nasterea lui pishcotzel Danutz

nasterea lui pishcotzel Danutz | Autor: malina_mircu

Link direct la acest mesaj

Mi-a trebuit mult pana sa postez povestea nasterii puiului , ziele astea face 7 luni. Am citit o gramada pe aici si mi-a placut ca fiecare este speciala si emotionanata, asa ca, acum ca am avut timp m-am decis sao scriu.

am ramas gravida in a doua luna de incercari, probabil in concediu la mare. Inainte sa stiu ca sunt gravida am visat vineri spre sambata un bebelus, baietel. Si iar sambata spre duminica tot pe baietelul nostru, asa ca am sarit din pat la 8 dimineatza si m-am dus sa-mi iau test. Eram sigura ca sunt gravida. Si a iesit pozitiv la o zi intarziere. Imi aduc si acum aminte fatza lui tati, a ramas in fotoliu nu a zis nimic, doar sa mai fac un test ca sa fie sigur :-))!! A doua zi iar pozitiv. Toata sarcina am stiut ca o sa fie baietel, chair daca la eco a iesit o data fetitza. Am avut o sarcina f usoara fara mari greturi, fara dureri de nici un fel, am fost la servciu pana cu 5 zile inainte de nastere.

Pe 8 martie am avut programare la dr, m-a consutlat, mi-a zis ca totul bine si mi-a spus sa revin luni, 5 aprilie. Eu stiind ca data estimata era 14 aprilie m-am gandit ca pe 5 este ultimul control. Noroc cu sotul meu care a intrebat daca vin la control sau la nastere. Stupoare: a zis sa vin sa nasc, daca nu cumva vin mai devreme. A fost un mare soc pentru mine , frica, indoieli sa merg sa-mi provoace, sa nu merg. Am sunat din nou la dr sa-l intrebam daca nu este prea devreme. Pana la urma m-am hotarat sa merg cand a zis el, trebuia sa am incredere, mai ales ca pe 11 era Pastele si mi-era sa nu am apuce tocmai atunci. Pana la nastere am mers de mi-au sfarait picioarele, imi zisese cineva ca nasc mai usor asa. Ca sa mi se spulbere indoielile dumnica diminata am pierdut dopul. Am fost ciudat de linistita in preziua nasterii am ,mancat am dormit bine. Doar cand ma iesit pe usa mi-au dat lacrimile cand m-am gandit ca voi intra pe usa doar cand vom fi 3.

La spital consult rapid , pliculetuzl de rigoare si dr i-a spus sotului “Pana diseara o sa fiti tata”. La ora 9 mi-au facut o injectie si mi-au zis sa ma plimb pana la 10, ceea ce am si facut, urcand scarile pana la etajul 8. Tot ca sa nasc mai repede. Cand am coborat la 10 fara un pic ma intmapina moasa Lunci (pila mea) aproape cu ochii in lacrimi de nervi:”Unde ai fost fato! Ca te-a cautat d-nul dr “ Eu m-am facut mica mica, am ingaimat ceva si s-a muiat. Si mi-am zis ca am inceput bine. Nu am mai facut 2 pasi ca a venit cealalta moasa – o femeie cat usa – care a inceput sa strige de la 10 metrii “Fa fato unde ai foost? Ca dupa aia ziceti ca stati aiai toata ziua pana sa nasteti” Eu m-am facut si mai mica si zic, oops sa vezi acum. Dar le pusese bine dr la punct asa ca s-au calmat f repede si au devenit f dragutza. Dar de atunci nu m-au mai lasat sa ies mi-au rupt apa, pus perfuzia cu oxitocina, supozitor, clamant. Si l-au trimis pe sotul meu acasa ca nu are ce face pana la 2. Mi-au facut calmat mialgin, dar mi-a prins asa de bine ca 2 ore nu am stat decat pe spate, nici apa nu am putut sa beau. Am fost pregatita pt un travaliu mai lung si mai greu (nu zic ca nu m-a durut, au fost momente cand am regretat ca nu am ales cezariana, dar in mare a fost suportabil). La un moment dat una din moase a zis sa ma didic pe picioare, dar o contactie m-a facut sa ma las cu toata greutatea pe mana ei ,asa ca a renuntat. Am fost ca o leguma drogata. Era atat de soare si frumos in salon. Eram singura, ce bine, nu stiu cum as fi suportat vaietele altcuiva. Erau pe patul din fata mea, incercam sa ma tina de vorba, eu raspundeam dupa ce trecea contractia. Am auzit-o infirmiera zicand “o doare pe doamna dar nu zice nimic” si -au uitat la mine cu mila. M-am mirat ca la cate nasteri au asitat le mai poate fi mila. Pana la urma mi-au adus o galeata si m-au pus pe ea. M-am simti mult mai bine, nu mai erau asa de dureroase contractiile, am putut chiar sa imping. Control, iar galeata. Pana la urma eu toto voiam pe galeata (ca nu ami mai durea) ele ziceau sa stau in pat, eu nu ca vreau pe galeaa. Pana la urma Luci mi-a zis ca daca ma pun pe galeata scap copilul acolo ca ele nu pot sa vada. Atunci mi-am dat seama ca este aproape si o sa iasa repede. Si asa a si fost. Am mers pe picioare la sala de nasteri, m-am urcat, dr a facut ceva m-a durut tare (mai tarziu am realizat ca a facut taietura), am inceput sa zbier din toti rarunchii, infiemiera m-a ciupit de burta si s-a pus cu coatele pe burta mea. Au inceput contractiile1, 2 si la 3 puf am simtit ca iese (mai tarziu am intrebat cat a adurat - 5 min) Am continuat sa ma vait cu ochii inchisi pana cand Luci m-a intrebat ce am de mai vait ca nu mai mai doare nimic. Asa era nu ma mai durea nimic, deact putin burta cand ma apasa sa-mi iasa placenta si sangele. O tineam de mana si o mangaiam usor. In sfarsit am deschis ochii (mie mi s-a parut f lung si m-am gandit ca sunt o mamam denaturata care nu se grabeste sa-si vada copilul) si m-am uitat dupa el. Era cu spatele la mine ii faceau ceva pe acolo. M-am uitat la ceas 13. Cand au termnat cineva a zis sa mi-l dea sal vad. Era micut cu pielea alba si frumoasa, nu a avut de suferit la nastere, capul rotund. Cel mai frumos copil din lume . Atunci am inceput sa plang de fericire
M-au dus in pat si m-au pus sa ma masez pe burta. Nascusem si sotul meu nu era la usa Si ii lasasem si telefonul meu mobil. Pe mama o lasasem acasa ca mi-ar fi indus o stare de frica. Socrii sunt la arges. Asa ca nascusem si nu stia nimeni. Ma masam pe burta si radeam ca am nascut mai repede decat se astepta toata lumea si mai usor decat ma asteptam. Eram amuzata pt ca ma gandisem ca va fi toata lumea buluc la usa sa-l vada (cum vazusem la alte nasteri) si nu stia nimeni. Pana la urma Luci a sunat la noi acasa si a vb cu mama, mama zapacita nu a mai gasit numarul de mobil al sotului si a sunat la servciu, el nu mai era acolo. Apoi a sunat la fratele meu. Si in sfarsit a aflat si tati. Abia la 3 au reusit sa se adune sa ajunga la mine. Tati era cu ochii umezi de emotie si a dat fuga sa-si vada odorul.

