Nasterea Elisei, renasterea mea

Nasterea Elisei, renasterea mea | Autor: baby-boom

Link direct la acest mesaj

Se cocea un mar undeva, undeva cineva dorea ori visa ori murea, dar eu in acea singura clipa m-am nascut din nou, ca si cum ce a fost pana atunci s-a estompat incet dar sigur(poate ma prefaceam ca traiesc?)....
...9 07 2004 h 6.10 ..........simple cifre, poate cu noroc ori cu ghinion, ori poate nici nu ai ajuns cu randurile aici cititorule, si daca nu e doar vina mea, dar lasati-ma sa-mi amintesc lin si nestingherit, caci nu doresc sa uit nimic din acea zi, nici o impresie, nici o traire, nici zapuseala, ori mirosul de halat steril,ori forfota pentru ce urma sa vina ori ingrozitoarea clisma( care nu-i asa de ingrozitoare), ori privilegiul de a fi femeie in asemenea momente, ori gandurile la mama, ori.... caci toate au fost unice in acea zi, ziua in care CEA pe care o purtam in mine trupeste de 9 luni si ideatic de cand l-a randul meu am deschis ochii, a venit, s-a hotarat in sfarsit sa vina!
Elise, randurile astea sunt pentru tine, tot ce exista in aceasta lume e pentru tine, eu sunt nascuta pentru tine si doar acum inteleg sublimul vietii, acum cand cu un singur zambet de-al tau m-as putea hrani o vesnicie... si mi-ar fi de ajuns........
Acum un an deja te vazusem pentru prima oara...erai cat un bob de orez...erai bobul nostru de orez, mic, rotund si cu o inimioara puternica, si eu cu tati aratam "bobul" cu orice ocazie... " E al nostru ", spuneam intotdeauna, si ne simteam fiintele cele mai importante din univers....parintii tai
Si apoi ai devenit un mic bob de fasole,si aduceai a cifra 9...iti prevesteai venirea? ca mai apoi sa devii intr-un final mogaldeata nascuta intr-o dimineata a unei zile toride, si sa ne tulburi atat de mult incat nu ne putem regasi, doar reinventa alaturi de tine, suflet pur....a fost o nastere printre multe altele, unica doar pentru noi, o nastere fara peripetii, DAR a fost nasterea TA, iar eu si cu tati eram in Rai,umili si impietriti...
Nasterea ta nu poate fi explicata, nu poate fi povestita, a putut fi doar traita....intens.... si retraita, acum, in timp ce incerc sa impartasesc din emotiile astea ce nu-mi dau pace...
Sunt incoerenta si haotica, dar de cand traiesc aceasta dragoste alaturi de puiul meu iubit traiesc la maximum si as da tuturor cate un pic...cate un pic din ceea ce traim in fiecare zi, ceea ce doar o mama stie, ceea ce n-am crezut ca poate fi chiar atat de special si ce totusi ma uimeste cu orice noua zi care vine!
Puiule, Ti-am visat ochii, migdalati si calzi, te-am asteptat 9 luni, te avem langa noi de 4 luni si eu parca traiesc atemporal, TRAIESC in sfarsit, multumita tie si a miracolului pe care l-a savarsit Dumnezeu ... si vreau sa fie mereu asa, sa redescopar alaturi de tine TOTUL, sa invatam una de la alta, din priviri si trairi, sa iubim neconditionat si sa ne bucuram de miracolul vietii caci a trai este minunat, dragi prieteni!
Aici este sufletul meu, dragostea mea pentru fiica mea Elise, pentru a carei venire pe lume nu o sa-mi ajunga o viata sa multumesc Celui de Sus...este atat de greu sa exprimi in cuvinte o nastere....pentru mine a insemnat o renastere a sufletului si trupului, caci informatiile tehnice sunt de prisos......
Un alt motiv pentru care am scris aceste randuri este speranta ca vor ferici si binedispune o gravidutza, caci eu, gravidutza fiind citeam cate o poveste pe seara....si era magnific cu adevarat...poate si asta a contribuit la ceea ce este Elise si ce sunt eu acum!
Nasterea este unica, simpla, intensa si coplesitoare, si totusi nici pana in ziua de azi nu pot sa redau tot ceea ce am trait intr-un singur moment...singuratate in complexitate...IUBIRE

Va multumeste pentru rabdare o mamica fericita, mamica ingerasului Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Foarte frumos! Ai facut si mai fericita o mamicta!
pt mamica si micuta Elise

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

ce ginduri frumoase, ce simtiri puternice, ce mamica fericita. si mai si decit in bucata beethoviana "fur elise". si la voi, totul e "fur elise"!!! bravo............

mona si lia (24.04.2004)

www.seansimon.com/home.htm#November2004" target="_blank">poze proaspete
poze lia www.imagestation.com/album/?id=3434700093&mode=invite&slideshow=1" target="_blank">septembrie www.imagestation.com/album/?id=3225170093&mode=invite&slideshow=1" target="_blank">octombrie www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">nasterea liei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

pentru mamica si pentru micul ingeras!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949
Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Foarte foarte frumos... sa te bucuri de ingerasul tau si sa fitzi fericitzi si sanatosi

Gabbriela & Julian
www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

pentru Elise si mamica ei!
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Felicitari!!!!

alina si bb Alex(22.11.2003)
http://community.webshots.com/user/alinkava

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

FElicitari si sa va traiasca fetita!!!!!!

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

felicitari pentru micuta elise. sa-ti traiasca...
ana
alex-11 ani
lia-1 luna
http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Superba si induiosatoare povestea ta!... Sa-ti traiasca printesa si sa fiti mereu la fel de fericiti ca acum!
O alta proaspata mamica Ionela si Sorinel (2 luni si 3 zile)

Ionela si Sorinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Foarte frumos, mamica fericita ! Sa va bucurati mereu de minunea voastra, Elise !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput