Botez si cununie religioasa in aceeasi zi?

Botez si cununie religioasa in aceeasi zi? | Autor: lantana7

Link direct la acest mesaj

Fetelor, dragelor, am si eu o intrebare pentru voi. Se poate face botez si cununie religioasa in aceeasi zi? Daca da, care ar fi ordinea? A trecut cineva prin asa ceva? Eu si sotul meu nu sintem casatoriti religios,doar civil, aveam de gind sa o facem anul acesta, dar daca copilutul ne-a luat-o inainte si va aparea la primavara, ne-am gindit ca am putea sa le facem pe amindoua odata. Mai ales ca vom veni in tara pentru asta si ar fi si mai usor pentru noi. Voi ce ziceti? hai va rog, spuneti-mi si mie ce stiti despre asta! Multam mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana321 spune:

Nu este chiar asa usor daca ai un copil . Eu le-am facut pe toate trei intr-o zi adiaca botez cununie apoi nunta . Eu sunt mai stresata de felul meu si in timul nunti nu pream stateam cu nuntasii ci fugeam din 10 min in 10 min la bebelus in camera . Cat are bebelusul tau? Al meu avea 7 luni , a fost un chin pentru mine , moase aveam cu duiumul dar se dadeau in distractie si uitau de bebe. Asa ca tot grija de mama e mai presus . Cand sau terminat toate imi venea sa plang de fericire ca am facut-o si pe asta , mai mult de gura lui mama , ca stiti trebuie sa fii in rand cu lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Eu cunosc foarte multe cazuri in care parintii au fost in acelasi timp si miri. Mai intai au facut cununia religioasa dupa care botezul. Nu a fost nici un fel de problema, din contra au impuscat doi iepuri dintr-o data.
Sa ai o calatorie usoara si distractie placuta.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Asa au facut parintii mei, in aceeasi zi au facut mai intai cununia religioasa si apoi botezul meu.
A urmat ditamai petrecerea.
Nasol a fost tot de mama, care, imbracata in mireasa dadea mereu fuga la copila .

Deci, se poate !


Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliuta spune:

Am participat la o asemenea "dubla" chiar anul asta in februarie. De dimineata eu si prietenul meu (actual sot) l-am botezat pe bebe Andrei (se spune ca aduce noroc in viata daca botezi un baiat fara sa fii casatorita)apoi ne-am dus frumos acasa si dupa-amiaza parintii mei le-au fost nasi de cununie (noi nu eram cununati asa ca ne-am multumit cu bebele).A fost o distractie pe cinste cu furat de mireasa si tot tacamul fiindca bebele a fost lasat pe maini bune la o matusa. Eu zic ca asa e cel mai bine daca vrei sa nu fii stresata. Lasa-l cu cineva de incredere si traieste din plin momentele acelea.
Casa de piatra si un bebe frumos si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Eu am avut pe 11 septembrie anul asta si botezul Cristinei si cununia religioasa. A fost foarte frumos. Intai a fost botezul si pe urma cununia, preotul ne-a explicat ca a facut intai botezul pentru ca altfel nu putea sta copilul in biserica. La petrecerea de la restaurant n-am mai luat-o pe cea mica, ci am lasat-o cu o bona. La vremea aia avea doar 3 luni si a fost foarte cuminte si la biserica si acasa cu bona. Pe undeva mi s-a parut mai comod, in sensul ca am dat o singura petrecere la restaurant si deci n-am cheltuit de 2 ori. Nasii fetitzei au fost si nasii de cununie.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Si eu am facut anul asta si botezul si cununia religioasa in aceiasi zi.Botezul a fost la 12.00 si cununia la 19.00.Norocul meu a fost mama care s-a ocupat dupa botez de cea mica asa ca nu am fost stresati.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei si pozele noastre

Mergi la inceput