Idei de afaceri

Idei de afaceri | Autor: andrada biris

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca a mai fost, nu stiu daca e voie sa deschid un astfel de subiect (legat de regulament). Daca nu, imi cer scuze moderatorilor ca le dau de lucru (cu cenzura).
Cautam cu cateva minute (de ore) inainte ceva idei de afaceri pe net. Surpriza mea totala a fost legata tocmai de lipsa unor astfel de site-uri. M-am asteptat sa ma trezeasc intr-un fel de "gaura neagra" prinsa intr-un noian de info si idei.
Dar...zero.
Nu neaparat ca sa deschid eu o afacere...dar chiar nimic interesant pe net?
Doar crescatorii de lipitori si ciuperci....weak!!!
Daca este cineva interesat de un astfel de subiect...si daca este voie.... (fara reclame si alte lucruri interzise)
Ma gandesc ca mamele in concediu (nu ca nu ar avea de lucru acasa - chiar mai mult) dar este momentul in care suntem mai inventive cu atat mai mult cu cat ne lovim de niste nevoi necunoscute noua inainte.
Ok deci....sa vedem



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucian_vlaicu spune:

Eu vreau sa pun o intrebare simpla : Daca ai avea o idee de afacere (si buna pe deasupra si usor de realizat) ai pune ideea pe net sau te-ai apuca tu de ea ? Cred ca am raspuns intrebarii tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Nu de genul alchimiei,sa nu poti spune cum,secret de familie.Afaceri normale.De exemplu cine are un magazin cum merge?
Sau un restaurant,covrigarie,spalatorie chimica,etc.
Pentru mine subiectul este foarte interesant!
Eu de exemplu am avut pizzerie.Da,la timpul trecut!De ce?Pentru ca nici o afacere nu va functiona fara sa te ocupi personal din zi in noapte.Reguli generate de experienta mea nefasta:
-nu se fac afaceri cu prieteni;
-nu aveti incredere in nimeni si nimic,totul trebuie pus pe hirtie,semnat,studiat in detaliu,fiecare etapa trebuie supervizata;
-te fura angajatii,administratorul si toti cu care intri in contact;
(afacerea am lasat-o in administrarea unui administrator)
-la toatea astea concura sistemul:pina incepe derularea efectiva a afacerii trebuie un catralionsapte avize si nu-ti poti imagina citi bani la capitolul neprevazute;
-toate institutiile statului abilitate sa verifice,sa studieze cu lupa ,sint rau intentionate si angajatii sint pusi pe capatuiala;
-nimic in tara asta nu e constructiv la capitolul afaceri;
-cind am ajuns in faza sa facem plingere penala la politie ca ne-a furat pe noi asociatii si statul,cu probe,politia a spus da il infundam,etc,etc, de am plecat acasa mulumiti ca desi am pierdut enorm,politia,procuratura si justitia ne vor face dreptate;
-s-a dispus neinceperea urmaririi penale.
Oamenii destepti invata din greselile altora,prostii nici din ale lor.
Afacerea in sine este profitabila,ca de altfel tot ce inseamna alimentatie publica.Atentie insa la ce am spus anterior.Daca nu puteti sa va ocupati exclusiv de afaceri,beti banii,faceti turism,punetii la banca,donatii,etc.
Hai sa ne spunem in continuare parerea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Comentariile privind gramatica folosita de ceilalti participanti nu isi au locul pe forum; le puteti face daca doriti - folosind mesageria privata. Nu uitati ca multi dintre membrii comunitatii sunt plecati din Romania iar evolutiile lor gramaticale nu fac obiectul acestui site. (cf. www.desprecopii.com/forum/rules.asp#rulesid22" target="_blank">pct. 9 din Regulamentul DC).

Viteza face gramatica limbii romane varza:
puneti-i.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Hai sa nu le spunem idei de afaceri, ci idei de a face bani, stand acasa; probabil asta te intereseaza mai mult:
- tehnoredactare;
- pungi pentru cadouri;
- diverse ornamente de brad si pentru interioare;
- confectionare de jucarii din plusuri sau blanita;
- tricotaje diverse;
- confectii diverse;
- martisoare;
- bijuterii fantezie;
- sapunuri, lumanari aromate;
- felicitari, semne de carte unicate;
- tapiserii;
- ornamente florale;
- imprimeuri pe textile;
- diverse intermedieri comisionare;
- baze de date;
- web design;

In marea majoritate a exemplelor, este nevoie de o mica investitie initiala de bani, dar de ceva indemanare practica, multa creativitate si, eventual, talent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Draga Lucian,
DA, sunt cateva tipuri de afaceri foarte profitabile, pe care si tu, daca le-ai avea, ai fi incantat sa le promovezi si altora - vezi afacerile tip franciza sau network marketing.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Catalin, no ofense dar dulcetica se autocorecta, nu facea obs la alti membri.

Adrian,Alinasi sotul Adi
Poznele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=17457" target="_blank">Nasterea Ingerasului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

i-a scapt...
nu a vazut ca e5ra vorba de autocorectura...
oricum, dulcetica ar fi putut da edit postului si indrepta greseala...
bafta!

if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Cred ca asta e ideea sa incepem sa facem ceva.Chiar daca incepem la scara mica,s-ar putea sa ne dezvolte gustul pentru extindere.Mmag stii ceva despre ce ai enumerat?
Pe mine m-ar interesa confectii,tricotaje ,pungile de cadouri,luminarile si sapunurile.Evident ,deocamdata teoretic.Chiar ar fi dragut de la o simpla conversatie sa facem efectiv ceva.Productia,chiar daca in acest caz e mult spus si serviciile sint cele mai bune,avind in vedere ca ne pregatim sa devenim o societate de consum,odata cu vestita integrare.
Vreti sa incercam sa aprofundam cite ceva?Mmag tu ai experienta intr-o afacere?Poate ni se alatura cunoscatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Draga Daniela,
le-am facut pe toate, la un nivel mai mare sau mai mic; am castigat bani frumosi cu fiecare dintre activitatile enumerate, dar am renuntat pe rand la una cate una, pentru ca mi-am dat seama ca un "liber profesionist", oricat de multi bani ar castiga, nu va fi niciodata LIBER. Dar poate fi un punct de plecare pentru oricine vrea sa faca o schimbare in viata lui.
Acum, afacerile noastre de baza sunt in domeniul constructiilor: proiectare / executie/ consultanta tehnica de specialitate (asta este calificarea mea si a sotului, inclusiv a parintilor mei) si in network marketing.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucian_vlaicu spune:

mmag
eu chiar nu stiu ce este o afacere tip franciza. daca ai vrea sa imi spui si mie ti-as fi recunoscator. multumesc.

Mergi la inceput