Alaptatul gemenilor

Alaptatul gemenilor | Autor: gweno

Link direct la acest mesaj

Fetelor,as vrea sa stiu cum ati hranit bebelusii vostri.Ati alaptat exclusiv la sin sau ati dat biberon in completare?Pina la ce virsta i-ati alaptat?Eu alaptez momentan exclusiv la sin dar as vrea ca la 4 luni cind voi introduce mancarea solida sa ii trec la biberon.Mi se pare obositor alaptatul gemenilor practic toata ziua stau pe post de biberon si nu mai am timp de nimic.Sper ca atunci cind vor fi hraniti cu biberonul sa am ajutor din partea sotului,ca acum nu poate face nimic.Merci pt rspunsuri si va pup pe toate super mamicile.
Am uitat ceva.La ce virsta au inceput sa doarma toata noaptea,adica in jur de 8 ore in sir fara sa manice?

LORY mamica lui ERIC SI FILIP -20 August 2004 http://community.webshots.com/user/gweno110

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Scuze ca ma bag, dar cum am vrut si eu gemeni, tot citesc pe aici. Nu poti sa te pompezi si apoi sa le dai la amandoi sa pape in acelasi timp cu biberonul? Ei stiu ca e recomandat sa dai la bebe cat mai mult timp lapte de mama pt ca e cel ma bun. Cu alaptatul acum e greu, dar cred ca la diversificare e si mai si. Si daca tot am scris, sa zic si de dormit. De la 2 luni doarme , in general, 7-7 ore jumatate, pacat ca e de la 1-2 noaptea !
Pupici la puiutii dulci si mamicii eroine!

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Nu te grabi cu diversificarea, iti va fi mai greu ca acum.Incearca daca poti sa o amani pana la 6 luni. Eu le-am alaptat pe bebelusele mele pana la 6 luni(doar in 5 seri le-am dat completare cu biberonul 100 ml)Noaptea nu au mai papat de pe la 7 luni.)Acum au un an si o luna si inca le alaptez.Sunt Tare dreagalase cum vin singure ca niste pisicute si-mi trag de tricou seara. e ritualul nostru, inainte de culcare.Se aseaza singurele in geninchi si papa.mai castigi timp, incearca sa alaptezi ambii pui deopdata, incearca sa le faci un program. Asa te poate ajuta si sotul tau sa tii aranjeze la san, sa-i ajute sa eructeze, etc...Te pup, felicitari ca esti puternica si ai rezistat pana acum, multe mamici rewnunta foarte curand desi alaptatul e f. bun pt bebei.Putere
multa si nervi de otel, Diana si gemenutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikimi spune:

sa nu radeti de naivitatea mea. dar incontinuu ma intreb cum ii tineti pe amandoi odata la san? incerc din rasputeri sa-mi imginez in ce pozitie ii puteti tine ca sa stea amandoi odata si nu stiu cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gweno spune:

Si eu ma intrebam cum o sa reusesc sa ii alaptez inainte sa nasc ,dar am facut niste cercetari pe internet si am gasit niste siteuri cu poze care m-au mai lamurit.Apoi cind s-au nascut nu am avut incotro si a trebuit sa ma descurc.La inceput a fost greu,stateam intr-o parte cu ambii la sin pe pernute.F incomod dupa un timp nu s-a mai putut si am incecat stind pe un fotoliu cu ei stind aproape in fund.Acum ii alaptez separat pt ca sint prea grei(6 KG ).Nu iti spun ca pina le vine rindul pling de ti-se sfasie sufletul.De-ale mamicilor cu gemeni...Va pup

LORY mamica lui ERIC SI FILIP -20 August 2004 http://community.webshots.com/user/gweno110

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Eu i-am alaptat pe amandoi in acelasa timp f rar,aveau program si cind unul minca,celalalt dormea,cind s-au marit putin,asteptau in relax(ca un scaunel de masina) in timp ce il leganam cu piciorul sa termine primul.Cind am fost nevoita sa-i alaptez simultan,puneam cite o perna in stinga si in dreapta,puneam bb pe perna si sinul in gurita,le tineam doar caputul...si intepeneam asa jumate de ora!



Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii
Poze noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Dragele mele!

Sunteti adevarate eroine!
Eu nici nu imi inchipuiam ca se poate, exact asha ma gandeam, ca li se face foame amandurora deodata sau daca nu, tot timpul sunteti pe post de biberoane.

OFFF! Ar trebui sa va citeasca toate mamicile inainte de a renunta la alaptat!


Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

A, ce chinuri am mai tras eu cu alaptatul... Lory, sper sa nu te chinui si tu. Parerea mea e sa nu incepi asa repede cu diversificarea... Eu am inceput la 4.5 luni si acum imi pare rau. E mai simplu cu lapticul si mai ales daca ai lapte mult... o sa vezi cat timp iti ia si pregatitul sticlutelor si hranitul cu lingurita... (ai mei nu sunt mancaciosi deloc si dureaza mult pana ii hranim). Plus ca la varsta asta e f. important sa pape cat mai mult lapte (de mama sau formula, ce-o fi...)
Eu n-am fost laptareasa buna si amandoi au fost lenesi la supt, dar nu m-am lasat. Ii puneam la san de cele mai multe ori pe rand (dar i-am pus si deodatam pe perne, cum a explicat Theodora) si imi molfaiau acolo mamelonul, dar fara prea mare folos. Pe urma il luam pe primul de la san si ii dadeam completare cu sticluta (nu eu, sotul cand era acasa, sau mama/mama soacra, care cum se nimerea) si pe urma cu al doilea tot asa. Dar nu se termina totul aici. Ca sa golesc sanii si sa stimulez productia pe urma ma mulgeam cu o pompa electrica super-performanta cam de 4 ori pe zi. Deci va dati seama ca efectiv tot timpul aveam ceva atasat la san - ori un copil, ori pompa... Ce mulgeam le dadeam la urmatoarea masa completare si tot asa am facut. Pe urma de pe la 5 luni incolo nu le-a mai placut sanul, ca nu mai prea venea laptic... dar eu am continuat sa ma mulg pana la 6 luni, cand mi-am dat seama ca era degeaba, mulgeam prea putin (le ajungea doar de o sticulta la unul pe zi si uneori nici atata...) si daca ei si-asa nu mai luau sanul si nu mai aveam satisfactia aia de a-i simti la san, am renuntat. (m-am si intors la servici si a scazut productia brusc, aproape la 0). Cam asta a fost povestea mea cu alaptatul.
Iti doresc succes, indiferent de ceea ce alegi sa faci. Fa asa cum e mai bine pt. voi, adica pt. situatia/familia voastra.


Simona, Mia si Lucas (25 Martie 2004)

Mergi la inceput