D-ale Laurei (2)

D-ale Laurei (2) | Autor: Elena

Link direct la acest mesaj


Laura gaseste un fir de ata si ma intreaba: “ce zice firul asta de ata?” si tot ea raspunde :“firu`zice: “ce as vrea sa fiu si eu intr-un ciorapel”.

La tv era maratonul de la Berlin si ii spune sotul meu: “uite, Laura, aici au venit oameni din toate tarile ca sa alerge”, la care Laura intreaba: “si au mai ramas oameni in tarile alea ?”

Laura vrea un prieten cu care sa se joace toata ziua in casa, si il tot bazaia la cap pe sotul meu cu asta, iar el, obosit dupa indelungi discutii, ii spune: “dar crezi ca eu cand eram mic aveam cu cine sa ma joc toata ziua ?”, la care Laura raspunde foarte prompt: “Da, o aveai pe mama !”.


Muscate:
Asta iarna :“Mama, ce flori sunt astea ?” muscate. “Aaa, pai sa vezi cati viermisori o sa vina…ca au auzit ca sunt deja muscate.” Dar cine crezi tu ca le-a muscat, Laura ? “aaaa, cred ca… iarna !”

Aveam sau n-aveam ?
“mama, cand eram in burtica la tine aveam saliva ?” da, aveai, dar de ce ma intrebi ? “pai, cum aveam, ca acolo nu beam apa ?”

Uite, Laura pe tanti aia o cheama Sanda. “ Aaa, Sanda ca are sandale”.

“eu sunt un gandacel !” “gandaceeel ? da`de ce gandacel ? “ pentru ca ma gandesc toata ziua”.

“In Bulgaria sunt multi bulgäri.”


“Mama, cand o sa fiu mare vreau sa fiu sotz cu Leon. Cand mergem maine la gradinita il intrebi tu daca vrea sa fie sot cu mine ?”

Vorbeam seara si noi ca fetele, de noul ei prieten si Laura se face ca miroase : “hm, hm, miroase a Leon …ca am vorbit mult de Leon”; si cum miroase Leon ? "asaaa, a copilas."

Asta-iarna:
“Ia uite, ce zapada plata.” ce e aia zapada plata ? “zapada asa frumoasa, care te face sa te bucuri !”

M-a rugat Leon sa fac pipi, si dupa aia sa ma joc cu el!

Laura a avut asta iarna o perioada cand imita lumea. Intr-o zi cand eram la cumparaturi, a inceput sa ma imite si pe mine si i-am spus sa inceteze, ca nu e frumos. La care ea raspunde:
“De ce sa nu te imit, nu sunt a ta ?”

Primul vis constient
Intr-o dimineata se trezeste Laura foarte impresionata si-mi spune: “mama, azi-noapte mi s-a parut ca ma urmareste o piatra rea. “ Asta a fost un vis, puiule…ai visat !
Sta Laura putin pe ganduri dupa care zice:
“A iesit un vis din perna !”

Uite, mama, ti-am adus storcatorul de nuci!”


La culcare, dupa ce am spus “inger-ingerasul meu”, ma intreaba Laura ganditoare:
“mama, tu ai crescut mare si te-ai facut tare pentru ca ai spus si tu inger-ingerasul meu ?”


Elena&Laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Ce dulcica.Dar cati anisori are?Da-i un pupic pe nasuc si din partea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Initial creeata de Elena
“eu sunt un gandacel !” “gandaceeel ? da`de ce gandacel ? “ pentru ca ma gandesc toata ziua”.

ba eu ba eu!

draga elena, e extraordinara fetita ta! m-am prapadit de ras! ce imaginatie are! si ii merge mintea brici!

mai scrie-ne... si leon? ce mai face? ca frumos mai miroase, deh!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Cite un pupic dulce pe fiecare obrajor pentru Laura scumpica! E tare isteata! Si o imbratisare de departe pentru mamica ei frumoasa!



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

E o dulcica Laura! Imi plac tare mult raspunsurile ei. Sa ne mai scrii sa ne incanti. Pupicei si la Laurica si la mamica.

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Bine ati revenit dragele mele!
Elena,abia acum vad mesajul tau si mi-a incintat sufletul.
Pupici duuulci,dulci de la noi!
Te rog sa mai scrii despre Laura!


PS Mai stii ce sunete scoate cartoful?Ca tare as avea nevoie de o idee,fiindca Mihnea m-a intrebat cum vorbeste strugurele.
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Delia, are aproape 5 ani mindra mea. Primit pupicu si trimis unu la schimb.

ba eu ba eu!
Gandacelule, dragule si haiosule, da`e loc pentru toata lumea, ca fiecare cu... specia ei !; adica eu vad ca matale esti din soiu "caine lau", iar ea zice ca e din ala...ginditoru
Cat despre Leon, nu prea mai stiu ce mai face, ca nu mai e de actualitate treaba, if you know what I mean....

Ioana

Eli, iubita, multzu pentru vorbele frumoase si...cu intarziere iti urez si eu "FELICITARI" pentru nasterea "broscutei" !

Cristinuta scumpa, multumim de urari si pupam si noi mamica de flacau si pe Mihnea pe amandoi obrajorii !
Cum face cartofu` zici ? a, pai asta e simplu: face "car-car"
De curand Laura m-a intrebat daca gargaritele au pleoape si daca fac pipi ! na, ce sa raspunzi la asa intrebari ?! la aia cu pipi, i-am zis si eu ca e lichidu ala galbui care l-a lasat gargarita de emotie pe mina ei !
*************

Si altele:

Zilele trecute s-a trezit muscata de tintar si sotul meu i-a zis: "ce tintar rau sa te muste !", la care ea, foarte indignata: pai da, parintii lui nu l-au invatat sa nu muste ?"

Eram la masa si mancam friptura de vita si sotul meu i-a spus sa manance tot ca e buna si are fier; dupa care, Laura mestecand fericita, imi zice: “mama, mama, am simtit fieru !“

Asta vara treceam pe langa un camp unde se auzeau greierii cantand. Laura foarte entuziasmata. “ia auzi, mama, ce de greierasi aici !!…si n-au si ei o furnica…"

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

elena, e tare scumpa laurici a voastra! sa va traiasca!
Alina, hai ca e de coma!!!:))))))))

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Alina, multumesc mult pentru urari si iti doresc si eu sa va traiasca fetitza !
A fost simpatica foc fetitza ta la faza cu Jim Carey !!

Cristina, sa iti traiasca si tie motaneii si sa va aduca numai bucurii !

Cu drag,

Elena&Laura

Mergi la inceput