Copiii ALTFEL....AUTISTII

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Recent imi spunea cineva ca se poate face tratament in China, patru injectii cu celule stemp si ca ar da rezultate si in cazul autismului. Asta a insemnat o speranta pentru parintii unui copil de trei ani care sufera de autism. Numai ca nu mai stiu incotro sa o apuce, trebuie sa-i indrume cineva, sunt foarte dezorientati. Poate imi puteti recomanda un neuropsihiatru bun,cineva care sa fie in tema. Multumesc!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Dragele mele,citesc cam tot ce scrieti, am inceput cu povestea Marei acum vreo 3 ani si mi-a ramas la inima. In fine de aici am invatat eu sa ma port cu un baietel cu autism, coleg de clasa cu Marcu. Ei se tot joaca impreuna si pe la inceputul scolii facusem greseala sa il gidil (desi stiam ca n-ar fi trebuit sa il ating ca doar citisem la voi) si se speriase cam rau de mine. Intre timp insa s-a mai relaxat in prezenta mea, imi face cu mina foarte entuziast de cite ori ma vede si astazi la ziua unui coleg a alergat spre mine (e drept ca s-a oprit la citiva pasi de mine, dar zimbea).
Voiam sa va spun ca tot ce povestiti ne ajuta pe toti ceilalti sa intelegem mai bine, sa invatam mai mult, sa ne apropiem mai usor de cei din jurul nostru,
Multumesc,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Noi avem in clasa o fetita autista de 5 ani si sora ei in alta clasa, tot cu autism de 3 ani...
Este o gradinita montessori si fetita s-a incadrat foarte bine...
Are momente cand e foarte cooperanta si face ce i se cere, are si momente mai proaste cand se incapataneaza sa faca ceva si trebuie sa o lasam sa se desfasoare.
E foarte isteata, adica isi face prieteni usor, stie sa scrie si sa citeasca, face lectii variate, este foarte iubitoare...
Probleme apar la comunicare...uneori nu leaga evenimentele din povestiri, confunda nume (ori pe noi, educatoarele, ori pe colegii ei), nu ii place sa fie atinsa (dar nu mereu).

Una peste alta este un copil foarte usor de iubit, e tare dulce si ne surprinde cu o declaratie de dragoste sau cu o imbratisare, si 7 luni de cand o cunosc s-a schimbat foarte mult in bine...

Nu vreau sa fac reclama...dar cred ca copiii autisti se incadreaza f bine intr-un mediu montessori, si lectiile ii ajuta foarte mult!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Sanzi_ana, cel putin in ceea ce ne priveste pe noi, metodele Montessori au fost foarte utile, indeosebi in invatarea notiunilor abstracte, capitol la care majoritatea copiilor cu autism nu stau bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

hei!...luminati-ma cu montesiri...
unde as putea sa fac si eu cu Ema?

www.help-ema.puls-il.ro
ajutati la terapia pt Ema
Mari, mami de Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Draga mari, magnolia a deschis un subiect chiar despre aceste metode, tot pe DC, il gasesti cu o simpla cautare. Eu cred ca ce faci tu pentru ema e foarte coerent in momentul de fata... adica ABA; insa metodele de predare prin metode Montessori te-ar putea ajuta sa structurezi mai bine, probabil, anumite activitati. La fel, si materialele folosite sunt extrem de simple, practice, nu bulverseaza copilul cu tot felul de artificii...

Revenind la Marut al meu, azi am avut evaluarea semestriala la teorie muzicala... am terminat cu FB, profesoara tinand sa sublinieze in fata copiilor si a celorlalti parinti ca Mara a avut o evolutie constanta, excelenta. Suntem foarte mandri de ea, cu atat mai mult cu cat este singura activitate scolara la care participa fara assistant teacher, intr-un cadru colectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Mari, fetelor, am citit si eu cate ceva (putin) despre autism, si credeam ca mi-am facut o idee ... dar Borcanila cu al lui "joc fortat" mi-a spus mai mult decat o tona de articole. Uuuuuuuuuuuuf.

Milena, ma bucur mult pentru voi, si va doresc sa vina cat mai curand momentul in care prof-ul suport sa fie doar o amintire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

continuam sa luptam , continuam sa povestim din experientele si gandurile noastre ca oamenii sa inteleaga ca acesti copii au o sansa...si trebuie sa fie incurajati...

sper ca Ema sa inceapa in toamna gradinita cu insotitor...sper sa se ajunga pana in toamna sa coopereze si sa reusim sa o integram in colectivitate...

DOAMNE AJUTA!

www.help-ema.puls-il.ro
ajutati la terapia pt Ema
Mari, mami de Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

--------------------------------------------------------------------------------

Urmatorul montaj este o poveste.
Despre o printesa. (EMA)
De 5 ani.

http://www.onetruemedia.com/shared?p=22db241f95c7cba6815b97&skin_id=1010&utm_source=otm&utm_medium=image



Multumesc JUMBO
am numai prieteni plini de imaginatie




www.help-ema.puls-il.ro
ajutati la terapia pt Ema
Mari, mami de Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzutzurica spune:

Pentru Casandra:

Intelegand ca baietelul tau urmeaza o terapie cu un psiholog (cu sanse mari de reusita )din Montreal, as avea marea rugaminte sa-mi spui si mie numele lui. Ma interesez pentru o cunostinta care are un baietel in aceeasi situatie.
Am inteles ca baietelul tau a fost diagnosticat de catre Dr. Eric Fombonne dar nu am inteles daca urmeaza terapia cu acelasi medic.

Multumesc mult!

Mergi la inceput