Puteti demonstra ca nu exista Dumnezeu?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by lucia_cs

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Aparitia vietii pe Pamant demonstreaza existenta lui Dumnezeu ?


Nu stiu cat stii tu despre astronomie,


Acum ma gandeam ca ai putea sa crezi ca eu am citit vreo 2-3 carti si ma cred om de stiinta. Nu, nu stiu prea multe, dar tot ceea ce spun este numai din cate stiu eu.



Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

Am si eu o nelamurire. De ce este atat de important sa demonstram existenta sau non-existenta lui Dumnezeu? Adica cine crede bine, cine nu crede .. la fel de bine.
Credinta in Dumnezeu mi se pare o chestie de optiune pur individuala, si nu o teorema care trebuie demonstrata..




* Ignorance is bliss.. *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by pulstar

Am si eu o nelamurire. De ce este atat de important sa demonstram existenta sau non-existenta lui Dumnezeu? Adica cine crede bine, cine nu crede .. la fel de bine.
Credinta in Dumnezeu mi se pare o chestie de optiune pur individuala, si nu o teorema care trebuie demonstrata..




* Ignorance is bliss.. *




Oamenii au preocupari si interese deosebite. Daca pentru tine nu este important, pentru altii poate fi.



Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

quote:
Originally posted by lucia_cs

quote:
Originally posted by pulstar

Am si eu o nelamurire. De ce este atat de important sa demonstram existenta sau non-existenta lui Dumnezeu? Adica cine crede bine, cine nu crede .. la fel de bine.
Credinta in Dumnezeu mi se pare o chestie de optiune pur individuala, si nu o teorema care trebuie demonstrata..



Oamenii au preocupari si interese deosebite. Daca pentru tine nu este important, pentru altii poate fi.


Eu nu am spus ca pentru mine nu este important. Am spus doar ca este o chestie care tine de optiunea individuala a fiecaruia, si nu ceva care trebuie demonstrat sau infirmat...




* Ignorance is bliss.. *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Bun ! Pana aici am inteles ca aparitia vietii pe Pamant este dovada faptului ca exista Dumnezeu.
Va rog sa-mi explicati , in continuare, ce este Dumnezeu.


multumesc,
Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Cred ca intrebarea corecta ar fi 'cine este Dumnezeu",fiindca nu e lucru,e Persoana.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Ok !
Eu acum inteleg asa : persoana fiind, Dumnezeu e o forma de viata anterioara aparitiei vietii ?

multumesc,
vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Dumnezeu nu este o forma de viata ,ci este VIATA insasi.E sursa a toate si a toti.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

In cazul asta cred ca raspunsul anterior, potrivit caruia Dumnezeu e o persoana, cade.

vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Bun ! Pana aici am inteles ca aparitia vietii pe Pamant este dovada faptului ca exista Dumnezeu.
Va rog sa-mi explicati , in continuare, ce este Dumnezeu.


multumesc,
Vlad



Pentru mine a fost usor sa inteleg pentru ca eram curioasa sa stiu componenta fiecarui lucru pe care puneam mana.

Ex:
Cand aveam un caiet in fata mea o intrebam pe mama:
"Mama, da' caietul din ce este facut?"
Mama "Din foi."
Eu "Si foile din ce sunt facute?"
Mama "Din lemn."
Eu: "Si lemunul din ce este facut."
Mama: "Din niste celule mici pe care noi nu le putem vedea."
Eu: "Si celulele din ce sunt facute?"
Mama: "Din celule si mai mici pe care noi nu le putem vedea."
Eu: "Si acele celule "cele mai mici", din ce sunt facute?"

Pana la urma mama mea nu ajungea decat la un singur raspuns: "Dumnezeu le-a facut."

Probabil iti suna cunoscuta situatia, sint sigura ca aproape fiecare copil a avut astfel de intrebari pe care i le adersa parintilor pana la nesfarsit, poate chiar si Toma iti pune aceste intrebari.

De aici eu am inteles ca Dumnezeu le-a facut pe toate: lemnul, fierul, oamanii, chiar si jucaria sau prajitura preferata.

Bineinteles ca ajungeam si la intrebarea: "Da' pe Dumnezeu cine l-a facut?"

De aici am inteles ca Dumnezeu este vesnic, nu are inceput nici sfarsit.
Nu am inteles prea bine aceasta explicatie, era normal pentru faptul ca Dumnezeu nu este om, nu este persoana, si acum imi este greu sa inteleg Natura lui Dumnezeu.

Tot cand eram mica am simtit ca Dumnezeu este omniprezent, faceam prostii pe care mama nu le stia, si totusi constiinta ma mustra, intelegeam ca e ceva gresit, chiar daca mama nu mi-a explicat toate greselile pe care le putem face, totusi simteam ca Cineva imi zice ca este gresit, si tot acel Cineva le stie, si ca oricat de mult ma feresc, nu pot sa ascund fata de El.

Nu a mai fost necesar sa o intreb pe mama "Mama, dar atunci cand tu nu ma vezi si nu-mi zici ca am gresit (cand fac o noua greseala), cine ma face sa simt ca e gresit?"

Am ajuns sa fiu destul de mare incat sa pot cerceta singura, am vazut cat de ordonat este organizat tot ceea ce ne inconjoara, cat de ordonat functioneaza corpul nostru, cat de perfect functioneaza instinctele (cel mai spectaculos la animale), am vazut natura si mereu am ajuns la concluzia ca sursa tuturor este o Forta Inteligenta - Dumnezeu.

Pentru mine credinta este la fel ca si sentimentele, este ceva ce simti. Eu am simtit de cand eram mica, si doar cand am ajuns la varsta de 22 de ani am inceput sa cercetez mai in detaliu.



Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput