Scoala pt copii straini

Scoala pt copii straini | Autor: traian_c

Link direct la acest mesaj

Salut,
vreau sa va cer si eu ajutorul in legatura cu o problema. Am tot cautat o scoala care preda in limba engleza si care este acreditata la care sa invete un copil strain, evident care nu este cetatean roman. Daca aveti informatii in legatura cu asa ceva as aprecia ajutorul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat,
Traian

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Initial creeata de traian_c

Salut,
vreau sa va cer si eu ajutorul in legatura cu o problema. Am tot cautat o scoala care preda in limba engleza si care este acreditata la care sa invete un copil strain, evident care nu este cetatean roman. Daca aveti informatii in legatura cu asa ceva as aprecia ajutorul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat,
Traian


http://www.aisb.ro/
succese!

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

American International School of Bucharest este una din cele mai bune scoli straine din Ro. Au un program bine pus la punct si studiaza dupa programa internationala; am citit ca au si International Baccalaureate si curriculum lor se bazeaza pe Primary Years Program...cit despre preturi se aliniaza si ele standardelor internationale.

Florys

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Gizas ce preturi au!!!! Ma scuzati pt interventia off-topic dar chiar m-au surprins preturile.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Pe langa Scoala Americana, mai sunt 2 Scoli Britanice, 2 Libaneze Internationale, dintre care cea de pe Dorobanti are si Cambridge Examination.
Am mai auzit si de Scoala Internationala, dar nu stiu pe unde este. In toate aceste scoli se preda in engleza.

Crinuta si bb din burtica 32+ saptamani

Dr. Nayel, CFR2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

preturile sunt aberante!!!! 16300 usd/an pentru clasele 1-8...unde se duc banii astia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Scoala Internationala este la Dristor (sos Mihai Bravu nr 428) si acum vreo cativa ani, cat am lucrat eu acolo, aveau preturi cam 4100 - 4500$ (era o reducere pt copiii ramani). Au tot curriculum britanic si sunt ok, doar ca scoala este patronata de o companie turceasca.
Au si site (www.isb.ro)

Arunca o privire... Oricum,ca nivel de invatamant sunt net superior peste Scoala Americana...

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns traian_c spune:

Va multumesc pt ajutorul acordat :)
inca mai caut, daca mai aveti informatii, va rog, mai dati un mesaj. Am vizitat site-urile aisib.ro si isib.ro, mai studiez piata :)

va salut, multa bafta
T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan_jp spune:

quote:
Originally posted by oz

preturile sunt aberante!!!! 16300 usd/an pentru clasele 1-8...unde se duc banii astia?



Majoritatea elevilor sunt copii ai expatriatilor din Ro iar scoala este platita de companie ,in baza contractului de expatriere.
Preturile par aberante pentru un roman de rand dar presupun ca asa sunt peste tot ,de exemplu aici ,una din scolile internationale costa cam 6000usd inscrierea si apoi ceva la 18.000usd/an ....
http://www.yis.ac.jp/fees.html


//Dan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by Dan_jp

quote:
Originally posted by oz

preturile sunt aberante!!!! 16300 usd/an pentru clasele 1-8...unde se duc banii astia?



Majoritatea elevilor sunt copii ai expatriatilor din Ro iar scoala este platita de companie ,in baza contractului de expatriere.
Preturile par aberante pentru un roman de rand dar presupun ca asa sunt peste tot ,de exemplu aici ,una din scolile internationale costa cam 6000usd inscrierea si apoi ceva la 18.000usd/an ....


preturile sunt aberante nu numai pentru romanul de rand, aici o scoala particulara buna cu programa britanica, poti gasi la 6-10000 dolari australieni/an. De ce totul in ro este ATAT de scump??? intreb unde se duc banii, ce anume justifica pretul asta? salariile profesorilor sunt probabil mai mici ca cele ale profesorilor de la scolile particulare de aici, dotarile sa zicem ca sunt aceleasi...ce au astia asa deosebit sa ceara atatia bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Gandind la rece daca preturile ar fi mai rezonabile, scoala ar fi asaltata de romani... (asta in Romania) iar in Japonia, preturile nu prea reflecta nimic, nu au nici o logica (aproape toate preturile, indiferent despre ce e vorba)

Mergi la inceput