, genul italian - pentru cine stie gen Caffe Latte de pe Schitul Magureanu cu torturi de casa de lesini langa ele ), am gasit spatiu in Dorobanti, l-am inchiriat, am angajat designer pentru a amenaja spatiul, a comandat barul din Italia, am comandat scaune, am cautat accesoriile pt bar (aparat de stors citrice, expresor, aparat de facut gheata etc.) moment in care al meu sot s-a sucit, s-a speriat de cat mai avea de investit si a hotarat sa renunte. Am pierdut avansul dat la scaune, am pierdut spatiul care era super ok si la un super pret, am ramas cu barul care este in tzipla si pe care am dat o caruta de bani . Ma rog, poate acum a prins mai mult "curaj" si are si ceva experienta si o va lua de la capat cu toate ca acum are o alta afacere care merge f bine deci nu vad cand ar mai avea timp sa se ocupe de cafenea.
In ce priveste Starbucks stiam ca francisa este luata si urmeaza sa-si deschida (cred ca o au cei care au si KFC)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Referitor la barul de care ziceai...cam la cat s-ar fi ridicat investitia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Pai numai barul in sine (cu frigidere de inox incorporate, vitrina frigorifica etc) a costat 15.000 E+TVA, mobilier, amenajare bai alta aparatura merge in 50.000 EUR (depinde de ce vrei sa faci...dar in banii astia ar fi fost LUX).
Daca te intereseaza barul...e de dat
Cred ca aveam pe undeva o lista cu cheltuielile detaliate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multam de informatie, dar ma depaseste momentan!
Pacat ca murit in fasa proiectul. Oricum e o idee buna sa incercati sa il plasati, nu are sens sa tineti banii blocati in ceva ce nu produce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

mihaela73 daca tot ai postat la subiectul 'idei de afaceri' zi-ne si noua ce afaceri are sotul tau de ii merge atat de bine??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ireedeejay spune:

Salut!Imi pare bine ca am gasit un forum ca acesta,si am citit ideile postate cu mult interes,pacat ca multe nu se pot realiza,la noi in Rom...
Am avut si mai am cateva idei,pe care vreau sa le impartasesc cu voi,cine stie,poate are cineva vreo sclipire de moment...
Eu lucrez la o companie multinationala,si castig pe luna cca 20-22 mil lei,si cu toate acestea,vreau sa am propria mea afacere,sa fiu propriul meu stapan,si daca lucrez 24/24,sa stiu ca lucrez pentru mine...Dar este cam greu,deoarece ideile de afaceri sunt multe la inceput,dar cum au mai spus majoritatea membrilor,cand pui pe hartie,te lasi...
Prima idee a fost sa ne deschidem eu si sotia un cabinet de reflexoterapie(sotia lucrand in domeniu)dar in Ploiesti sunt multe iar daca nu ai spatiul tau e greu,te usuca chiria,iar mobilierul,aparatura(in caz ca vrei sa mai diversifici acrivitatea),utilitatile,fac acest lucru imposibil.Vorba aceea "Ce iei pe mere,dai pe pere!"
Am mai avut o idee cu o firma de comisioane,dar trebuiau cel putin 2 scootere(pentru ca sunt ceva mai ieftine),dar daca stai la bloc,nu ai unde sa le tii,si pentru aceasta activitate,trebu
ie sa fii apt 24/24,sa nu lucrezi la schimb,ca mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Transmite-mi o adresa de e-mail pe care sa-ti trimit o idee de afacere, care ar putea sa te intereseze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Crescatorie de ciuperci inseamna numai champignon?Sotul meu e hotarat sa se apuce de agricultura,vrea sa cultive legume chinezesti pe care sa le distribuie in supermarketuri.Eu(care sunt total pe dinafara)i-am sugerat ciupercile acelea de padure dupa care erau oamenii innebuniti cand apareau in piata pe vreo bordura si acum ne-am mai desteptat si nu mai cumpara nimeni din astfel de surse. Stie cineva ce soiuri erau si daca s-ar putea cultiva si la campie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

mmag,
m-ar interesa si pe mine mai in detaliu ce inseamna network marketing (e similar cu mlm?!) si cum as putea sa ma implic si eu in asa ceva. Adresa mea de mail e ilincaursu@yahoo.com

Multumesc!

Ilinca

Mergi la inceput