Abia la 9 am urcat sa-l vad , pe scari ca nu am nimerit ora de alaptat sau iau liftul si sunt 3-4 etaje. Abia de dimineata am inceput alaptatul. Dupa nastere am zis ca mai fac 1sau 2 copii, dar apoi a inceput durerea cu epizoctomia, am avut un hematom f mare, 2 saptamani a fost f rau. Si apoi greutatile cu laptatul si cu toate cele care mi-au mai taiat elanul.

O sa mai facem singur un bb si vom vedea daca si pe al treilea. Ca trebuie si Danutz sa aiba cu cine sa se joace. Nu chiar acum ca ar fi prea greu din multe puncte de vedere, peste vreo 2 ani. Dar este oricand bine venit (am avut o impresie la un moment dat si am avut timp sa reflectez :-))) ). Nici nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul deja avem 7 luni, este mai mult de un an de canda ramas gravida...Stam in fundulet... gangurim... acu acu ne ridicam singuri...am revnit la serviciu... Si desi este cel mai greu examen din viatza mea este cel mai frumos si cel mai pretios lucru din viata noastra.

Gata ca scriu romane.










pupici
Malina si Danutz (5 aprilie 2004)
poze:http://community.webshots.com/user/malinamircu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Felicitari pentru scumpelul de Danut! Sa creasca mare, sanatos, destept si frumos. Povestea ta, ca si celelalte citite dupa 16/08/2004, imi aduce aminte de nasterea puiutului meu.
Mi-au dat lacrimile de emotii, am ras in momentul cand am citit ca ai nascut si nu stia nimeni. Ai fost o mamica curajoasa, iar acum ai povestiti tare frumos peripetiile nasterii!
Sa fiti fericiti!

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

foarte frumos ai povestit malina. sa va traiasca ingerasul, si si voi ca sa va bucurati de el.

imi place f f f mult sa citesc povesti de nastere naturala. pentru ca vreau sa stiu intru-totul la ce sa ma astept desi..stiti cum se zice..fiecare nastere este unica in felul ei.


anne-marry 34 sapt cu teodor alexandru DPN 21 Dec.
pozele mele
NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Sa va traiasca pishcotzelul Danutz si sa va aduca multe bucurii! frumoasa poveste si tare emotionanta

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Si mie imi place mult sa citesc in general povesti despre nasteri.
Felicitari pt puiut si sa creasca ,are si sanatos!

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Foarte emotionant ce ai scris. Felicitari pentru curajul de care ai dat dovada. Sa va traiasca puiul, sa creasca mare, sanatos si istet !

de la gagici !

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Sa va traiasca puiutul si sa-i mai faceti fratiori!
Plang de emotie de cate ori citesc povestile voastre, incerc sa-mi imaginez cum va fi peste 3 luni cand am sa-mi traiesc propria poveste cu fetita mea din burtica. O iubesc inca de acum enorm, insa am sa fiu coplesita in clipa in care am s-o vad si aud pentru prima oara. Vreau sa nasc tot natural si sunt convinsa ca oricat de greu va fi, vor trece toate si fericirea va lua locul durerii. Sa dea Dumnezeu sa fie bine pentru voi toate si pentru bebeii vostri, nascuti sau nenascuti inca.



Anuc si BBL mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

multumimi pt urari ei pentru aprecieri. sa dea Dumnezeu numai bine si sanatate la toata lumea. si nastere usoar fetelor care asteapta minunile de .

pupici
Malina siDanutz (5 aprilie 2004) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35266" target="_blank"> povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Foarte frumos!
Felicitari Malina, si sa va ajute Dumnezeu sa fiti toata viata fericiti si sanatosi!

Pupici la puiul mic!

Luminita si DAVID - 11.03.2004


"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

malina , sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

Album Malina & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">Povestea nasterii mele

Mergi la inceput